Psal se rok 2005, trilogie Pán prstenů se nedávno zapsala do dějin jako jeden z největších filmových hitů a režisér Peter Jackson   zažaloval studio New Line Cinema, s nímž slavné snímky natočil. Důvodem podle všeho byly spory ohledně financí a tvůrčí kontroly, které přerostly v obvinění, že studio Jacksona podvedlo a obralo ho o miliony dolarů z tržeb.

Bilbo
Foto: Warner Bros.

Představitel New Line Bob Shaye se následně zapřisáhl, že už s populárním režisérem nikdy spolupracovat nebude. Hobita chtělo studio natočit se Samem Raimim  , tvůrcem tehdy mimořádně populární trilogie Spider-Man. Plán ale narazil na odpor vlastníků práv v MGM, kteří si žádali Jacksonovu přítomnost.

Drakobijci, králové, přemožitelé balrogů. Hrdinové světa Pána prstenů, které nejspíš vůbec neznáte

Nakonec se otec filmové Středozemě k Hobitovi vrátil jako producent a scénárista, zatímco režie se chopil Guillermo del Toro  , známý svými fantasy snímky typu Faunova labyrintu či dvoudílného Hellboye. Ten strávil prací na projektu dlouhé dva roky. Finanční problémy MGM ale zdržovaly natáčení a v květnu 2010 režisér odstoupil a přenechal uprázdněné křeslo opět Peterovi Jacksonovi.

Jak by ale vypadala Del Torova verze, kdyby ji mexický tvůrce uvedl v život? Z velké části můžeme jen spekulovat, ale během uplynulých let o ní přeci jen uniklo pár zajímavých informací. Právě ty bychom chtěli v tomto článku přehledně shrnout.

1) Tauriel

Tauriel
Foto: Warner Bros.

Byl to právě Guillermo del Toro, kdo prosadil přidání nové postavy Tauriel do příběhu J. R. R. Tolkiena  , v němž jinak ženské charaktery nevystupují. Než ale režisérovi začnete spílat, stojí za to si uvědomit, že del Toro neplánoval Taurielin milostný trojúhelník s Kilim a Legolasem. Ten protlačilo až studio v době, kdy už film přešel do rukou Jacksona.

Lze předpokládat, že by Tauriel sloužila jako reprezentantka bezejmenných obyvatel Lesní říše, podobně jako třeba když mluví s Kilim o zvycích svého lidu ve vězení.

2) Pohádkovější tón

Glum
Foto: Warner Bros.

Čtenáři dobře vědí, že se předloha od pozdějšího Pána prstenů výrazně liší. Tolkien ji vyprávěl lehkomyslněji, temný vliv Jednoho prstenu v příběhu chyběl, často nechyběl slovní humor a anachronistické motivy typu Bilbových hodin a Glumových teleskopických očí. Guillermo del Toro byl podle všeho odhodlán tyto rozdíly zachovat a možná dokonce zvýraznit.

Naznačila to scénáristka Phillipa Boyens  , která se nechala slyšet, že měla verze původního režiséra odlišnou estetiku a pohádkovější tón.

3) Zahrál by si Ron Perlman

Hellboy
Foto: Bontonfilm

Del Toro chtěl do Hobita obsadit i svého kamaráda, představitele Hellboye Rona Perlmana  . Herec později zmínil, že pro něj režisér napsal roli kožoměnce Medděda, který trpaslíky vybaví na nebezpečnou cestu Temným hvozdem. Po Del Torově odchodu však z plánů sešlo.

Sliby chyby: 8 filmů, které lákaly na nikdy nenatočené pokračování

Šířily se také drby, že si Ian McShane   zahraje samotného Thorina Pavézu. Později se ale ukázalo, že mohl být spíš jen jedním z hrdinových společníků. Může to ale značit, že se původní režisér poohlížel po starším Thorinovi, bližším své knižní předloze. Doug Jones   se zase podle všeho mohl ukázat jako král Thranduil.

4) Roční období by měnila barvy

Hobit
Foto: Warner Bros.

Jistě jste si všimli, jak se v Hobitovi mění sytost barev napříč příběhem, od veselého Kraje až po pochmurnou hnědou prázdnotu Šmakovy dračí pouště. Del Toro chtěl ale zajít mnohem dál a vytvořil pro každou část roku jedinečnou barevnou paletu. Zelenou, modrou, zlatou a karmínovou.

Později ale režisérovi přišlo, že by se to rychle okoukalo a vymyslel rovnou osm různých barevností, které se promítaly i do designu světa a dokonce kostýmů. Všechno vedle sebe naskládané to prý vypadalo jako nádherná duha.

5) Úplně jiný Šmak

Foto: Warner Bros.

Slavného draka si podle všeho Del Toro představoval víc jako okřídleného hada se dlouhým, štíhlým tělem a kratšími končetinami. Díky tomu by mohl zaujmout mnoho různých póz a dokonce gestikulovat. Jeho oči by se taky v těle docela schovávaly, aby mohl režisér efektivně prodat drakovo probuzení.

Na svůj design byl Del Toro velice hrdý, hlavně proto, že se jeho ještěr nepodobal všem ostatním.

6) Azog bez CGI

Bolg
Foto: Warner Bros.

Režisér pochopitelně plánoval použít digitální triky – například pro populárního Gluma – zároveň ale chtěl i animatronické tvory a samozřejmě namaskované herce v rolích skřetů. Omrknout můžete například jeho designy skřetů a Bolga / Azoga (podoba hlavního padoucha se podle všeho během příprav filmů dost měnila, a to i během Jacksonovy práce na Hobitovi).

Upíři, mluvící psi a obří kanci: Bytosti světa Pána prstenů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Úhlavní Azogův nepřítel Thorin by mimochodem nosil přilbu s trny připomínajícími paroží.

Závěrem

Bitva
Foto: Warner Bros.

„Zasraně to bolelo,“ řekl později Del Toro o svém odchodu z pozice režiséra. S Peterem Jacksonem se na lecčem neshodli, hlavně ale kvůli své vytíženosti na Novém Zélandu přišel o řadu dalších zajímavých projektů. „Nejtěžší bylo vyrovnat se s tím, že někdo jiný dostane pod palec vaše tvory a váš šatník. Může je změnit, zahodit, použít – těžko říct, co je horší. Nechal jsem tam strašně překrásné věci. Naprosto jsem se do nich zamiloval.“

avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Sony odhaluje první detaily filmu Spider-Man 4 a není to, co fanoušci čekali

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu