Čekání na nejpopulárnější fantasy seriál současnosti se nám ještě hodně protáhne, zkrátit si ho ale můžeme sledováním starších řad. Pokud se do něj letos pustíte i vy, máme pro vás několik tipů, čemu při koukání věnovat pozornost. Napoprvé vám toho totiž zaručeně spoustu uteklo, jak se vás pokusíme přesvědčit v dnešním žebříčku o opomíjených detailech Hry o trůny 92 %.
1) Cerseina fanynka

Bernadette se objevila hned v pěti sezónách a přesto nejspíš neznáte ani její jméno. Slouží totiž rodu Lannisterů v Rudé baště (konkrétně zejména Cersei) a vidíme ji tak skoro výhradně v pozadí, když dostává různé příkazy či předává zprávy. Královna jí velmi věří a postupně ji vyšle, aby špehovala Sansu a Tyriona. Bernadette dokonce ví o Cerseině incestním vztahu s Jaimem.
Úplně první epizodu Hry o trůny jste nikdy neviděli. Mrkněte, jak měl pilot původně vypadat!
Za povšimnutí stojí, že svou vládkyni obdivuje natolik, že svůj účes a oblečení upravuje tak, aby odrážel Cersein aktuální styl.
spoilerVzhledem k tak těsnému poutu mezi paní a služebnicí mnozí diváci spekulují, že si Bernadettinu tvář vezme v osmé sérii Arya, aby mohla královnu zabít.
2) Valar Morghulis

Mimochodem, všimli jste si, že dcera Neda Starka zlomila vaz holubovi jen pár okamžiků předtím, než její otec přišel o hlavu? Když pak později zabije sera Meryna Tranta z královské gardy, stane se tak den poté, co válečník doprovází lorda Mace Tyrella a ten začne před vyslancem Železné banky zpívat o tom, jak je třeba si užívat polibků, neboť zítra zemřeme.
Náhoda? Ani zdaleka. Skoro každá významnější smrt je divákovi předem nenápadně naznačena. Hned první epizoda seriálu nám ukáže mrtvého zlovlka (symbol Starků) a jelena (symbol Baratheonů) – lord Eddard a král Robert pak opravdu záhy zemřou. Petyr Baeliš zase pár epizod před skonem Tywina Lannistera vysvětlí Robinu Arrynovi, že v bezpečí není ani na toaletě. A věřte nám, že podobných pomrknutí najdete v seriálu ještě hodně.
3) Branovy síly narůstají

Překvapení skrývá i loňská série. Týká se Branovy schopnosti posednout něčí tělo. Viděli jsme, jak se v ní mladý Stark pomalu zlepšuje a krom zlovlka se dokázal vtělit třeba i do slabomyslného Hodora, v sedmé řadě ale udělal další významný pokrok. Ovládl totiž celé hejno vran – tedy nikoli jen jednoho ptáka. Jasně jsme mohli vidět bílé oči hned několika opeřenců.
Zvraty ve Hře o trůny: 10 šokujících překvapení, která nám seriál v minulých sériích nachystal
Co to znamená?
spoilerExistuje fanouškovská teorie, která tvrdí, že se Bran stane Nočním králem. Předpokládá, že se tváří v tvář nezastavitelné invazi hrdina vydá do minulosti, aby katastrofě zabránil dříve, než k ní dojde. Nejprve zkusí o problému informovat krále Aeryse Targaryena, ale omylem ho přivede k šílenství a panovník se místo nemrtvých rozhodne spálit své vlastní poddané.
spoilerProto se mladý Stark vydá dál do minulosti a jako Bran Stavitel vztyčí proti hrozbě ze severu ledovou Zeď, čímž ale problém samozřejmě opět nevyřeší. Nakonec zajde moc daleko a vtělí se do člověka, který žil před samotným vznikem Bílých chodců. V jeho těle však uvízne, je zajat dětmi lesa a pomocí kusu obsidiánu proměněn v Nočního krále.
4) Beric Dondarrion v první sérii

Fanoušci knihy si možná Berica v první sérii všimli už napoprvé, ti seriáloví s ním ale pořádně neměli tu čest až skoro do poloviny řady třetí. Je snadné zapomenout na postavu, která se objevila jen v jedné jediné scéně – teď mluvíme konkrétně o Eddardově příkazu popravit sera Gregora Clegana za zvěrstva, jichž se dopustil na poddaných Sedmi království.
5) Dean-Charles Chapman zemřel dvakrát

Postavy ve Hře o trůny umírají. Hodně. Věděli jste ale, že se jednomu herci dokonce už podařilo zahynout v roli dvou různých postav? Dean-Charles Chapman si zahrál Martyna Lannistera, syna Tywinova bratra Kevana. Toho usmrtil ve třetí sezóně lord Rickard Karstark a byl za to popraven Robbem Starkem, Králem severu. Chapmanovi to ale nestačilo a do Západozemí se vrátil.

Od čtvrté do šesté sezóny totiž hrál Cerseina mladšího syna a pozdějšího krále Tommena, který nakonec spáchal sebevraždu poté, co jeho pomstychtivá matka odpálila divoký oheň pod Baelorovým septem.
6) Glamdring v Železném trůnu

Když už navrhujete design židle z mečů, je asi těžké odolat drobnému žertíku. Tvůrci Železného trůnu, ukutého z čepelí nepřátel targaryenského dobyvatele Aegona, zapracovali do opěradla přinejmenším jednu velmi slavnou zbraň. Jde o meč gondolinského krále Turgona, který čaroděj Gandalf nalezl ve zlobřím brlohu a od té doby používal až do konce Války o Prsten.

7) Jaime viděl Theonovi do duše

Králokat se krátce setkal s velitelem osobní stráže Neda Starka Jorym Casselem v Rudé baště a vyměnili si pár slov ohledně Theona Greyjoye. Cassel považuje Starkovic chráněnce za dobrého mladého muže, jenže Lannister vidí hlouběji pod Theonovu slupku. Otevřeně vyjádří své pochybnosti, které divákovi nejspíš zní jen jako ničím neodůvodněné rýpání… tedy dokud Theon nezradí Starky a nevyplení Zimohrad.
8) Pomsta ze záhrobí

Jedna z neprávem opomíjených scén z první řady ukazuje rozhovor mezi králem Robertem a jeho ženou Cersei. Pár spolu probírá minulost, konkrétně hlavně Lyannu Stark, jejíž smrt vrhala na královské manželství stín už od samotného začátku. Cersei se v závěru Roberta sarkasticky zeptá, čím jim ještě může Lyannin duch ublížit víc, než si ublížili navzájem.
Nemusí se vždy jen mordovat. 10 případů, kdy nás Hra o trůny šokovala i bez vraždění
Kdyby jen věděla, že po sobě Eddardova sestra zanechala dítě, které se později stane jedním z úhlavních nepřátel Železného trůnu… a dokonce má i vlka jménem Duch!
9) Lepší pozdě, než nikdy

Rudá kněžka se potutelně usmívá, když sleduje, jak jsou v dobytém Zimohradu vlajky rodu Boltonů nahrazovány těmi se zlovlkem. Proč ale? Starkové ji přece vůbec nezajímají, záleží jí jenom na Jonovi, jehož považuje za vyvoleného spasitele. Věc se má tak, že Melisandra pád boltonských praporů viděla ve své ohnivé vizi – tehdy si však mylně vyložila, že se proroctví vztahuje k vítězství Stannise Baratheona.