Loni v březnu oznámilo studio Disney, že na rok 2019 připravuje další film o legendárním archeologovi Indiana Jonesovi. Jeho herecký představitel Harrison Ford šel do pokračování se dvěma podmínkami: zaprvé, že bude režírovat slavný Steven Spielberg a zadruhé, že snímek dostane kvalitní scénář. Studenou sprchou se však pro fanoušky stala zpráva zveřejněná letos v dubnu. Premiéra se podle ní odkládá na červenec 2020 a do té doby si budeme muset zkrátka vystačit se současnými čtyřmi díly série.
Psí jména a slavné vyjeknutí

Tu nastartoval v roce 1981 film pojmenovaný Dobyvatelé ztracené archy 90 %. V názvu ještě neobsahoval jméno hlavního hrdiny, jak se později v sérii stalo zvykem. Za novou značkou stáli dva dobří přátelé a zvučná jména současné kinematografie, již zmíněný Steven Spielberg a George Lucas . Prvotní impuls prý přišel, když spolu napjatě čekali na divácké reakce na jiný dnes již kultovní film, Lucasovy Star Wars 88 %.
Chyby ve filmu. Kšiltovku si mezi skotské horaly neberte, gumové meče v bitvě taky nepomůžou
Úplně nejdřív vznikl samotný protagonista. Jméno Indiana dostal po psovi George Lucase, aljašském malamutovi (stejné chlupaté štěně mimochodem inspirovalo postavu Chewbaccy). Na tuto skutečnost později naráží scénář Poslední křížové výpravy 90 %, kde se dozvídáme, že si hrdina přezdívku dal na počest svého čtyřnohého kamaráda z dětství. Příjmením měl být Indy původně Smith, což je v Americe nejobvyklejší. Nakonec však zvítězil Jones, který se na žebříčku rozšířenosti nachází jen o pár příček níž.

Další postavou v sérii pojmenovanou po psu (tentokrát Spielbergovu) je americká zpěvačka Willie Scott, která hraje důležitou roli ve druhém filmu Indiana Jones a Chrám zkázy 83 %. Její celé křestní jméno zní navíc Wilhelmina, což odkazuje k oblíbenému zvukovému efektu Wilhelm Scream, který jste mohli slyšet v mnoha a mnoha různých filmech a objevuje se samozřejmě i v Indianu Jonesovi.
Poslední psí jméno pak dostal Short Round, česky překládaný jako Mrňous nebo Kraťas, a to podle mazlíčka scénáristů Chrámu zkázy. Je to ten malý čínský kluk, který doprovází hlavního hrdinu během jeho nebezpečných dobrodružství v exotické Indii.
Jonesovy hračky a plazí nepřátelé

Ikonické postavy ale potřebují i něco víc než jen legrační jména, aby zaujaly diváky. Všichni filmoví fandové důvěrně znají Jonesův klasický outfit a výbavu. K té patří především bič, revolver, obnošená kožená bunda a samozřejmě neodmyslitelný klobouk. Aby kostyméři prvního filmu dodali oděvu zdání ošuntělosti, vzali si na pomoc nůž a kovový kartáč. Klobouk ušpinili a nechali Harrisona Forda, aby si na něj sedl.
Sympatický herec mimochodem nebyl první volbou pro roli Indiana Jonese. George Lucas jej původně nechtěl obsadit, protože měl už v té době Forda spojeného s pašerákem Hanem Solem. Favoritem tvůrců se stal Tom Selleck , ten ale v oné době pracoval na seriálu Magnum 60 % a musel odmítnout.
Harrison Ford točil mnoho akčních scén bez kaskadéra, což mu vyneslo hezkou řádku modřin a dalších lehkých poranění. Proti Indianu Jonesovi má ale tu výhodu, že se nebojí krys, brouků a především hadů, které slavný archeolog bytostně nesnáší. Tvůrci filmu jich pro první film sehnali údajně snad až 9 000, aby pokryli celou podlahu tajné místnosti, v níž leží Archa úmluvy. Mezi Fordem a nebezpečnou kobrou bylo během natáčení plexisklo, na které naštvaný plazí predátor dokonce plivl svůj jed.
Hvězdných válek není nikdy dost

Série obsahuje mnoho pomrknutí ke slavným Star Wars. Ve Studnici duší, kterou Indiana Jones navštíví v průběhu Dobyvatelů ztracené archy můžete na okamžik zahlédnout ozdobný prvek zobrazující droidy R2-D2 a C-3PO, Chrám zkázy zase začíná v baru jménem Club Obi Wan. Jonesův hydroplán má volací znak OB-CPO, který taktéž referuje ke stejnému rytíři Jedi a ke druhému z jmenovaných robotů.
Chcete vidět i robotka R2? Pak čtěte: Easter eggs: 10 detailů chytře poschovávaných v populárních filmech
Ve čtvrtém Království křišťálové lebky 72 % zase hrdina pronese slavné: „Nemám z toho dobrý pocit.“ Napříč celou sérií pak můžeme příležitostně zaslechnout třeba zvuk taseného světelného meče nebo nastartovaného hyperpohonu.
Kterak Spielberg vynalezl film pro teenagery

Žádná reference se nenachází jen v Poslední křížové výpravě, která má oproti tomu tu čest být nejoblíbenějším filmem série pro Harrisona Forda. Ze všech příběhů Indiana Jonese ji považuje za nejsofistikovanější a užil si údajně i natáčení. Režisér Steven Spielberg natočil třetí díl tak trochu jako omluvu za ten předcházející, který považuje za příliš uzavřený v podzemních interiérech a zbytečně temný a strašidelný.
Těžko říct, jak v odtemnění Poslední křížové výpravy uspěl, neboť film zprvu obdržel rating R, tedy mládeži nepřístupný. Příčinou byla revoluční a značně realistická scéna brutálního úmrtí arogantního nacisty, který se napije z domnělého Svatého grálu. Stejně strašlivý tavící se obličej z prvního dílu přitom bez problému prošel. Spielberg dal koneckonců podnět ke vzniku v současnosti snad nejpopulárnějšího ratingu PG-13, který přemostil mezeru mezi přísným mládeži nepřístupným hodnocením a dětským filmem.
Nepouštějte si hubu na špacír aneb co čekat příště?

Poslední křížová výprava proslavila skalní město Petra, v němž se odehrává její finále, takže se jeho návštěvnost vyšplhala z tisíců ročně na miliony. Hodně také udělala přítomnost Seana Conneryho v roli Indyho otce. Harrison Ford byl k této castingové volbě sice ze začátku trochu skeptický, neboť oba muže dělí pouhých dvanáct let věku, herci si ale skvěle sedli. Společnou scénu v německé vzducholodi, kdy oba sedí u stolu a kamera zabírá jen horní polovinu jejich těl, natočili kvůli přetrvávajícím vedrům bez kalhot.

Sean Connery se mohl v malé roli objevit i v následujícím Království křišťálové lebky, nicméně odmítl. Rod Jonesů místo toho získal nejmladšího člena, jehož ztvárnil Shia LaBeouf . Ten později přiznal reportérům, že se mu nejnovější příspěvek do série nelíbí. Uvedl, že nedokázal vdechnout své postavě dost života, ale zároveň nepřímo obvinil i scénáristy a samotného režiséra. Harrison Ford řeči svého kolegy okomentoval nevybíravě a řekl, že měl LaBeouf podpořit film a nechovat se jako podrazák.
Opožděná pokračování. 10 filmů, které musely čekat na pokračování někdy i čtvrt století!
A co že všechno víme o nadcházející pětce? Podle režiséra Spielberga nemáme čekat Indyho smrt, série si charismatického protagonistu na rozdíl třeba od Star Wars ještě ponechá. Také prý nemáme čekat, že by film vznikl bez George Lucase, který se naštěstí natáčení zúčastní přinejmenším jako producent. Scénář by měl stvořit David Koepp , který kdysi napsal třeba Jurský park 85 % a vrátit se má legendární skladatel John Williams . To nezní vůbec špatně, že ne?