Třetí Iron Man 80 % naštval část fanoušků zvratem ohledně falešného Mandarina, jinak se ale dočkal pozitivního přijetí. Vyprávěl o démonech minulosti Tonyho Starka a o nutnosti osvobodit se od železného kokonu a chorobné snahy mít všechno pod kontrolou. Příběh hrdiny sice později trochu restartovaly filmy ze série Avengers, i tak ale Iron Man 3 dodnes stojí za pozornost. I díky řadě skrytých easter eggů.
1) Mandarinova image
Hned dva se týkají falešného Mandarina. Pokud jste se koukali pozorně, možná jste si všimli, že má na zátylku vytetovaný štít Captaina Americy s anarchistickým áčkem na místě bílé hvězdy. Tím tvůrci navázali nejen na tradici z Iron Mana 2 73 % (kde měl Ivan Vanko kérku s Lokim), ale i na Avengers. