Když ve filmu někdo používá magii, létá vesmírnou lodí nebo vypadá mnohem mladší, než je ve skutečnosti, obvykle správně uhádneme, že tvůrci filmu využili moci počítačových efektů. Ty však nejsou vždy nutně nasazeny jen v takto předvídatelných případech. Řady scén, které vznikli díky CGI, jste si skoro určitě nikdy nevšimli.
1) Dvojčata
Čekali byste přehršel digitální magie třeba v dramatu 81 % o vzniku největší sociální sítě Facebooku? My také ne. V příběhu ale vystupují dvojčata, bratři Winklevossové, kteří nosí tvář jednoho jediného herce, Armieho Hammera . Jeho obličej byl totiž digitálně přilepen na tělo jeho kolegy a vznikla tak mimořádně přesvědčivá iluze, že je Hammer v místnosti dvakrát.
2) Stádo ovcí
Romantické drama o přátelství a lásce Ennise a Jacka, kteří se poznají jako kovbojové během sezónní práce, také nevypadá, že by vyžadovalo kdovíkolik počítačových efektů. Tvůrci Zkrocené hory 79 % ale přesto prostřednictvím CGI přivedli k životu… stáda ovcí.
Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili
Postarat se o stovky a stovky živých zvířat se zjevně ukázalo jako větší výzva, než ovce jednoduše do záběrů přikreslit. A musíme přiznat, že filmařům sázka na moderní technologie skvěle vyšla – přinejmenším my jsme si totiž ničeho podezřelého nevšimli.
3) Psí exkrement
Hnědá hromádka, kterou štěně v Johnu Wickovi nechá na trávníku, také ve skutečnosti pochází z počítače. Co víc, tenhle zázrak údajně tvůrce stál 5000 dolarů, tedy hodně přes 100 000 korun. Určitě to bude nějaký pořádně smradlavý rekord.
4) Cedule
Policista John McClane se ve třetím díle Smrtonosné pasti 80 % vydá na příkaz padoucha do Harlemu s cedulí Nenávidím negry. Asi je vám jasné, že by se místní černošští obyvatelé necítili právě polichoceni, kdyby podobný nápis někdo zahlédl v místě natáčení. Bruce Willis proto ve skutečnosti nosil ceduli, na níž stálo Nenávidím všechny a tvůrci následně záběry upravili v postprodukci. Neupravená verze se pak dodnes používá, když film hrají v americké televizi.
Ztraceno v překladu. Vysvětlíme, proč občas není jednoduché vybrat český název filmu
5) Mikrofony
Když točíte muzikál, chcete zpravidla, aby mikrofony co nejkvalitněji zachytily zpěv vašich herců. Výjimkou nebyli ani tvůrci Bídníků 73 %, kteří připevnili představitelům hlavních postav na oděv viditelná zařízení. Ta pak nechali jednoduše odmazat v postprodukci.
6) Tenisové hřiště
Když protagonista Jordan Belfort na konci filmu Vlk z Wall Street 83 % skončí ve vězení a díky svým penězům a vlivu si tam zajistí tenisový kurt, ukáže nám kamera krátký záběr ze hry. Prakticky všechno, co na něm vidíte, je zcela digitální. Hřiště, budovy okolo, všechno. A není to jediný případ, kdy snímek použil koňskou dávku počítačového kouzlení. Video s dalšími trikovými scénami najdete zde.
7) Gatsbyho dům
Obří sídlo literárního a filmového boháče Gatsbyho 73 % ve skutečnosti nikde nestojí. Vzniklo jen jako 3D model na discích tvůrců počítačových efektů. Snímek je přímo přecpaný zelenými plátny a jen málo z toho, co v něm vidíme, skutečně fyzicky existuje.
Zelené světlo, které hraje ve filmu tak důležitou roli? Přidáno v postprodukci. Parapet vysoké budovy? Natočeno v ateliéru se zeleným pozadím. Trumpetista hrající večernímu New Yorku? Modré plátno. Snímek lže skoro tolik, jako jeho protagonista, částečně ale samozřejmě proto, že je zasazený do 20. let minulého století.
8) Forrest Gump
Tom Hanks prý sice ping pong hraje dobře, světovým šampionem v tomto sportu ale opravdu není. Tvůrci ale potřebovali, aby jeho postava Forresta Gumpa 95 % působila přesně takovým dojmem. Proto nechali herce jenom náhodně mávat rukama ve vzduchu a míček přidali později digitálně.
Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí
A úvodní scéna pírka, které se snese Forrestovi k nohám? Tvůrci nejprve záběry natočili bez něj a pírko následně před modrým pozadím, kde jej jeden člen štábu ovládal provázkem. Následně tvůrci vizuálních efektů přikreslili například ještě odraz pírka ve skle auta a bylo vymalováno.