Když se příběhy Harryho Pottera dostaly do své dospělejší fáze a Stephenie Meyer stvořila zamilované upíry pro svou ságu Stmívání, začal nabírat jasnější kontury již dlouho zřetelný subžánr young adult – příběhy o teenagerech a mladých dospělých psané především pro teenagery a mladé dospělé. Zatímco ale třeba taková série Hunger Games zaznamenala na stříbrném plátně velký úspěch, některým konkurentům se tolik nedařilo.
1) Mortal Instruments / Nástroje smrti

Zatím šestidílný výlet do světa andělů, démonů přinesl Cassandře Clare na literárním poli značný úspěch. První díl, Město z kostí 53 %, se na pultech objevil v roce 2007. Už o tři roky později se začalo šuškat o filmové adaptaci, na veřejnost se dostalo jméno režiséra i představitelů hlavních rolí a produkce se utěšeně rozběhla. Hotový snímek se dostal do kin ve druhé polovině roku 2013.
10 vystřižených scén, které vám dovolí nahlédnout hlouběji do duše vašich oblíbených postav
Tvůrci plánovali ihned započít přípravu pokračování, plány jim ale narušily nízké výdělky Města z kostí. Původní autorský záměr tedy postupem času vyšuměl do ztracena. Na podzim roku 2014 pak producent filmu oznámil, že namísto druhého dílu vznikne seriál Shadowhunters 49 %. Ten se dočkal smíšených recenzí, v televizi však běží dodnes.
2) série Divergence

Podobného osudu se dočkala i adaptace knižní trilogie od Veronicy Roth . Do kin se dostaly celkem tři z plánovaných čtyř filmů (sérii totiž postihl moderní fenomén rozdělování) a zatímco úvodní snímek 65 % komerčně docela uspěl, příjmy z toho následujícího 59 % už se povážlivě ztenčily a třetí Aliance 59 % si na sebe podle odhadů stěží dokázala aspoň vydělat. Nadšení nebyli ani kritikové a plány studia na závěrečný film se otřásly.
Objevily se plány ušetřit na posledním dílu a vydat jej pouze jako televizní film, případně přímo seriál. Nakonec proto podle všeho plánovaný Ascendant dorazí jen na obrazovky, nikoli na plátna.
3) Eragon 48 %

Odkaz dračích jezdců Christophera Paoliniho sice nezapřel zásadní inspiraci v kultovních dílech typu Pána prstenů nebo Star Wars, ke čtení ale přitáhl statisíce především mladších čtenářů. Na úspěchu značky se pokusilo svézt i filmové zpracování prvního svazku Eragon. Osekání již beztoho nepříliš košatého příběhu do stominutové stopáže, nepříliš šťastná ruka při výběru herců a nedostatečná věrnost předloze ale narušily plány tvůrců na další pokračování.
Vraťte Lucasovi jeho Star Wars! 7 nejzajímavějších petic filmových fanoušků
Eragon dopadl přinejlepším průměrně, a přestože si na sebe papírově vydělal, do ceny se nepočítala masivní reklamní kampaň. Od vydání navíc uběhlo více než deset let, takže je každému jasné, že se dalších tří pokračování nikdy nedočkáme. Spekuluje se nicméně o úplném restartu série.
4) Město Ember 64 %

V neradostné budoucnosti se museli přeživší lidé stáhnout do podzemí, kde přežívají uvnitř soběstačného města Ember. Žijí tam ale už okolo dvou staletí a generátor elektřiny začíná pomalu vynechávat. Ani tato vcelku zajímavá premisa nestačila snímku k úspěchu: kritice neunikla především skoro úplná absence akčních nebo jiným způsobem napínavých scén a snímek hodnotili průměrně.
Ještě hůř si ale Město Ember vedlo u diváků, když nedokázalo ani zdaleka pokrýt aspoň výrobní náklady a skončilo v červených číslech. Adaptací zbylých tří knih Jeanne DuPrau se proto nedočkáme, přinejmenším ne v příštích několika letech.
5) Hostitel 58 %

Zatímco v úvodu zmíněné Stmívání slavilo mezi diváky (a především divačkami) značný úspěch, další příběh z pera Stephenie Meyer už ve své filmové podobě nezaujal. Hostitel 58 % opustil upírskou tematiku a přišel se sci-fi romantikou, odehrávající se v kulisách mimozemské invaze na naši planetu. Parazitické bytosti z cizích světů ovládly samotnou mysl člověka, mladá Melanie se však z jejich vlivu dokázala vymanit.
Odvrácená strana úspěchu. Těmhle 10 hercům už sláva leze krkem
Snímku se opět nepodařilo zaplatit ani vlastní vznik, natožpak reklamní kampaň. Neúspěch pravděpodobně demotivoval i autorku předlohy, která původně plánovala Hostitele jako trilogii. Fanoušci totiž už devátým rokem marně čekají na pokračování. Meyer se rozhodla věnovat svůj čas raději opět své upírské sérii a před nějakým časem jí v češtině vyšel další příběh Stmívání, v němž prohodila pohlaví takřka všem postavám a celou ságu vypráví od znova.