I téměř čtyři dekády po premiéře zůstává E.T. – Mimozemšťan 83 % nadčasovou klasikou, k níž se rádi vrací diváci všeho věku. Kultovní rodinný sci-fi snímek Stevena Spielberga si vysloužil nadšené přijetí dobovými recenzemi a zejména diváky, kteří se do kin hrnuli v houfech. Podobný film totiž nikdy předtím neviděli – tvůrci na něm odvedli obrovský kus práce.
1) Námět vznikal postupně
Cesta k úspěchu byla totiž dlouhá. Studio Columbia Pictures po režisérovi původně chtělo, aby natočil pokračování svého nedávného hitu Blízká setkání třetího druhu 81 %. Steven Spielberg neměl zájem, napadlo ho ale natočit příběh o partě mimozemšťanů terorizujících rodinku na předměstí.
Když vám zakážou chodit do kina. 10 filmů, které různé země nepovolily promítat
Jeden z návštěvníků z vesmíru se přitom měl spřátelit se synem zmíněné rodiny, což už příběh E.T. – Mimozemšťana krapet připomíná. Spielberg se ale inspiroval i zkušenostmi ze svých patnácti let, kdy se jeho rodiče rozvedli a on se ocitl ve zcela cizím prostředí.
2) Ředitele školy hrál Harrison Ford
Ve snímku se mohl ukázat i herec Harrison Ford , známý třeba rolemi Indiana Jonese či Hana Sola. Dokonce svoje scény i natočil. Konkrétně měl ztvárnit ředitele školy, do které chodí hlavní hrdina Elliott. Chlapcův představitel Henry Thomas přitom miloval Fordovy Dobyvatele ztracené archy 90 % a setkání s oblíbeným hercem pro něj bylo velkým zážitkem.
Ford podobně jako jiní dospělí ve vystřižené scéně nikdy neukázal obličej, už podle hlasu ho ale spolehlivě poznáte. Hercovo cameo ale příběhu nic nepřidalo a spíš odvádělo pozornost, takže se ho nakonec tvůrci rozhodli úplně odstranit.
3) Barevné bonbóny
Asi si vzpomenete, že se Elliott ve snímku rozhodne vylákat mimozemšťana skrze barevné bonbóny. Filmaři původně plánovali použít M&Ms, nedostali však potřebné povolení od společnosti Mars. Její představitelé se podle některých informací domnívali, že je E.T. příliš ošklivý a vrhl by na M&Ms špatné světlo.
Tohle DVD jste asi koupit nechtěli: 7 filmových vykrádaček, které mátly podobnými názvy
Konkurenční The Hershey Company nicméně vyráběla podobně vypadající produkt jménem Reese’s Pieces. Tvůrci se proto domluvili na spolupráci s ní a v důsledku popularity snímku následně prodeje cukrovinky dramaticky vzrostly. Podle různých zdrojů buď o 65 %, o 85 % či dokonce trojnásobně.
4) E.T. mohl vypadat hrozivěji
Design mimozemského hrdiny prošel poměrně zajímavým vývojem. Tvor mohl mít dlouhé, vyzáblé tělo a dočkal se mnoha různých verzí očí či nosních dírek. Jeho hlava také v jedné variantě tvarem trochu připomínala šipku. Finální vzhled postavy má na svědomí italský umělec Carlo Rambaldi, který se prý inspiroval mimo jiné i obličeji Alberta Einsteina či Ernesta Hemingwaye.
Mimozemšťanovi propůjčila hlas herečka Pat Welsh, která byla vášnivou kuřačkou. Její hlas poznamenala kadence dvou celých balíčků cigaret denně, paradoxně jí ale pomohla k získání role.
5) Upravená verze
V roce 2002 slavil E.T. dvacetileté výročí a chystal se znovu do kin. Režisér Steven Spielberg se při této příležitosti rozhodl své dílo lehce poupravit. Asi největší rozruch vyvolalo digitální odstranění zbraní policistů, kteří pátrají po titulním mimozemšťanovi. Pušky a pistole v nové verzi nahradily vysílačky.
Spielberg kontroverzní rozhodnutí podle všeho udělal kvůli atmosféře ve společnosti, poznamenané dobovými útoky střelnými zbraněmi ve Spojených státech. Později se nicméně nechal slyšet, že zásahů do filmu lituje a v budoucnu už do originální verze nechce zasahovat.
6) Autenticita nadevše
Režisérovi hodně záleželo na tom, aby dětští herci reagovali na události snímku co nejpřirozeněji. Představitel Elliota Henry Thomas například roli dostal poté, co se během improvizace rozplakal před kamerou. Jeho výkon Stevenu Spielbergovi naprosto učaroval, takže se okamžitě rozhodl Thomase vzít: „Ok, kluku. Máš tu práci.“
Nejvýdělečnější režiséři: 10 filmových géniů, kteří naplnili svým studiím kasy
E.T. se natáčel chronologicky, tedy scénu po scéně s vývojem děje. To nebývá ve filmovém světě zvykem, režisérovi to však umožnilo zachovat překvapení a zachytit autentické reakce dětských herců přímo v momentě, kdy docházelo k zásadním zvratům v příběhu. Například v samotném závěru, když mimozemšťan své nové kamarády opouští.
7) Pokračování
Spielberg málem podlehl nátlaku fanoušků i studia, aby natočil pokračování. Mělo se jmenovat E.T. II: Nocturnal Fears a točilo by se okolo únosu Elliota a jeho přátel zlými mimozemšťany. Hrdinové by museli najít způsob, jak kontaktovat E.T.ho, který by je pak zachránil. Nakonec ale režisérovi přišlo, že by sequel jen rozředil kouzlo původního snímku.
Dvojka nicméně vznikla aspoň v knižní podobě. Román The Book of the Green Planet vypráví o návratu mimozemšťana na rodnou planetu, kde jeho druh pěstuje krásné zahrady. E.T. na dálku stále sleduje Elliotovo dětství a později i dospívání, až dostane o svého kamaráda strach. Rozhodne se proto vrátit ještě jednou na Zemi.
Za zmínku stojí i výše vložená reklama amerického Comcastu, v níž se E.T. po letech opět ukázal v Elliotově domě. Vrátil se původní herec Henry Thomas a dočkali jsme se předělávek některých slavných momentů z originálu.