Jsou to už více než tři roky, co jsme sepsali článek o dobrých akčních scénách v jinak spíš průměrných až podprůměrných filmech. Dnes na něj volně navážeme – s tou změnou, že tentokrát zahrneme i klidnější filmové momenty. V komentářích pak můžete doplnit i vy své vlastní oblíbené okamžiky.

1) Valerian: Budoucnost lidstva

Valerián
Foto: Bioscop

Akční sci-fi začíná zábavnou montáží, v níž lidstvo expanduje do vesmíru a různé kultury se potkávají a zdraví na oběžné dráze. Pokračuje pak prvními kontakty s různými mimozemskými civilizacemi v průběhu 22. století, samozřejmě s mnoha legračními momenty vzhledem k odlišnosti návštěvníků z kosmu.

Ben Hur, Temný rytíř i Zkrocená hora. 7 filmů, které se v Číně vůbec nepodívaly do kin

Je to elegantní způsob jak divákovi představit svět, v němž se příběh odehrává a zároveň působivá scéna sama o sobě. Škoda, že zbytek Valeriana 66 % vesměs nevybočuje ze škatulky béčkového akčňáku, navíc s poměrně slabými hereckými výkony.

2) Troja: Achilles proti Hektorovi

Troja
Foto: Warner Bros.

Můžete po právu nadávat na to, jak Troja 73 % vykostila původní řecký mýtus, vypustila všechny bohy a jejich intervence, ale i hlubší myšlenky příběhu – velkolepé bitevní scény se jí však bez diskuze povedly. Každý si i po letech jistě vzpomene na sebevražedné vylodění Myrmidonů na pláži a následnou šarvátku, v níž Achilles poprvé předvedl své bojové umění.

Ještě lepší je ale hrdinovo střetnutí s Hektorem ve druhé půlce filmu. Nelítostný souboj podbarvuje minimalistický soundtrack, doslova cítíte každý úder či pohyb štítu. Choreografie samozřejmě vůbec neodpovídá tomu, co o tehdejším způsobu válčení zjistili historici, svůj dramatický účel ale souboj rozhodně plní.

3) X-Men Origins Wolverine: Války

Origins
Foto: Bontonfilm

Jen pro pořádek: přijde nám, že je první Wolverine 73 % krapet nedoceněný. Ano, Deadpool se v něm opravdu nepovedl, ale Liev Schreiber   v roli Sabretootha vysloveně září a přes mizerné CGI nám třeba akční scény přijdou docela ucházející. Jen jedna je ale opravdu nezapomenutelná.

Konkrétně ta z úvodních titulků, kdy Wolverine a Sabretooth bojují napříč všemi nejznámějšími moderními konflikty. Od americké občanské války, přes první a druhou světovou až po Vietnam.

4) FPS Doom

Doom
Foto: Universal Pictures

Videohru Doom se pokusili filmaři převést na plátna už dvakrát, pokaždé neúspěšně. Moc se nedivíme. Zachytit atmosféru předlohy, která se točí kolem systematického, brutálního likvidování démonů, je až nadlidský úkol. Doom to totiž nikdy s příběhem zrovna nepřeháněl a i v nejnovějších dílech ho vesměs vypráví skrze hologramy a volitelné zápisy do kodexu roztroušené po mapě.

Trochu to nedomysleli. 7 mimořádně hloupých plánů, s nimiž přišli filmoví padouši

Není divu, že si fanoušci oblíbili hlavně jednu scénu z adaptace 51 % z roku 2005, ve které kamera přepne do pohledu první osoby – nejen při střílení, ale dokonce i při boji ikonickou motorovkou. Zpočátku sice scéna oproti hře působí trochu pomalu a nezáživně, potom ale dobře vygraduje.

5) Spectre: Dlouhý záběr

Spectre
Foto: Forum Film

Dosud poslední snímek o agentovi 007 nás sice po skvělém Skyfallu 70 % spíš zklamal, dlouhý nepřerušovaný záběr Bonda z úvodu ale musíme naopak vyzdvihnout. Hrdina se v Mexiku účastní průvodu v rámci oslav Dne mrtvých, záhy však vejde do výtahu, převleče se a vyráží za svým cílem. To všechno zcela plynule, dokonce včetně Craigova   přeskakování mezer mezi budovami.

6) Age of Ultron: Týmová práce

Age of Ultron
Foto: Falcon

Druhý díl Avengers 73 % fanoušci s odstupem času vesměs považují za nejslabší. Křížilo se v něm až příliš mnoho dějových linek a skoro žádná nedostala potřebný prostor, padouch Ultron nikdy nepůsobil jako dostatečně nebezpečná hrozba (zvlášť teď ve srovnání s Thanosem) a spoustu času zabila příprava zvratů pro pozdější snímky MCU.

Asi nikdo ale snímku neupře, že jsme se v něm dočkali možná dodnes nejefektnější spolupráce titulního superhrdinského týmu. Captain a Thor ničili akustickými vlnami vozidla nepřátel, Iron Man se snažil prorazit neviditelný štít a Hulk ničil, co mu přišlo pod ruku. Tak jak to má být.

7) Wonder Woman: Země nikoho

Wonder Woman
Foto: Vertical Ent.

Po MCU a X-Men se sluší dopřát prostor i univerzu DC, konkrétně Wonder Woman 70 %. Ta se sice v zahraničí těšila nadšeným recenzím, v Česku ale zapadla spíš někam k průměru. Podle nás právem. Uškodil ji hlavně přeplácaný závěrečný souboj s Áreem plný ohavných digitálních blesků.

Válka proti spoilerům. Vysvětlíme, jak se filmaři brání únikům záběrů a informací

O to víc ale musíme pochválit scénu, v níž Diana poprvé ukáže své nadlidské schopnosti na bojišti první světové války. Vyrazí zachránit vesnici a využije přitom prakticky všechny své zbraně, efektně a efektivně. Do té doby trochu opomíjená postava si okamžitě vysloužila nový respekt diváků.

8) Království ohně: Star Wars

Království ohně
Foto: Buena Vista Pictures

Lidé nedopatřením probudili draky, ti ovládli nebesa a obrátili velkou část lidské civilizace v popel. Přeživší tak vyrůstají v Království ohně 55 %, které přišlo o mnoho ze své kultury. Lidé se baví všelijak – třeba představením pro děti, které kopíruje slavný souboj mezi Darthem Vaderem a Lukem Skywalkerem ze snímku Impérium vrací úder 89 %.

Sledujete tak Christiana Bala   a Geralda Butlera  , jak hrají špatné herce, kteří hrají legendární filmové postavy. A to do našeho žebříčku rozhodně patří. Zvlášť, když v dětském publiku sedí i Jack Gleeson  , pozdější představitel sadistického krále Joffreyho ze Hry o trůny 91 %.

Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu