První díl kultovní série Terminátor byl vydán v roce 1984. Pro české publikum byla premiéra snímku naplánovaná až po dlouhých šesti letech od uvedení v amerických kinech. Terminátor se do českých kin dostal až v roce 1990.
Tento průlomový film akčního herce Arnolda Schwarzeneggera a režiséra Jamese Camerona měl během vzniku pár problémů, ale nakonec se jedná o nejvýznamnější film osmdesátých let a legendu mezi sci-fi snímky.
Terminátor, kyborgský zabiják je poslaný zpět v čase z roku 2029 do roku 1984, aby zabil Sarah Connor (Linda Hamilton), jejíž nenarozený syn by měl jednoho dne zachránit lidstvo před vyhynutím Skynetem, nepřátelskou umělou inteligencí v postapokalyptickém období. Kyle Reese (Michael Biehn) je vojákem poslaným zpět v čase, aby ochránil Sarah.
Zde je několik věcí, které jste možná nevěděli o prvním Terminátorovi.
- Arnold Schwarzenegger se původně ucházel o roli Kylea Reese. Poté, co Cameron uviděl tohoto rakouského herce, okamžitě pochopil, že se nejvíc hodí na roli Terminátora. Schwarzenegger z toho zpočátku nebyl nadšený, dokud mu Cameron neřekl, že tento film není o hrdinovi, ale o Terminátorovi.
- Do role robotického vrahouna byl zprvu zvažován sportovec O. J. Simpson, který byl později odsouzen za vraždu. Producentům v 80. letech se tento sportovec údajně moc nezamlouval, protože si mysleli, že je pro tuto roli příliš pohledný a diváci by ho nebrali vážně.
- Natáčení bylo odloženo o devět měsíců, kvůli Schwarzeneggerově závazku na natáčení Ničitele Conana / Conan the Destroyer (1984). V té době byl Cameron ještě začátečník. Čas využil nezávazným sepsáním nových scénářů. Tak se dostáváme k filmům Vetřelci / Aliens (1986) a Rambo II / Rambo: First Blood Part II (1985).
- Aby se Schwarzenegger co nejlépe připravil na roli Terminátora, trénoval každý den v měsíci se zbraněmi, které se také naučil poslepu rozložit i poskládat. Na střelnici strávil celé hodiny. Poté, co se naučil ovládat zbraně oběma rukama, pochválil jej i časopis Soldier of Fortune.
- Na hollywoodské poměry bylo samotné natáčení velmi partyzánské. Cameron točil bez povolení a mnohdy časově nestíhali. Mnoho komparzistů je ve skutečnosti složeno z normálních kolemjdoucích. Většina filmu se také natáčela v noci.
- Vzhledem k nedostatku času během natáčení vznikaly díky tomu dokonalé momentky. Například, když si hladový Schwarzenegger během pauzy odskočil do restaurace. Jelikož měl málo času na převlečení, šel v kostýmu, který navenek působil, že mu chybí oko a má ohořelou půlku hlavy.
- I když toho Schwarzenegger moc nenamluvil, staly se jeho hlášky kultovní. Jeho slavná věta „Já se vrátím“ v originále „I’ll be back“ měla původně znít „I’ll come back“ – „Přijdu zpátky“, což ale neznělo tak dobře.
- Cameron vymyslel premisu filmu z horečnatého snu, který zažil během uvedení svého prvního filmu Piranha II: The Spawning / Piraňa II: Létající zabijáci (1981) v Římě.
- Speciální efekty filmu, které zahrnovaly miniatury a stop-motion animace, vytvořil tým umělců pod vedením Stana Winstona a Gene Warrena Jr.
- Navzdory nízkým očekáváním před vydáním se Terminátor na dva týdny dostal na vrchol kin ve Spojených státech a nakonec vydělal celosvětově 78,3 milionu dolarů oproti skromnému rozpočtu 6,4 milionu dolarů. Připisuje se mu odstartování Cameronovy filmové kariéry a upevnění Schwarzeneggerova postavení jako předního akčního herce.
- Úspěch filmu vedl dále k vytvoření úspěšné franšízy sestávající se z několika pokračování, televizního seriálu, komiksů, románů a videoher. V roce 2008 byl Terminátor vybrán Kongresovou knihovnou k uchování v Národním filmovém registru Spojených států.