Na příběhu mladého středoškoláka Ábela a jeho nepodařené maturity, se mu podařilo během 150 minut filmu zobrazit problémy, které jsou dnes bohužel velmi aktuální a ani zdaleka se netýkají pouze Maďarska. Rozdělení společnosti, názorové spory dokonce i v rodinách, jsou problémem v podstatě celosvětovým a režisérovi se podařilo dobře je divákům přiblížit a navíc vtipně a s nevtíravým humorem.
Maturant Ábel svou neopětovanou lásku k Jance, která je zamilovaná do ženatého profesora dějepisu Jakaba, nese daleko hůře, než problémy s maturitním neúspěchem. Jeho maturitní zkouška z dějepisu a fatální neúspěch se nakonec ale zásluhou novinářky stane celonárodním skandálem.
Reakce Ábelova otce na synův neúspěch je chvílemi až dost trapná. Postavy profesora dějepisu Jakaba a otce Ábela, kteří spolu měli spor o politiku již dříve, zobrazují dva názorové extrémy ve společnosti. Ve filmu je dobře znázorněna smutná neschopnost lidí vést spolu smysluplnou politickou diskuzi, vlastně se většinou jen hlasitě překřikují.
Film Vysvětlení všeho je třetím celovečerním filmem mladého maďarského režiséra, herce, textaře a scénáristy Gábora Reisze. V hlavních rolích hrají Gáspár Adonyi-Walsh, István Znamenák, András Rusznák, Rebeka Hatházi a další.
Filmu se dostalo ocenění na filmovém festivalu v Benátkách. V českých kinech ho můžeme vidět od 9. ledna 2015.