Odpovědi na tabuizované otázky o smrti nabízí nový celovečerní dokument Viliama Poltikoviče Tajemství smrti. Jeho premiéra v českých kinech bude 31.10.2024

Existuje po smrti další život? Nekončí naše cesta, ale vydáváme se na další? Není třeba se bát?
Foto: Continental Film

Nedozvíme se v něm nic o tom, jako chemické procesy probíhají v našem mozku po mozkové smrti, ale nabízí nám astrální cestování, reinkarnaci, život po životě. Něco o tom jsme již kdysi četli, třeba v knize Život po životě, kterou napsal filosof, psychiatr, spisovatel a autor několika světových bestsellerů Raymond Moody. Ten se stejně jako několik dalších osobností k těmto alternativním pohledům na smrt ve filmu vyjadřuje. Kromě něj je to například 14. dalajlama Tandzin Gjamccho, známý a proslulý spisovatel a také psychiatr Stanislav Grof, vědec zbývající se kvantovou fyzikou Amit Goswami a filosof Ervín László.

Autorka proslulého bestselleru Musela jsem zemřít, Anita Moorjani, má ve filmu také své slovo. Kromě známých osobností ve filmu otevřeně hovoří třeba mladí manželé Petr a Lucie, kterým zemřelo dítě těsně před porodem. Především tu totiž uslyšíte příběhy prostých lidí, kterých se smrt nějakým způsobem dotkla a naprosto jim změnila pohled na ni, ale i na život. Celým filmem nás slovem a komentáři provází herec, dramatik a režisér známý svými neotřelými představeními o spiritualitě, jako třeba Čtyři dohody a Pátá dohoda, Jaroslav Dušek. Jeho alternativní pohledy na život jsou široké veřejnosti dostatečně známé. Mnoho lidí jimi inspiroval k většímu propojení s přírodou a k hledání vlastní vnitřní svobody.

Natáčení filmu probíhalo v České republice, v Mexiku, na Haiti, v Ekvádoru a v USA.

Strach ze smrti je spojený především s velkým neznámem. Co nás čeká když zemřeme, je to prostě stopka a konec, nebo bude následovat něco dalšího a co to bude? Tyto otázky si lidé kladou od nepaměti. V naší společnosti je téma smrti také trochu tabuizované, myšlenky na vlastní smrtelnost v nás vzbuzují strach. Film nabízí pohled na smrt lidí z různých kultur, především z těch, kde se lidé smrti nebojí a berou ji jako transformaci do jiného bytí. Seznamuje nás také s překvapujícím fenoménem sdílené smrti.

Režisér Viliam Poltikovič je spisovatel, fotograf a dokumentarista se zaměřením na téma mystiky, spirituality a vnitřní svobodu člověka. Ve svých dokumentech ukazuje spojení mezi moderní vědou a duchovními tradicemi. Jeho filmy jsou často dokumentárně zaznamenané výpovědi lidí, kteří si prošli nějakou takovou životní situací, a které mohu být inspirací pro ostatní. Mnohé jeho filmy, natočil jich přes 170, získaly doma i v zahraničí ocenění na filmových festivalech. Jde například o Amaro drom – Naše cesta, Labyrint světa a ráj srdce, Stěhování osady, Dotek z druhého břehu, dokumentární seriál Brána smrti apod.

Film může být pro mysticky založeného člověka jistou inspirací, jak pohlížet na smrt, jak se na ni připravit, jak se snáze vyrovnat se smrtí blízkých osob. Podpoří vnímání toho, že prvotní je vědomí, ne hmota.

Film ale jistě můžete shlédnout i přes to, že této myšlence nevěříte. Přinejhorším budete litovat promarněných pětadevadesáti minut svého života.

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Hana Rohlenová
Hana R. je zkušená redaktorka online magazínů, která se věnuje psaní o jídle, filmech a zdraví. Je uznávanou filmovou kritičkou, známou pro své názory na svět kinematografie. Kromě toho má velký zájem o zdravý jídelníček a speciální dietní programy. Ve svém volném čase je vášnivou čtenářkou a fanynkou děl Stephena Kinga.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

První ukázka z Hry na oliheň 3, kde Netflix odhaluje novou zabijáckou panenku

Hra na oliheň 2 dnes startuje, co říkají kritici v prvních recenzích

NOVINKA: Trailer Supermana (2025) nám přináší pohled na reboot komiksového superhrdiny