Nedávno vyšel trailer, který láká na velkolepý filmový souboj Godzilly a King Konga . Při této příležitosti jsme se rozhodli mrknout do historie prvního zmíněného monstra a vybrat z ní pár méně známých zajímavostí. Věděli jste třeba, o kolik se ještěr během let na stříbrném plátně zvětšil?
1) Jak Godzilla rostla
Původní Godzilla měřila jen zhruba okolo padesáti metrů – v domovském Japonsku ostatně tehdy byly vyšší budovy spíš vzácností. Aby mohla ale příšera efektivně demolovat moderní metropole, zvětšila se během let do přibližně dvojnásobných rozměrů. Blíž k původním rozměrům se Godzilla vrátila v adaptaci Rolanda Emmericha z roku 1998, která však nebyla dobře přijata.
Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?
Možná i proto se nová americká verze z roku 2014 rozhodla ukázat dosud nejmohutnější verzi, která se kdy objevila v hraném snímku – ještěr tehdy měřil necelých 110 metrů. Navazující snímek Král monster 52 % pak odhalil, že Godzilla ještě o nějakých dalších deset metrů povyrostla v mezičase. Mrkněte na srovnání.
Japonci se ale nemohli nechat zahanbit. V nedávné anime verzi nechali potvoru vyrůst do tří set metrů. Však mrkněte na ukázku.
2) Bojovala proti Avengers
King Kong není jediným důstojným protivníkem, s nímž se Godzilla během let pustila do křížku. V komiksové sérii čelila i superhrdinům Marvelu, konkrétně třeba týmu Avengers a Fantastické čtyřce. Podařilo se nám dokonce dohledat, jak střetnutí přesně probíhalo.
Ledovec na Aljašce se roztříštil a Godzilla vylezla ven. S.H.I.E.L.D. se neúspěšně snažil netvora zastavit a pronásledoval ho napříč Spojenými státy s helicarrierem. V New Yorku proběhla bitva s dalšími monstry, ale i s Avengers a dalšími hrdiny.
Jeden plán dokonce počítal s tím, že Hank Pym aka Ant-Man Godzillu zmenší pomocí své technologie. Hrdinové s ním zdánlivě uspěli a zavřeli ještěra do malé klece, odkud ale záhy utekl a ve stokách města svedl velkolepý souboj… s krysou. Tady máte obrázky.
Přes přání fanoušků i části autorského týmu se Godzilla bohužel nikdy nestřetla s Hulkem, který podobně jako ona sama vznikl vlivem radiace.
3) Přežije všechno
V některých verzích je Godzilla potomkem dinosaurů, který vyrostl do gigantických rozměrů vlivem jaderného bombardování. Přečkala tudíž vyhlazení všech svých nejbližších příbuzných i atomový útok. V různých verzích ale odolala ještě ničivějším zkouškám.
Zrušili je dávno před vydáním. Těchto 7 filmů jsme se nikdy nedočkali
Vydržela ponoření do lávy a dokonce i drcení mezi litosférickými deskami či přímý zásah meteoritem. A to vůbec nezmiňujeme tu spoustu soubojů s jinými velkými potvorami.
Podle Godzilly dostalo jméno i skutečné zvíře, dinosaur gojirasaurus. Žil ve svrchním triasu, ale byl pochopitelně mnohem menší než filmové monstrum.
4) Americký kostel
Třítisícová vesnice Zillah v americkém státě Washington hostí skulpturu ikonického ještěra, který drží v jedné ruce kříž a ve druhé ceduli. Stojí vedle tamního kostela Church of God, takže vám asi dojde, že vznikla díky vtipné slovní hříčce – Church of God, Zillah.
Místní duchovní řekl v roce 2000 listu Seattle Times, že zvažuje na ceduli vypisovat data bohoslužeb. Godzillu mu darovali dva ze sboru věřících, kteří ji ručně vyrobili.
5) Málem byla chobotnicí
Když tvůrci původního japonského snímku vymýšleli monstrum, neměli ještě úplně jasno ohledně toho, jak by mělo přesně vypadat. V jedné fázi dokonce zvažovali, že půjde o obří chobotnici, aby se odlišili od amerického snímku The Beast From 20,000 Fathoms.
Ten Godzillu přímo inspiroval – však posuďte sami. Atomová zkouška za polárním kruhem probudí dinosaura z hibernace a ten pak vyrazí do New Yorku, kde se před dávnými věky vyklubal. Zní to povědomě, ne?
6) Snaha ušetřit
Zatímco ale dinosaurus v americkém snímku vznikl pomocí stop-motion animace, Japonci jednoduše vyrobili kostým lidskému herci. Ten zprvu údajně vážil zhruba sto kilogramů, takže museli přijít s novou, odlehčenou verzí. Stop-motion animace přišla tvůrcům příliš drahá. Museli by vyrobit modely města i Godzilly a při každém pohybu je nově naaranžovat.
Rozestoupená voda, kostlivci i odtékající obličej. 10 nejlepších triků, které vznikly bez počítače
Herec se prý v kostýmu nesmírně potil.
7) Mýtus o souboji
Nadcházející snímek Godzilla vs Kong není prvním, v němž se oba giganti střetli. O předchozím hitu King Kong vs. Godzilla 64 % však dlouhá léta koloval mýtus, že v americké verzi vyhrál opičák a v japonské ještěr – tedy že tvůrci natočili alternativní konce pro oba angažované národy. Ve skutečnosti ale obě publika viděla stejné finále. To, v němž triumfoval King Kong.
Uvidíme, jak dopadne jejich druhé střetnutí letos.