Francouzská režisérka a scénáristka Mati Diop se často vrací do Senegalu odkud pochází její otec, a navrací se tak ke svým kořenům. Její druhý film Dahomey je dramatickým dokumentem o návratu 26 královských artefaktů z Francie zpět do země svého původu, dnešního Beninu.
V době kolonizace (1872 až 1960), byly královské artefakty odvezeny z království Dahomey (1600 až 1904), do Francie a umístěny v muzeu mimoevropského umění v Paříži. Po delší kampani za repatriaci byly v roce 2021 vráceny do Beninu.
Film vypráví o cestě artefaktů zpět, spojuje kouzelným způsobem fakta a fantazii a zazní tu nejen mnoho kupodivu různých názorů Béninců na tento návrat kulturního bohatství, ale i rozhovor se studenty z Univerzity of Abomey-Calavi, kteří kritizují pařížské muzeum za to, že vrací jen mizivý počet z celkového počtu 700 celosvětových etnografických předmětů, které vlastní.
Zvláštní a víceméně hlavní roli ve filmu má objekt č. 26, socha která představuje krále Ghéza, který vládl v Dahomey v letech 1818 až 1859. Hlasem haitského spisovatele socha vzpomíná na Afriku, i vypráví o dlouhém čase stráveném v pařížském muzeu. Tento hezký nápad poutavého monologu neživé věci, dodává filmu jedinečné kouzlo fantazie a poetiky.
Kromě této sochy byla mezi navrácenými objekty například i socha krále Béhanzina a královský trůn.
Dahomey je mezinárodně koprodukovaný film z roku 2024. Podílí se na něm Francie, Senegal a Benin. Již získal cenu Zlatého medvěda za nejlepší film Berlinale 2024 a byl úspěšně promítán například na festivalech v Sydney, v Torontu a Tokyu.
Do našich kin byl uveden 14.11.2024. Zajímavý, provokující a obohacující dokumentární film je zvláštně poetickým způsobem působivý a rozhodně bychom si ho neměli nechat ujít.