Sestry Wachowské asi znáte hlavně díky Matrixu. Možná se vám vybaví také úspěšný komiksový snímek V jako Vendetta 80 %, k němuž psaly scénář a leckdo si asi vzpomene na ambiciózní, leč hloupou sci-fi Jupiter vychází 49 %. Dnes si však povíme o Atlasu mraků 78 %, který dle nás patří k tomu nejlepšímu od sourozeneckého režisérského dua, byť ve své době v kinech totálně propadl.
A to vůbec nemyslíme s nadsázkou. Snímek utržil celosvětově 130 milionů dolarů, čímž sotva vyrovnal vlastní rozpočet – takže při započtení marketingových a dalších nákladů zaručeně skončil hluboko v červených číslech. Peníze vynaložené na propagaci filmu byly navíc využity dosti nešťastným způsobem.
Nemysleli si, že by je mohl někdo natočit. 8 knih, u kterých byste filmovou verzi nečekali
Článek Guardianu z roku 2013 analyzoval kampaň, kterou se snažil Atlas mraků zaujmout potenciální diváky. Konstatoval, že se jí nepodařilo vybudovat filmu jakoukoli výraznější identitu. Plakátová věta Všechno je propojené byla vágní a hodila by se spíš prodejcům mobilních telefonů, selhal plakát i trailer.
Aby toho nebylo málo, dorazil film do kin zrovna, když Spojené státy zasáhl hurikán Sandy, vůbec největší bouře nad Atlantikem onoho roku. Krátce poté navíc do kin vtrhl James Bond s veleúspěšným Skyfallem 81 %, čímž byl osud Atlasu mraků zcela zpečetěn.
Sama jeho cesta na stříbrné plátno ostatně nebyla jednoduchá. Scénář vznikl na základě knižní předlohy spisovatele Davida Mitchella , který dal dohromady jeho šest dějových linií. Původně přitom plánoval dokonce devět a měli jsme se podívat ještě do středověké Číny či za korejským rapperem.
Knihu si následně četla herečka Natalie Portman , když s Wachowskými natáčela již zmíněný snímek V jako Vendetta. Lana Wachowski se nechala přesvědčit a dala příběhu také šanci – a ten ji zaujal. I přesto, že byl Atlas mraků mnohými považován za nenatočitelný, tak začala vznikat adaptace.
Stallone nejhorším hercem století? 10 slavných herců, kteří dostali anticenu Zlatá malina
Vzhledem k netradiční struktuře příběhu, který přeskakuje mezi mnoha časovými liniemi, se pochopitelně nedal klasicky psát scénář. Tvůrci proto jednotlivé scény rozepsali na barevné kartičky a poté je přeskládávali, aby dali dohromady funkční celek.
Následně museli sehnat herce, kteří by zvládli zahrát hned několik různých postav v jediném snímku. Ředitelka castingu Lora Kennedy odvedla údajně tak skvělou práci, že dostala v titulcích dokonce roli producentky. Lana Wachowski osobně přesvědčila Toma Hankse , který na nabídku kývl, když se dozvěděl, že bude nadcházející film kombinací Mobyho Dicka s Vesmírnou odyseou 79 %.
Méně úspěšní už byli tvůrci v případě Jamese McAvoye a Iana McKellena , jimž také nabízeli role.
Jednotlivé dějové linky ale nepropojují pouze herci, nýbrž třeba i různé rekvizity či části prostředí. Tvůrci je totiž záměrně recyklovali, aby tak lépe vynikla propojenost celého světa.
Třetí režisér Tom Twyker zase zároveň skládal k Atlasu mraků hudbu, a to ještě předtím, než byly natočeny příslušné scény. Soundtrack měl dokonce sloužit i k inspiraci samotných herců. Tři režiséři si také snímek rozdělili, takže Twyker natáčel půlku dějových linek a sestry Wachovské ty zbylé.
Sám spisovatel David Mitchell, který mimo jiné vytvořil i zvláštní verzi angličtiny, používanou postavami v daleké budoucnosti, pak dostal ve snímku drobnou roli. Zahrál si muže, kterého potká hrdina Sonmi na schodech při odchodu z rebelské základny.
Útěk před balvanem, středověká bitva i boj s chobotnicí. 10 dalších nejlepších filmových úvodů
Ze snímku je jednoduše patrné, kolik času a energie mu tvůrci věnovali. Takřka každý střih z jedné linky do druhé má svůj smysl a symbolicky propojuje obě scény. A věříme Tomovi Hanksovi, který v době premiéry hodně mluvil o tom, že si natáčení opravdu užil. Už jen proměnit se v postavy odlišného pohlaví či barvy kůže totiž musela být opravdy zábava.
Asi taková, jako když se k tomuto nedoceněnému, pozapomenutému snímku po letech vrátíte a zjistíte, že rozhodně stojí za vaši pozornost.