Hokejové prostředí bylo inspirací k námětům několika filmů a seriálů. Většina vznikla ještě za dob rádoby socialismu v Československu a jsou poplatné době. Vybrali jsme 10 nejlepších filmů, které mají hokejovou tématiku a dá se na ně aspoň trochu koukat x)
1. Hokej je hra (1978)
Výtvarník Vladimír Jiránek v oblasti animovaného filmu spolupracoval většinou se zkušeným režisérem Václavem Bedřichem a s vynikajícícm animátorem Josefem Hekrdlou. S oběma jej spojuje smysl pro specifickou polohu humoru. V 70. a 80. letech realizoval deset autorských moralit – např. Pivo přes ulici (1974), Dobré jitro (1975), Zprávu o medvědech (1982) a také Hokej je hra z roku 1978. Jde o humorné postřehy ze zápasu v ledním hokeji, na nichž je vysvětleno, v čem tkví podstata a půvaby této mužné sportovní disciplíny. Na cokoli je občas nutné podívat se s nadhledem. Platí to i o tak dramatickém sportu, jakým je hokej. Se svérázným satirickým odstupem popisuje V. Jiránek pravidla hokejového klání a svým filmem nám říká – ani v těch nejdramatičtějších chvílích bychom neměli zapomenout, že hokej je skutečně jenom hra a nic víc.
2. Brankář bydlí v naší ulici (1957)
Dějová osnova příběhu je velmi jednoduchá: hokejové mužstvo Bezejmenné ulice, složené z pěti žáků páté třídy a náhradníka Pepíčka Slámy, který je o dva roky mladší, trenuje pensista pan Šácha. Hoši se však příliš upnuli na sport a následky toho se projevily ve špatném školním prospěchu. Pan Šácha správně poukazuje na to, že školní učení je důležitější než hokej a nechce pokračovat v treningu. Rovněž rodiče některých hráčů zasáhnou. Jednotu mužstva rozruší syn brankáře representačního čs. hokejového mužstva Honza Prokop, jehož vystupování vyvolá v ostatních hráčích odpor. Po mistrovském zápasu, který Bezejmeňáci Honzovou zásluhou těžce prohráli, se mužstvo rozpadlo. Po čase je však dal opět pan Šácha dohromady. Hoši se svědomitě učili, svědomitě trenovali a odvetný zápas vyhráli hlavně zásluhou malého Pepička Slámy.
3. Smečka (2020)
Davidovi je šestnáct, má krásnou přítelkyni, rodiče ho podporují ve všem, do čeho se pustí, a vytvářejí mu patřičné finanční zázemí. Právě se přestěhoval, má nastoupit do nového hokejového týmu Vlků a zabojovat o místo brankářské jedničky. Jenže nováček v pevně semknutém kolektivu, to bohužel nevěstí nic dobrého. Co dělat, když tě spoluhráči nevezmou mezi sebe, a opustí tě holka? Spirála šikany, odvety a vzájemných bojů se roztáčí. Pro většinu hráčů je to zpočátku asi jenom zábava, ale kapitán Jerry tlak neustále stupňuje. Někteří s tím možná nesouhlasí, ale nikdo nic neudělá. A šikana se z kabiny následně přesune i na internet. Podaří se Davidovi vybojovat své místo v týmu, ve škole, v životě, a Vlky porazit?
4. Malý velký hokejista (1982)
Hokej vyžaduje už od útlého věku velké nasazení, ba dokonce oběti. Třináctiletí hráči žákovského hokejového mužstva, které vede zkušený a vnímavý trenér, se potýkají s nejrůznějšími problémy svého věku, prvními láskami i sníženou sebedůvěrou, kázeňskými potížemi, ale nakonec všechny pohltí vědomí odpovědnosti. Film se dotýká odvrácené strany náročného sportu, avšak počíná si často dětinsky a zjednodušuje složité motivace dospívajících kluků.
5. Děti Nagana (2023)
Jedenáctiletý Dominik je u vytržení, když na turnaji století v Naganu naši poráží Kanadu a míří do finále. Přestože i on je trochu outsider, rozhodne se koupit hokejku a s kamarády hrát hokej, jak to jen jde. Hlavně s tenisákem na plácku za domem. Sestaví tým a plánují si zahrát svůj vlastní velký zápas proti klukům z vedlejší vesnice. Vedle toho chce Dominik vyhrát i srdce, úsměv a pusu od Katky ze třídy.
