O stolní hře Dungeons & Dragons či její české obdobě – Dračím doupěti – jste už jistě slyšeli. Hráči v ní prožívají všemožná dobrodružství v rolích nejrůznějších fantastických hrdinů, zatímco jeden z nich tvoří samotný svět, příběhy a vedlejší postavy. Není divu, že tento úspěšný fenomén vedl ke vzniku nejrůznějších filmů a seriálů různé úrovně kvality.

Drak
Foto: Intersonic

První pořádná adaptace dračáku 29 % se v kinech ukázala na přelomu tisíciletí. Film s Jeremym Ironsem   v roli hlavního padoucha je až legendárně špatný. Herci vesměs přehrávají nebo se naopak vůbec nesnaží. Příběh je nudný, schematický a předvídatelný. Choreografie akčních scén působí až směšně a počítačové efekty působily i v době premiéry spíš jako ze špatné videohry.

Ďáblův advokát: Princ z Persie je dodnes jedním z nejlepších filmů podle videohry

Scénář se točí okolo Ironsova zlého mága, který se snaží získat žezlo schopné ovládat draky. V tom se mu pokouší zabránit narychlo zformovaná družina stereotypních postav, kterou pronásleduje mágův pohůnek Damodar.

2000
Foto: Intersonic

Přes poměrně nezajímavou premisu měl film velké ambice. Chtěl se stát dalším hitem na styl Star Wars, jak režisér otevřeně přiznával. Původně měl navíc stát těžko uvěřitelných 100 milionů dolarů, podobně jako třeba filmy o Harrym Potterovi nebo Pán prstenů. A to vše v režii člověka, který předtím nikdy nic nenatočil.

Po dvou desetiletích stojí na celém snímku za zmínku snad jen fakt, že z rozpočtových důvodů vznikal u nás v Česku a mimo dalších známých míst se v něm objevila se i slavná sedlecká kostnice nedaleko Kutné Hory. Zaujme také, že měl film jednu dobu produkovat slovutný James Cameron  , ač z toho nakonec samozřejmě sešlo.

DnD2
Foto: H.C.E.

Výše zmíněný padouch Damodar se vrátil i v pokračování, v originále s podtitulem Hněv dračího boha  44 %. Najde artefakt, jímž chce zmíněné božstvo probudit a přinést tak zkázu. V cestě mu stojí jen statečný válečník a jeho žena kouzelnice. Tentokrát měli tvůrci více soudnosti, s premiérou v kinech se neobtěžovali a poslali své dílo rovnou na DVD.

Potřeboval jsem zaplatit hrad. 9 herců, kteří vzali své role spíš jen pro peníze

Stejně dopadla i trojka, nazvaná Kniha děsivé temnoty 35 %. Tou se v roce 2012 celá trilogie konečně uzavřela.

Vliv Dračího doupěte (respektive Dungeons & Dragons) se sice pochopitelně projevuje v populární kultuře i nadále. Zůstal však vesměs jen volnou inspirací. Hra se objevila třeba v úspěšném seriálu Stranger Things 91 % a spolu s příbuzným fenoménem fantasy LARPů inspirovala snímek Knights of Badassdom 51 % s Peterem Dinklagem  .

Nezaháleli ani fanoušci, kteří často přišli s vlastními nápady, jimiž profesionální filmaře v lecčem předčili. Třeba krátký seriál Humans & Households z roku 2014, který je zadarmo ke zhlédnutí na YouTube, prohodil role hráčů a jejich postav. Diváci tak sledovali herní seanci čarodějů a rytířů, kteří se ve volném čase chopili rolí obyčejných lidí z našeho světa. Na serveru Videacesky.cz se třídílný miniseriál dočkal i českých titulků.

V současné době se pak znovu chystá plnotučná hollywoodská adaptace, na které pracuje Hasbro spolu se studiem Paramount Pictures. Hlavní roli ztvární slavný herec Chris Pine  , filmu se už upsali i Michelle Rodriguez   a Justice Smith  . Pokud všechno půjde podle plánu, premiéry bychom se měli dočkat někdy koncem jara příštího roku.

Ajťáci
Foto: Channel 4

Závěrem se ještě sluší zmínit, že jednu z nejlepších seancí Dračího doupěte předvedli hrdinové seriálu Ajťáci 88 % v díle Jen zvaná Fredo. Hra měla také velký vliv na vznik slavného snímku E.T. – Mimozemšťan 83 %, jak později vysvětlil sám režisér Steven Spielberg  .

Trochu to nedomysleli. 7 mimořádně hloupých plánů, s nimiž přišli filmoví padouši

Původně ji prý měli hrdinové hrát na samém konci filmu, kdy se mělo ukázat, že parta vzala hlavního hrdinu Elliota mezi sebe. Nepodařilo se však zajistit potřebná práva.

Spielberg sám pak hrál v domě herce Harrisona Forda   dračák se svými dětskými herci, aby se všichni před natáčením sblížili. Musel to být jistě záviděníhodný zážitek.

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu