Filmová série Amazing Spider-Man, ve které hlavní roli ztvárnil Andrew Garfield, nepatří mezi nejpovedenější adaptace pavoučího hrdiny. Některé její aspekty navíc postupem času působí stále hůř. Zde je 10 věcí, které ze série zestárly nejvíce:
1. Nepovedení padouši
Zatímco v původní trilogii Sama Raimiho vystupovali ikoničtí a dobře zahraní padouši jako Green Goblin (Willem Dafoe) nebo Doctor Octopus (Alfred Molina), série s Garfieldem měla slabší obsazení záporáků. Electro, Lizard nebo nový Green Goblin působili nevýrazně, zvlášť ve srovnání se záporáky z MCU, jako jsou Vulture či Mysterio.
2. Změna Spider-Manova původu
Jednou z věcí, které fanoušci na Spider-Manovi milují, je jeho obyčejnost – že každý může být Spider-Man. V Garfieldově verzi je však Peter Parker jedinou možnou obětí kousnutí pavoukem, protože jeho otec Richard Parker speciálně navrhl pavouky s využitím své vlastní DNA. To zbavilo příběh jeho přirozené náhodnosti a unikátnosti.
3. Andrew Garfield je až příliš „cool“ Peter Parker
Garfield ztvárnil Spider-Mana skvěle, ale jako Peter Parker je příliš sebevědomý, stylový a atraktivní. Postava Petera má být především outsider a nerd, což Garfieldova verze rozhodně není. Tom Holland dokázal postavu znovu přiblížit původnímu komiksovému pojetí lépe.
4. Peter se po získání schopností chová agresivně
Ve filmech je Flash Thompson tradičně Peterovým školním tyranem. V Amazing Spider-Man se však Peter po získání schopností stává sám agresivním vůči Flashovi, což je dost problematické. To odporuje podstatě Spider-Manova charakteru, který obvykle své schopnosti zneužívat odmítá.
5. Peter „přestal být Peterem“ po smrti Gwen
Ve filmu Spider-Man: Bez domova Garfieldův Spider-Man přiznává, že po smrti Gwen Stacy přestal zvládat své emoce a přestal se chovat odpovědně. Dokonce přestal držet rány zpět, což odporuje jeho hlavnímu krédu – „s velkou mocí přichází velká odpovědnost“. To je zásadní selhání charakteru, které fanoušci těžko odpouští.
6. Spider-Man nedokázal udržet své tajemství
Spider-Man tradičně skrývá svoji identitu velmi dlouho. Garfieldova verze však velmi rychle odhalila své tajemství Gwen Stacy a následně i Harrymu Osbornovi. To rychle vytvořilo zbytečné komplikace a odebralo kouzlo tajné identity.
7. Odmítnutí darovat krev umírajícímu příteli
Ve filmu Amazing Spider-Man 2 odmítne Peter pomoci svému nejlepšímu příteli Harrymu Osbornovi, který umírá a žádá o vzorek jeho krve. Ačkoli existovaly dobré důvody pro opatrnost, zcela odmítnout pomoc nejlepšímu příteli působí sobecky a vede k Harryho proměně v Green Goblina.
8. Kvalitativní pokles druhého filmu
The Amazing Spider-Man 2 patří mezi nejslabší filmy ze všech Spider-Man adaptací. Zmatečná zápletka, slabí padouši a neuspokojivý scénář vedly ke zklamání fanoušků, které následně bylo nutné korigovat až ve filmu Bez domova.
9. Jamie Foxx jako Electro byl nevyužitý
Jamie Foxx je vynikající herec, jehož talent byl však ve druhém filmu naprosto promarněn. Electro byl vykreslen jako nudná a přehnaně dětinská postava, jejíž motivace působily nedostatečně přesvědčivě. Ve filmu Bez domova byla postava výrazně vylepšena, což jen podtrhlo původní promarněný potenciál.
10. Nedokončená trilogie skončila na depresivní notě
Protože nikdy nevznikl třetí díl série, skončila Garfieldova verze Spider-Mana tragicky a depresivně smrtí Gwen Stacy. Spider-Man má být symbolem naděje, ale Garfieldův Spider-Man skončil v temnotě a beznaději, což značně zhoršuje jeho celkový dojem. Film Bez domova sice nabídl částečné uzavření, ale třetí film by byl lepší cestou, jak dát fanouškům plnohodnotný konec.
Závěr
Filmy Amazing Spider-Man měly své silné momenty, ale některé jejich aspekty časem zestárly velmi špatně. Ať už jde o problematické chování hlavního hrdiny, slabé padouchy, nebo přílišnou odchylku od komiksového originálu, fanoušci mají mnoho důvodů k pochybnostem o této verzi pavoučího hrdiny. Naštěstí jsme díky MCU dostali příležitost se s Garfieldovou verzí Spider-Mana rozloučit lépe než ve druhém filmu.