6. Ledoví muži (1960)
Funkcionář upadajícího hokejového klubu má tip na zázračného střelce: mladý učitel Havránek se proslavil svými trefami v pouťové hokejové střelnici, ale neumí bruslit. Naštěstí je tu jeho dcera Alena (ztělesňuje ji legenda českého krasobruslení Milena Kladrubská)… Jiří Lír měl velkou hereckou smůlu – velké role hrál jen ve špatných filmech, a tato Sísova sportovní komedie se opravdu nepovedla.
7. Zakázané uvoľnenie (1986)
Také sportovní příběhy bývaly postaveny na černobílém protikladu mezi žádoucím chováním a různými charakterovými vadami. Autoři zdůrazňovali uvědomělost, sílu ideálních mravů, které musely otevřít oči i těm nejvíce chybujícím. Pohled na prostředí hokejistů i sportovních novinářů, kteří se často jen přiživují na oblíbeném sportu, je však jak naivní, tak vypravěčsky neobratný.
Dramatický príbeh z prostredia ľadového hokeja. Film približuje zákulisie boja o titul majstra republiky a odhaľuje morálne kvality hlavných aktérov – ctižiadostivého tajomníka oddielu, hokejovej hviezdy, televízneho novinára a nedodržiavanie pravidiel fair play na ľade a mimo neho.
8. Postavení mimo hru (1979)
Psychologický příběh mladého špičkového sportovce – hokejisty (Juraj Kukura), ukazující i stinné stránky všestranné péče, které se naši vrcholoví sportovci těší. Na jedné straně stojí mimořádně přísnivé životní podmínky, na druhé však lidská závist, vrtkavost přízně publika, pomluvy, úplatkářství a další nešvary, které mohou negativně zapůsobit na méně pevný charakter…
9. Jak zkrotiti zlého muže (1986)
Magda Vašaryová jako Tereza Buriánová, špionka národního hokejového týmu. Zachovat si chladnou hlavu i v „ledovém prostředí“ je však obtížný úkol. Soupeřící finský tým vede kanadský trenér Tommy Donberg (Karol Strasburger), který má pro ženy zjevnou slabost. S Terezou se již zná a špionáž začíná služební cestou do Helsinek. Tommy má další známosti, ale do hry vstupují skutečné city a Tereza se ukáže jako zdatná „krotitelka“…
10. Hra na telo (1979)
Příběh muže, který prochází hlubokou vnitřní krizí. Mladý hokejista Peter (Marek Frąckowiak) utrpí během zápasu vážné zranění a ocitá se v nejistotě. Přijímá roli slepce a vrací se do normálního života. Od známých a přátel se o sobě postupně dozvídá víc, než když byl zdravý.
Jako bonus dva hokejové seriály jeden slabší, ale koukatelný s Martinem Dejdarem v hlavní roli
Poslední sezona (2006)
Desetidílný televizní seriál Poslední sezona je situován do atraktivního prostředí vrcholového hokeje. Jde o tradiční český fenomén, hokej je u nás druhým nejpopulárnějším sportem. V Česku jde v jistém směru o kultovní záležitost, v minulosti s takřka politickým nábojem. Dokáže na vrcholné úrovni vyvolávat masové emoce a rozdělovat zaryté příznivce i náhodné fanoušky na nesmiřitelné tábory. Největší hvězdy tohoto sportu dokáží vzbuzovat proměnlivé vášně od zbožňování k naprostému zatracení. O popularitě hokeje svědčí trvalý zájem publika i médií, a to nejen o domácí soutěže, ale i o uplatnění našich největších hvězd v nejprestižnější světové soutěži NHL. Obrovský ohlas úspěchů národních týmů českých hokejistů ukazuje na širokou popularitu hokeje napříč generacemi i sociálními vrstvami, navíc se jedná o sport pozitivně vnímaný ženami. Všechny tyto skutečnosti zakládají širokou cílovou skupinu potenciálních diváků a tvoří předpoklad vysoké sledovanosti seriálu s tímto námětem.
A jako poslední neskutečný seriál, který snad jako jediný ze všech uvedených titulů musíte vidět.
Lajna (2017)
Elitní hokejový kouč Luboš Hrouzek (Jiří Langmajer), olympijský vítěz z Nagana a bývalý hráč NHL, má před rozvodem s manželkou Helenou (Petra Špindlerová) a hlavně se rozchází také se svým klubem HC Slavia Praha. Rozhodne se odejít z Prahy a začít znovu na místě, kde by ho asi nikdo nečekal… v Havířově! A nejede tam rozhodně sám. Chce v Havířově stvořit novou hokejovou legendu, Hrouzka juniora (Zdeněk Piškula). Jméno Hrouzek totiž nikdo nikdy na dres azbukou nenapíše, dokud je Luboš naživu. Jméno Hrouzek patří na dres NHL!