Ambiciózní adaptace slavného sci-fi románu Problém tří těles (3 Body Problem) od čínského spisovatele Liou Cch’-Sina se stala jedním z nejvýraznějších titulů letošního roku na Netflixu. Ačkoliv reakce na první řadu byly smíšené, zájem diváků i kritická pozornost přesvědčily streamovací gigant, že se jedná o investici hodnou dalšího rozvoje. Aktuálně potvrzená zpráva, že Netflix nejenže objednal druhou, ale rovnou i třetí řadu, a že se budou natáčet zároveň, přináší naději, že se seriálu podaří obejít častou bolest mnoha streamovacích projektů – dlouhé prodlevy mezi sezónami.
Netflix plánuje dvě nové řady, natáčení proběhne souběžně
Podle informací portálu MovieWeb bylo rozhodnuto, že 2. a 3. řada se budou natáčet „back-to-back“, tedy v rámci jedné produkční vlny. Tento postup už Netflix úspěšně otestoval například na adaptaci Avatar: The Last Airbender (Avatar: Legenda o Aangovi) a přináší s sebou výhodu v podobě kratšího čekání na další díly. V případě Problému tří těles se navíc přesouvá hlavní produkce z Velké Británie do Maďarska, což může přinést nové vizuální a logistické možnosti.
Z pohledu fanoušků jde o velmi dobré zprávy – streamovací služby jsou totiž často kritizovány za to, že nedodržují konzistentní publikační kalendář. Mezi sezónami některých oblíbených titulů vznikají několikaleté mezery, což negativně ovlivňuje zájem i srozumitelnost děje. U Problému tří těles by se to díky tomuto kroku mohlo změnit.
Recenze první série: vizuálně fascinující, dramaturgicky rozporuplné
První řada, která měla premiéru na jaře 2024, nabídla osm epizod plných vizuálních efektů, záhadných jevů a dramatických zvratů. Tým scénáristů a producentů vedený Davidem Benioffem a D. B. Weissem (známými z Hry o trůny) čelil složité výzvě – převést „hard sci-fi“ text s výrazným filozofickým přesahem do atraktivní, přístupné podívané.
Kritici ocenili vysoké produkční hodnoty, herecké výkony (zejména Benedicta Wonga, Jovana Adepa a Jess Hong) i hudbu od Ramina Djawadiho. Seriál si udržel atmosféru tajemna a napětí, nabídnul ikonické momenty jako zmizení hvězd, experimenty s fyzikou či futuristické zbraně – a především stále přítomný pocit, že se blíží něco nepochopitelného a nevyhnutelného.
Na druhé straně byla často kritizována narativní roztříštěnost, přehnané množství postav, povrchnost některých filozofických témat a místy až přílišný sklon k americké žánrové šabloně. Fanoušci knihy si stěžovali na nedostatek vědecké hloubky, zatímco běžní diváci mohli být zmateni komplikovanými myšlenkami, které nebyly dostatečně vysvětleny.
Divácké ohlasy a čísla sledovanosti
Navzdory výše uvedeným výtkám si první řada vedla velmi dobře. Podle statistik Netflixu se během prvního měsíce od premiéry dostala mezi deset nejsledovanějších seriálů ve více než 80 zemích. Hodnocení našich Filmožroutů je 8/10 a na platformě Rotten Tomatoes si udržuje skóre kolem 77 % od kritiků a 70 % od diváků. Mnozí ocenili odvahu pustit se do adaptace tak náročné látky, jiní kritizovali „zploštění“ filozofického jádra příběhu.
Velkou výhodou však bylo, že seriál vyvolal diskusi. Lidé na sociálních sítích začali znovu číst knižní předlohu, diskutovali o fyzikálních paradoxech, teorii temného lesa i možnostech mimozemské komunikace. Seriál se tak stal kulturním fenoménem podobně jako Duna nebo Westworld.
Co čekat dál a proč je to důležité
Skutečnost, že Netflix plánuje rovnou dvě další řady, signalizuje dlouhodobější vizi a snahu vyprávět celý příběh trilogie, tedy i díly Temný les a Vzpomínka na Zemi. Druhá řada by měla přinést nové postavy, dramatické časové skoky a hlubší rozvinutí konceptu „kosmické civilizační kompetice“ – tedy jakési galaktické teorie přežití, která je v centru druhého dílu trilogie.
Pokud se podaří udržet kvalitní režii, posílit vědecký a filozofický rozměr vyprávění a zároveň udržet tempo a napětí, může se Problém tří těles stát jedním z nejvýznamnějších sci-fi seriálů posledních let. Rozhodnutí natáčet další dvě řady zároveň přitom ukazuje, že Netflix má vůči projektu dlouhodobé ambice – a možná i větší důvěru než vůči jiným titulům, které byly zrušeny i přes solidní sledovanost.
Závěr
Problém tří těles není dokonalý seriál – ale je to projekt, který si zaslouží pozornost. Nabízí neotřelé myšlenky, krásné vizuály a ambiciózní příběh, který přesahuje běžné žánrové hranice. Pokud druhá a třetí řada naváží s větší dramaturgickou soudržností a větším respektem k filozofickému odkazu předlohy, můžeme se těšit na jedinečný zážitek. Netflix se tentokrát možná trefil.
Zdroj: MovieWeb