Aquaman a ztracené království dosahuje nečekaných kasovních úspěchů a nechává ostatní filmy studia DC jako třeba Flashe daleko za sebou. V roce 2023 nastoupilo DC sestupnou tendenci, když se tři její po sobě jdoucí filmy nepotkaly s diváckým úspěchem. Ale po snímcích Shazam! Hněv bohů, The Flash a Blue Beetle situaci zachraňuje Aquaman a ztracené království Jamese Wana, který se dokázal vymanit z pesimistických očekávání.
Jak uvádí server The Numbers, Aquaman a ztracené království překonal celkové výdělky Flashe za necelé dva týdny. Za dva týdny v kinech utržilo pokračování Aquamana přes 274 milionů dolarů, zatímco film s Ezrou Millerem za 40 dní promítání v kinech vydělal celkem 266,5 milionu dolarů. Vzhledem k tomu, že snímek Aquaman a ztracené království stál přibližně 215 milionů dolarů, může být film Jamese Wana na dobré cestě k tomu, aby se navzdory nedávným výsledkům DC dostal do vyrovnaného hospodaření, nebo dokonce do zisku.
Proč jsou tržby Aquamana 2 lepší než tržby Flashe
Teoreticky měl Flash všechny předpoklady k tomu, aby se stal kasovním trhákem. Flash obsahuje několik multivesmírných cameí předchozích herců DC, zabývá se multivesmírem, ve vedlejší roli se objevuje Supergirl, dva oblíbení herci Batmana si zopakovali své role Temného rytíře. Navíc je to sólový debut slavného zakládajícího člena Ligy spravedlnosti na velkém plátně. Tyto aspekty však šly proti sobě, protože vyústily v nesourodý film, který nedokázal dát prostor žádné postavě. Aquaman a ztracené království se tomuto problému vyhýbá tím, že se soustředí výhradně na Aquamana a Atlantidu, díky čemuž je srozumitelnější pro široké publikum, které není obeznámeno s předchozími projekty DC.
Kromě přímočarého příběhu Aquamana a ztraceného království jsou speciální efekty a výprava mnohem čistší než u Flashe, akční sekvence skutečně posouvají děj kupředu a postavy mají jasné motivace a charakterový oblouk. Závěr Aquamana a ztraceného království také poskytuje logičtější vyústění příběhu než závěr Flashe. Dokonce i scény po titulcích ukazují drastický kontrast, přičemž cameo George Clooneyho po titulcích Flashe působí jako nechtěný podraz a bizarní poklona neoblíbenému DC filmu. Scéna po titulcích Aquamana jednoduše zakončuje film odlehčenou notou.
Na rozdíl od Flashe těží Aquaman a ztracené království také z komerčního úspěchu Aquamana z roku 2018, který je jedním z nejvýdělečnějších filmů DC všech dob. Právě příslib dalšího výletu do Atlantidy v kombinaci s pozitivním přijetím vizuální stránky prvního filmu a komiksově přesných obleků – nemluvě o tahounovi Jasonu Momoovi – zajistil mnohem lepší finanční výsledky než ostatní DC filmy z poslední doby. Aquaman a ztracené království se sice nevyhnul podobným zákulisním kontroverzím jako Flash, ale v jeho prospěch hrálo mnoho pozitivních faktorů.