Film Spider-Man: Napříč paralelními světy měl celosvětovou premiéru poměrně nedávno a to 30. května 2023. Jde o americký animovaný snímek, jehož hlavním superhrdinou nemůže být nikdo jiný, jak již název napovídá, než Spider-Man z Marvel Comics. Snímek navazuje na Spider-Man: Paralelní světy z roku 2018. Produkce se zhostili Columbia Pictures a Sony Pictures Animation ve spolupráci s Marvel Entertainment.
Společnost Sony, která je distributorem, začala připravovat toto pokračování ještě před uvedením prvního dílu Paralelní světy v roce 2018. Oficiální oznámení o druhém dílu bylo vydáno v listopadu 2019, přičemž práce na animacích začaly v červnu 2020. Původně chtěli tvůrci představit snímek světu již v říjnu 2022, ale to se bohužel díky pandemii COVID-19 nestalo a premiéra byla přesunuta na letošní rok.
Zajímavosti
• Tvůrci chtěli vytvořit něco výjimečného díky epizodní roli Stana Leeho, která se nakonec stala jeho poslední hlasovou rolí. Všech 180 animátorů, kteří na filmu pracovali, byli jeho velcí fanoušci, proto se Stan objevuje v mnoha scénách. Můžeme ho například vidět sedět téměř ve všech vagonech metra.
• Dvě schopnosti, kterými se Miles Morales liší od ostatních postav, které se honosí titulem Spider-Man, je schopnost zasáhnout člověka elektrickým proudem a neviditelnost. Obzvláště ta byla pro animátory náročná pro ztvárnění na filmovém plátně. Vyjádření Milesovy neviditelnosti prošlo asi 70 různými návrhy, než bylo rozhodnuto, jak bude vypadat.
• Jedinečný styl animace filmu byl navržen tak, aby diváky vtáhl do komiksových stránek. Každý jednotlivý snímek byl po vygenerování počítačem ještě ručně zdokonalen výtvarníky. Vytvoření čtyř vteřin animace obvykle trvá týden, zde trvalo vytvoření čtyř vteřin měsíc. Peter Ramsey přišel s neotřelým nápadem nepoužívat žádný vizuální komiksový jazyk (např. panely a verbalizované zvukové efekty a slovní bubliny), dokud Milese nekousne radioaktivní pavouk.
Co na to diváci
Stejně jako první díl, i tento Napříč paralelními světy sklízí od diváků většinou ódy. Také se očekává, že i tento snímek si může dělat zálusk na Oscara. Pokud jste si mysleli, že první díl nemůže být překonán co se animací týče, opak je pravdou. Jde o téměř vizuální mistrovské dílo, které se zaměřuje na preciznost a jedinečné detaily.
První polovina filmu Spider-Man: Napříč paralelními světy (Kinobox 90%) působí zábavným a odlehčeným dojmem. Při překlenutí do druhé, však děj zvážní a divák sám cítí, že děj začíná gradovat.
Ačkoli jde o velmi vydařený snímek, i přes to však pár vad možná má.
Někteří tomuto dílu vytýkají až příliš velkou akčnost. Mnohé souboje působí trochu zmateně, protože se v nich odehrává mnoho věcí naráz a divák má občas problém, vše postřehnout.
Co se týče délky, chvílema budete mít tendenci, podívat se na hodinky a přemýšlet, zda by neměla přijít nějaká akce a zda 140 minut není opravdu příliš.
To že do kin přišla v podstatě první část příběhu, se vědělo od začátku. Ovšem že konec bude utnut tak z nenadání, to jistě očekával málokdo. Takový cliffhanger rozhodně překvapil. Filmaři se nejspíš nechali inspirovat pořekadlem, že přestat se má v nejlepším, protože v nejvíc vygradované scéně přichází konec a očekávané velké finále nepřichází. To mnoho fanoušků u dvou a půl hodinového filmu doslova namíchlo.
Už teď je ale jasné, že na pokračování nebudeme čekat dlouho. Mohli bychom se ho dočkat už příští rok, a to konkrétně 29. března 2024 s názvem Spider-Man: Za hranice paralelních světů. Necháme se překvapit, zda i tento snímek bude stejně úspěšný jako předchozí dva a zda dojde konečně k závěrečnému vygradování děje, na který tak nedočkavě čekáme.