Pokud jste zhruba před čtvrtstoletím ještě nechodili pravidelně do kina, možná se o Vodním světě 65 % dokonce dozvídáte poprvé. Film totiž v roce 1995 zrovna dvakrát neuspěl – a to i přesto, že byl až do uvedení Titanicu 85 % tím vůbec nejdražším, který kdy v Hollywoodu vznikl.

Kevin Costner

Jeho rozpočet přibližně 175 milionů dolarů vypadá úctyhodně i dnes, po dvou desetiletích inflace a vzestupu superdrahých snímků plných digitální magie. Během své cesty kinosály ale získal jen 264 milionů v tržbách, což při započtení nákladů na marketing znamenalo, že Vodní svět skončil v červených číslech.

Postaveno pro film. 10 nejúžasnějších projektů, které vznikly kvůli natáčení

Kritické i divácké reakce byly rozpačité a většinou spíš negativní. Tomatometer po letech ukazuje pozitivní hodnocení jen u 42 % kritiků a 43 % diváků. Na tuzemské ČSFD si Vodní svět vede o něco lépe, stejně ale skončil v modrém průměru.

Papír Bylo by jednoduché tohle stárnoucí postapo Kevina Costnera   jednoduše odepsat jako propadák a zapomenout, že kdy vzniklo. My se vás ale pokusíme přesvědčit, že by to nebylo tak úplně fér a příběh o filmové katastrofě je přinejmenším jenom půlkou pravdy.

 

Vodní svět totiž nepropadl, přinejmenším tedy ne, pokud vezmeme v úvahu širší souvislosti. Během let si totiž vedl dobře postupně na VHS kazetách, ve videopůjčovnách, na discích DVD a Blu-ray či v televizích a na streamovacích službách. Studio Universal Pictures bylo navíc v době okolo premiéry prodáváno Seagram Company, která v rámci dohody převzala zhruba miliardové dluhy.

Atol

Nové vydání na discích Blu-ray ve FullHD rozlišení s pětikanálovým formátem zvuku a mnoha bonusy se dokonce chystá v zahraničí k vydání koncem měsíce. Na svůj film nezapomněla ani hlavní hvězda. Kevin Costner se už před pár lety vyjádřil, že rozhodně nepovažuje Vodní svět za dno své herecké kariéry. Práce na filmu pro něj prý byla radostí a vždy za ním stál, přes všechny jeho chyby.

A že je za čím stát. Film, který původně vznikal jako vykrádačka Mad Maxe 80 %, si totiž záhy našel spoustu způsobů, jak se vrýt divákovi do paměti.

Padouch

Třeba slavnou úvodní scénou, kdy se Země v logu Universalu začne zalévat vodou a následně sledujeme, jak hlavní hrdina recykluje svou moč uprostřed oceánu. Nebo úchvatným soundtrackem zkušeného skladatele Jamese Newtona-Howarda  , který v posledních letech pracoval třeba na hudbě k Hunger Games či k Fantastickým zvířatům.

Neměli šťastnou ruku. 7 herců, kteří propásli slavné filmy kvůli mizerným

Za zmínku také stojí odvaha, se kterou se tvůrci rozhodli natočit celý drahý snímek na moři. Režisér Kevin Reynolds   to později shrnul:

Tehdy to bylo těžší, CGI vůbec nebylo na takové úrovni, jako dnes.  Když jste tudíž točili záběr přes atol do otevřeného moře a chtěli jste akci natočit i z druhé strany, museli jste otočit celý atol, abyste stále měli v pozadí otevřené moře. Tyhle věci si lidé neuvědomují.

Zmíněný atol navíc museli tvůrci postavit ručně a poté, co se během hurikánu potopil, ho zbudovali znova. Herečky Jeanne Tripplehorn   a Tina Majorino   se dokonce málem utopily. Druhá zmíněná navíc v roce 2015 na Twitteru přiznala, že ji během natáčení sedmkrát požahaly medúzy.

Díky vší té lopotné práci, na které se počítačové efekty v polovině devadesátých let ještě podílely jen menším dílem, ale Vodní svět prakticky nezestárl a dodnes vypadá velmi dobře. Velmi působivá zůstává scéna ponoru, v níž se podíváme do zničeného, zatopeného města a proplujeme okolo ponorky, rezavějící na dně oceánu.

Slušné napětí dokáží vyvolat stále i akční scény, zejména ta ze začátku snímku – a občas se i zasmějete, když si všimnete, že jeden z obránců atolu střílí po útočnících z malého praku. My si každopádně necháme skákání přes hradby na vodních lyžích či skútrech kdykoli líbit.

Stallone nejhorším hercem století? 10 slavných herců, kteří dostali anticenu Zlatá malina

Nebudeme vás samozřejmě přesvědčovat, že je Vodní svět skvělým filmem. Není. Režisér Avengers Joss Whedon  , který v jedné fázi přepisoval scénář, koneckonců popsal svoji práci jako sedm týdnů v pekle a v nadsázce tvrdil, že je nejlépe placeným světovým stenotypistou. „A nic se mi nepodařilo,“ dodal nakonec.

Mariner

„Myšlenka Vodního světa byla dobrá,“ řekl však také. „Měli dobrý nápad, pak napsali generický scénář a o tu myšlenku se vlastně nestarali.“

Přesto ale snímek v několika scénách naznačil, jak velký potenciál původně měl. A i díky tomu si možná přeci jen zaslouží druhé zhlédnutí, zvlášť, pokud jste ho neviděli už bezmála pětadvacet let.

Koneckonců je pořád ještě prý druhým nejvýdělečnějším snímkem všech dob v kategorii Filmy o globálním oteplování.

avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Sony odhaluje první detaily filmu Spider-Man 4 a není to, co fanoušci čekali

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu