Intro Hry o trůny 92 % si zapamatoval snad každý, kdo viděl alespoň jednu jedinou epizodu seriálu. Představuje nám svět, v němž se příběh odehrává, a to v podobě trojrozměrné mapy rozložené po vnitřku koule. Uprostřed ní září slunce, obklopené rotujícími prstenci. Jak kamera přelétá nad zemí, jednotlivá města fiktivního světa se sama sestavují před jejím objektivem.

Zajímá vás, kolik lokací se v úvodní sekvenci zatím objevilo? Zda pro jejich zařazování existují nějaká pravidla? Nebo které místo vídáme nejčastěji či naopak nejméně často? A co znamenají plastiky na prstencích okolo slunce, které občas problesknou před našimi zraky? Na všechny tyto a ještě mnohé další otázky si dnes odpovíme!

1) Existují místa, která se objevují v každé doposud vydané epizodě?

Ano. Jak jste si nejspíš všimli, cesta kamery pokaždé začíná v Králově přístavišti, hlavním městě Západozemí. Protože hraje metropole v seriálu klíčovou úlohu, chtějí tvůrci seriálu, abychom si ji dobře zapamatovali. Stejně je na tom Zeď, kterou také zahlédnete ve všech doposud vydaných epizodách.

Takhle to nebylo! Jak se liší Hra o trůny od knih?

Poslední pokaždé opakovanou lokalitou je Zimohrad, sídlo rodu Starků. Ten ale postupně vidíme ve třech různých verzích – krom té klasické existuje ještě poničená, když je pevnost napadena Theonem Greyjoyem a nakonec ta, v níž zlovlka Starků nahradil muž stažený z kůže, symbol zrádných Boltonů. Od konce šesté série se pak po Bitvě bastardů Zimohrad vrátil do původního stavu.

2) Objevují se občas i místa, která ale v samotných epizodách nenavštívíme?

Meereen

Ano. A souvisí to s dalšími pravidly úvodní sekvence. Z důvodu nákladnosti tvorby dalších 3D modelů se většinou dočkají zastoupení na mapě jenom větší sídla a pokud se děj odehrává někde poblíž nich, intro nám prostě ukáže nejbližší významné regionální centrum. Vždycky se také musí objevit místo, kde se zrovna zdržuje Daenerys Targaryen – dokonce i tehdy, když samotnou hrdinku v dané epizodě vůbec nepotkáme.

Naposledy se něco takového stalo v sedmé epizodě šesté řady s podtitulem Zlomený muž 82 %, kde sice Daenerysina dějová linka úplně chybí, stejně se ale v úvodní sekvenci dočkáme záběru na harpyjí město Meereen. A než se zeptáte – ano, v oné epizodě se nevyskytují ani Varys, Tyrion, Missandei, Daario a další královnini poddaní. Podobným příkladem může být již zmíněný Zimohrad, do něhož jsme leckdy nenakoukli i mnoho dílů za sebou. Mimochodem, věděli jste, že se alespoň jedna scéna z Králova přístaviště objevila v 59 epizodách z dosavadních 67?

3) Které lokality jsme zatím viděli a jak často to bylo?

Pokud počítáme jen místa, která se střídají, rekordmanem bude již zmíněný Meereen. Jeho harpyje rozepjala křídla nad celými třiceti epizodami, takže se objevila bezmála v půlce všech doposud vydaných dílů. I druhé město v pořadí pochází z východního kontinentu Essos a možná překvapivě jím je Braavos, sídlo Železné banky s obří sochou nad přístavem. To jsme viděli v intru jednadvaceti epizod.

Jen o dva výskyty méně si prozatím připsal Dračí kámen, původně sídlo lorda a pozdějšího krále Stannise Baratheona, které v nejnovější sérii získala Daenerys. Pouze dvakrát jsme se naopak podívali na Pentos – jednou v pilotní epizodě celého seriálu a potom až v úvodu páté sezóny. Tři body si může zatím připsat Eastwatch-by-the-Sea, česky jako Východní hlídka u moře.

Eastwatch

A co ostatní místa? Čtyřikrát jsme viděli Moat Cailin, pevnost na hranici mezi severní a jižní částí Západozemí, stejné skóre má i Astapor, odkud Daenerys získala své vojsko Neposkvrněných. Pěti výskytů se dočkala Dvojčata, sídlo Freyů a dějiště Rudé svatby. Šest dílů jsme strávili poblíž Yunkai, než Daario Naharis přísahal věrnost targaryenské královně.

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Sedm sekvencí ukázalo Orlí hnízdo, sídlo Arrynů, ale i Dreadfort (Hrůzov), odkud pocházejí Boltonové. V nejnovější sérii toho samého čísla dosáhl i Oldtown (Staré město) a také Qarth, kde Daenerys pobývala po větší část druhé řady a kde jí ukradli malé dráčky. Devětkrát se zvedly ke slunci věže Řekotočí (Riverrun) a taktéž devětkrát jsme plakali nad další návštěvou fanoušky proklínaného Dorne.

A blížíme se do finále: tři lokality jsme totiž navštívili dokonce patnáckrát. Jde o greyjoyský hrad Štít (Pyke), Vaes Dothrak, kde Daenerys baštila koňské srdce a konečně o Harrenov (Harrenhall), kde dělala Arya služku lordu Tywinovi Lannisterovi.

V tomhle videu naleznete všechna dosud ukázaná místa.

4) Co znamenají reliéfy na prstencích okolo slunce?

Valyrie

Ještě nám ale zbývá vysvětlit význam reliéfů, které občas v intru problesknou, když se kamera ochomýtá okolo slunce. Na jednom z nich ničí sopka město, zatímco lidé utíkají na lodi a drak to všechno pozoruje. To je odkaz ke zkáze Valyrie a záchraně Targaryenů.

Boj s drakem

Další plastika ukazuje lva, jelena a zlovlka, jak společně útočí na draka. Tím je připomenuto povstání Roberta Baratheona, který s pomocí lordů Eddarda Starka a Tywina Lannistera porazil šíleného krále Aeryse II. a jeho syna Rhaegara Targaryena. Než se zeptáte, je to to samé povstání, okolo kterého se točí celá ta historie s Lyannou Stark, anulací manželství a královským původem Jona Sněha.

Jelen

Na poslední plastice pak znovu vidíme jelena, jemuž se klanějí rozličná zvířata – pokud se pořádně podíváte, rozeznáte třeba medvěda Mormontů nebo sokola Arrynů. Robert Baratheon totiž konečně triumfoval a nyní vládne Sedmi královstvím… tedy, ehm, asi tak do půlky první sezóny. No, co naděláte!

Potom přilétne přímo před kameru logo samotného seriálu, které obklopují hlavy čtyř erbovních zvířat tří nejdůležitějších rodů: jelen Baratheonů, zlovlk Starků, drak Targaryenů a lev Lannisterů. Ale na to jste určitě už dávno přišli i bez nás.

5) Co byste ještě měli vědět o intru?

Originální úvodní sekvence Hry o trůny už je natolik slavná, že se dočkala stovek fanouškovských verzí či profesionálních parodií. Vybrali jsme pro vás alespoň ty nejlepší, které byste na internetu rozhodně neměli minout.

Úplně první epizodu Hry o trůny jste nikdy neviděli. Mrkněte, jak měl pilot původně vypadat!

Asi nejslavnější poctou je ta z animovaného seriálu Simpsonovi, kde najdete místo Zdi obří Gauč a tříoké vrány krouží nad jadernou elektrárnou nedaleko Burns Landing. Vtipná je reklama firmy Hootsuite, v níž zahlédneme pevnosti všech velkých značek světa sociálních sítí – Facebooku, Twitteru, Instagramu, Snapchatu, Google +, LinkedInu a samozřejmě i YouTube.

Fandíte-li videohrám, rozhodně nevynechejte předělávku intra ze světa Tamrielu, která vám ukáže všechna důležitá města provincie Skyrim. Užít si také můžete východoevropskou verzi s naším Karlštejnem a Tančícím domem, která bůhvíproč končí v asijském Kazachstánu. Doporučíme ještě italskou verzi, kde se krom Říma můžete těšit třeba ještě na Palermo, Turín, Neapol nebo Benátky a taky tuniskou verzi, protože kde tohle uvidíte?

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu