Když jsme nedávno představili náš seznam temných komiksovek, pár filmů vám v něm chybělo. Dnes si proto podrobně rozebereme jeden z nich, V jako Vendeta 80 %. Snímek se odehrává v alternativní Velké Británii, kterou ovládl autoritářský režim a vypráví příběh maskovaného válečníka a mladé dívky, kteří se společně snaží probudit veřejnost z letargie a otřást strachem, který drží lidi bezpečně sešněrované.
1) Solomon Kane měl být V

Než do titulní role tvůrci obsadili Huga Weavinga , měl si V zahrát James Purefoy , který později ztvárnil třeba temného hrdinu Solomona Kana 65 %. Natočil dokonce i několik scén, které dodnes nalezneme ve výsledném sestřihu – Hugo Weaving svého kolegu jenom předaboval.
Easter eggs: 10 detailů chytře poschovávaných v populárních filmech
Režisér James McTeigue samozřejmě dodnes pozná, kdo se zrovna prohání po obrazovce, ale je přesvědčený, že běžný divák to nedokáže. Až se budete příště dívat, můžete zkusit hádat.
2) I roli Evey mohly získat jiné herečky

Druhá ústřední role připadla Natalii Portman , která si ve filmu dokonce nechala oholit hlavu. Tvůrci ale původně zvažovali i některé její kolegyně, mezi nimiž nechyběly třeba Bryce Dallas Howard (Gwen Stacy ze třetího Spider-Mana 62 %, pomstychtivá upírka Victoria ve třetím Stmívání 47 %), Scarlett Johansson (Black Widow z Avengers 83 % a dalších snímků MCU) a také Keira Knightley , která prorazila snímky jako Láska nebeská 86 % nebo Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly 83 %.
3) Mezi postavami V a Evey najdeme paralely

Zatímco se maskovaný mstitel zrodil uprostřed plamenů, Evey změnily život kapky deště. Hučící oheň má symbolizovat ničení a utrpení, spojené s celým převratem, takže když V v závěru snímku umírá, uvolňuje se místo pro vodu, odpuštění a znovuzrození.
4) Společnost v totalitní Británii je složena podle lidského těla

Kancléř Adam Sutler reprezentuje hlavu, televizní stanice BTN zastupuje jeho ústa, kamery a štenice jsou očima a ušima, zatímco detektivové typu Finche pracují pro Nos. Tajná policie pana Creedyho pak představuje pohotovou ruku (a leckdy spíš sevřenou pěst) celého systému. Není divu, že se tedy jejím pochopům říká prsťáci (Fingermen).
5) Zkouška ohněm

Kaskadér Chad Stahelski musel ve scéně zrodu V skutečně projít plameny. Proto mu před natáčením aplikovali na tělo vrstvu ledově chladného speciálního gelu a za pomoci vychlazeného oblečení snížili jeho tělesnou teplotu.
Opožděná pokračování. 10 filmů, které musely čekat na pokračování někdy i čtvrt století!
Pomohlo také, že oné noci teplota klesla na tři stupně pod nulou. Takto připraven se potom Stahelski vydal přímo do ohně – tomu říkáme skutečný zápal pro věc!
6) Kostky domina

Na scéně, ve které V nechá popadat stovky kostek domina, museli pracovat čtyři profesionálové 200 hodin. Potřebovali totiž zprávně poskládat 22 000 černých a červených dílků. Už sama představa, že stavíte dvacet tisíc kousků čehokoli je docela děsivá, ale to ještě musíte uvážit, že stačí poryv větru, otřes podlahy nebo neopatrný pohyb, všechno vám to popadá a můžete začít znovu.
7) Mrtví se vracejí

Když v závěru snímku sejmou lidé v ulicích své masky, můžete mezi nimi zahlédnout i postavy, které během něj zemřely. Ukáže se třeba Gordon Deitrich, kterého tajná policie umlátila k smrti, nebo Valerie Page, jejíž dopis najde Evey ve vězení. Jejich zahrnutí má symbolicky znamenat, že ač tito lidé zemřeli, jejich odkaz bude žít i nadále.
8) Z oběti diktátorem

Kancléře Adama Sutlera (v komiksové předloze Adama Susana) si zahrál letos zesnulý John Hurt . Zajímavé je, že tentýž herec ztvárnil naopak ústředního hrdinu v dystopickém snímku 1984 78 % podle legendární knihy George Orwella, kde se totalitní společnost té z V jako Vendetta v mnoha ohledech podobá. Hurt si tak vyzkoušel nejen roli utlačovaného, ale i utlačovatele.
9) Autor komiksu film nesnáší

Že je Alan Moore jedním z největších komiksových géniů historie, mu lze jen těžko upřít. Zároveň se ale leckdy chová dost extravagantně a především nesnáší v podstatě všechny adaptace svých slavných děl. Nelíbili se mu Watchmen 79 % Zacka Snydera , nelíbila se mu ani filmová verze V jako Vendetta.
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!
Obsáhle kritizoval scénář a nelíbilo se mu, že filmaři z příběhu o fašismu a anarchii údajně udělali paralelu na Bushovu administrativu v USA. Odmítl peníze, které měl jako autor předlohy dostat, nechal se vyškrtnout z titulků a v životě se na adaptaci prý nepodívá.
10) Výbuch a rušička

Pro scénu odpálení britského parlamentu nechali tvůrci postavit jeho obří model, i když původně zvažovali i využití digitálních efektů. Rušičku, kterou používá inspektor Finch při rozhovoru se svým kolegou, si zase zahrála malá lampička na čtení, do které tvůrci jenom zasadili červenou žárovičku.