Když jsme před pár dny psali o filmu Trosečník 82 %, prozradili jsme, co mělo podle scénáristů být v tajemné zásilce FedExu s andělskými křídly. Napadlo nás proto prozkoumat další časté divácké otázky a zjistit, zda i na ně neexistují nějaké zajímavé odpovědi. Třeba se i vy dozvíte něco nového.
1) Jak mohl Neo prodat disk za 2000 dolarů?
Když poprvé potkáme hlavního hrdinu ve snímku Matrix 90 %, přichází za ním skupina lidí. Jednomu z nich dá Neo malý disk, za který dostane dva tisíce dolarů. Co na něm bylo za tak důležitá data, že měly pro onoho člověka takovou hodnotu? Odpověď nabízí podle všeho starší verze scénáře.
Matrix: Mrkněte, jak se za 20 let změnili herci. Povíme vám, co celé ty roky natáčeli
Muž jménem Anthony se prý chce zbavit pokut za parkování, které stihl nashromáždit – a zjevně by ho stály víc, než dva tisíce. Neo mu podle všeho poskytl nějaký počítačový virus, který prohřešky dokáže smazat z databáze.
2) Proč je Snape princem dvojí krve?
Čtenáři knížek samozřejmě vědí, filmoví diváci ale často nemají nejmenší představu – Princ dvojí krve 77 % totiž záhadu přezdívky učitele lektvarů nikdy pořádně nevysvětlil. Detektivní linka Hermiony, která po tajemném autorovi (či autorce) zápisků do Harryho učebnice pátrala, se do adaptace zkrátka nedostala.
Ve zkratce si Snape jméno dal po své matce Eileen Prince, tedy Princové v českém překladu. Ta byla totiž čarodějkou, zatímco Tobias Snape byl mudla.
3) Jak se Marty a Dr. Brown spřátelili?
Hned v úvodu prvního Návratu do budoucnosti 89 % se dozvídáme, že jsou Marty McFly a doktor Brown dobrými přáteli. Netušíme ale, jak se vlastně seznámili, vzhledem k odstupu přinejmenším dvou generací. Jeden z tvůrců Bob Gale to ale v minulosti docela zajímavě vysvětlil.
Thorův meziplanetární blesk, depresivní doktor Brown: 5 filmů, které původně vypadaly úplně jinak
Marty se prý do doktorovy laboratoře vloupal, protože byl zkrátka zvědavý. A Brownovi mladíkův zájem samozřejmě zalichotil, jak byste asi od tak excentrického vědátora čekali.
4) Proč se Hromnice stále opakují?
V populární romantické podívané Na Hromnice o den více 85 % se nikdy přesně nedozvíme, proč se osudný svátek neustále opakuje. V nepoužitém nástřelu příběhu si ale tvůrci pohrávali s nápadem, že hrdina Phil Connors uvízl v časové smyčce kvůli své bývalé přítelkyni Stephanii.
Ta by použila Philovu vizitku a jeho zastavené hodinky (můžete hádat, na jakém čase), aby na něj seslala zaklínadlo z knihy 101 kleteb, kouzel a očarování, která můžete použít doma. Ke komediálnímu tónu snímku by se taková scéna jistě hodila.
5) Potkala Ofélie opravdu fauna?
Ve filmu Faunův labyrint 81 % vystupuje celá řada fantastických bytostí, od titulního fauna po horrorovou zrůdu s očima uvnitř dlaní. Zároveň ale příběh sledujeme očima malé Ofélie, kterou zjevně její okolí traumatizuje a není proto jisté, jak spolehlivou vypravěčkou dívka vlastně je.
Režisér a scénárista Guillermo del Toro potvrdil, že faun a ostatní tvorové ve fyzickém světě neexistují a Ofélie se s nimi setkává pouze na spirituální úrovni.
6) Apple a mimozemšťané
Časté kritice čelil moment ve sci-fi snímku Den nezávislosti 74 %, kdy jeden z hrdinů do mateřské lodi mimozemských nepřátel nahrál počítačový virus z PowerBooku společnosti Apple. Jak je možné, že je pozemská technologie schopná komunikovat s tou úplně cizí?
Když sci-fi předpoví budoucnost: 10 filmových vynálezů, které už máme k dispozici
Vysvětlení se podobá tomu, které jsme nedávno zmiňovali v článku o Transformers 77 %. Velká část moderního lidského poznání vznikla reverzním inženýrstvím mimozemské technologie, včetně mikročipů. Vystřižená scéna měla vysvětlit, že geniální postava Jeffa Goldbluma využila právě této podobnosti v architektuře. Znalce výpočetní techniky sice vysvětlení nejspíš tak úplně neuspokojí, ale pro potřeby scénáře jistě postačí.
Pravé jméno M ze série o agentovi 007 zůstávalo záhadou až do premiéry snímku Skyfall 81 %, kde se objevilo na krabici. Fanoušci si její popisek zvětšili a přišli na to, že se postava herečky Judi Dench ve skutečnosti jmenuje Olivia Mansfield. Její příjmení pak samo o sobě ještě představuje slovní hříčku – M se pohybovala jako žena v oblasti špionáže, která zpravidla zůstává vyhrazena mužům. Docela hezký detail, co?