Epizody seriálu Black Mirror 88 % se zpravidla odehrávají v blízké budoucnosti a skrze pokročilé technologie nastavují titulní zrcadlo zejména těm temnějším stránkám lidské povahy. V dnešním žebříčku jsme se pokusili vybrat ty příběhy, kterým se to dle našeho soudu podařilo nejlépe.

7) Black Museum

Black Museum

Finálnímu dílu čtvrté série můžete vyčítat leccos – hlavně místy snad až trochu lacinou snahu šokovat, kvůli které vám některé velmi vážné momenty mohou přijít až nechtěně vtipné. I tak ale Black Museum snadno získává pomyslnou medaili za asi nejdrastičtější dosavadní epizodu, když vypráví o závislosti na bolesti a dvou děsivých podobách věčného utrpení.

Nevypadli z role: 8 herců, kteří odehráli své scény i přes bolestivá zranění

Navíc se nestydí za to, že tak trochu recykluje starší série a obsahuje celou řadu easter eggů a referencí, které každý pozorný fanoušek jistě ocení. Za zmínku stojí také výkon Letitie Wright   v roli návštěvnice muzea, která není tak morbidně zvědavá, jak se na první pohled zdá.

6) San Junipero

San Junipero

Pokud Black Museum prozkoumává technologické verze pekla, San Junipero se snaží vystavět virtuální nebe. Tónem se velmi liší od vážných, velmi často až depresivních zápletek obvyklých v seriálu. Sleduje totiž romantický vztah v kulisách, kterým začneme rozumět až v průběhu epizody.

Pozvolné odhalování pravidel San Junipera zajišťuje, že divák zůstane zaujatý i během dlouhých konverzací, z nichž se díl převážně sestává. Rozuzlení pak možná není tak šokující, jak bývá v Black Mirror zpravidla zvykem, stejně ale asi vyvolá pořádnou dávku emocí.

5) Hated in the Nation

Hated in the Nation

Vyšetřování podivné vraždy se postupem času změní ve válku se zdánlivě prospěšnou technologií, do které nechala vláda nainstalovat zadní vrátka. Mrazivý příběh o tom, co se stane, pokud necháte dav rozhodovat o životě a smrti skrze sociální sítě je originálně propojen s futuristickým řešením skutečného ekologického problému.

Je pravda, že jakmile se epizoda trochu rozjede, stává se relativně předvídatelnou. Na druhou stranu dokáže vytěžit spoustu napětí z nezastavitelnosti smrtící hrozby a tikajících hodin, které odměřují čas obětem vražedného hashtagu.

4) Nosedive

Nosedive

Problematice sociálních sítí a zejména toho, jak jejich používání působí na psychiku a sebehodnocení člověka, se věnuje i epizoda Nosedive. Představuje svět, v němž má každý člověk své osobní virtuální skóre oblíbenosti, které ovlivňuje jeho životní možnosti.

Všimli jste si kaskadéra? 7 scén, v nichž se filmovým postavám změnila tvář

Z dílu mrazí i proto, že je v některých částech světa už prakticky realitou. V celé nahotě také odhaluje prázdnost, falešnost a povrchnost internetových identit lidí, kteří udělají cokoli pro sdílení a zdvižené palce. Bryce Dallas Howard   navíc předvádí perfektní výkon v ústřední roli.

3) USS Callister

USS Callister

Zdálo by se to nemožné, ale je to pravda. Jedna z nejzvrhlejších a nejtemnějších epizod celého seriálu je zároveň tou možná nejvtipnější. Zjistíme v ní, že některé formy útěku z reality nemusejí být tak nevinné, jak se na první pohled jeví.

Připočtěte lehce bizarní startrekovskou atmosféru, hned několik skvělých hereckých výkonů (zejména záměrné přehrávání ve scénách z virtuálního vesmíru) a napínavé finále. Výsledný mix je natolik atraktivní, že rádi odpustíte epizodě i drobné ústupky v logice (DNA totiž samozřejmě neobsahuje vzpomínky a osobnosti lidí).

2) Shut Up and Dance

Shut Up and Dance

To třetí epizoda třetí série si bezezbytku vystačí s naprosto realistickými, již existujícími technologiemi. O to víc vámi možná otřese. Každý den trávíme čas před objektivy kamer počítačů a mobilů – to by v tom byl čert, aby se i na nás nenašlo něco kompromitujícího.

Kenny je na tom ale ještě hůř, než si ze začátku myslíte a jeho zoufalství dosahuje takové úrovně, že se stává v podstatě otrokem neviditelných vyděračů. Plní pro ně jeden úkol za druhým, aby celému světu nevyjevili pravdu. A divák sám bude jistě překvapen, jak nakonec příběh vygraduje.

1) White Christmas

Pokud byste měli z celého seriálu vidět jen jednu epizodu, doporučíme vám přesně tuto. White Christmas je ztělesněním toho nejlepšího na Black Mirror. Kombinuje hned několik mimořádně děsivých technologií s chytrým scénářem, který překvapí v těch nejnečekanějších momentech.

Potřeboval jsem zaplatit hrad. 9 herců, kteří vzali své role spíš jen pro peníze

Na jedničku jsou i výkony herců, zejména Jona Hamma  , Rafa Spalla   a Oony Chaplin  . Nic víc vám ale raději neprozradíme, abyste si mohli při sledování lámat hlavu. Věřte nám, že si to opravdu užijete a hodinka a čtvrt vám uběhne jako voda.

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu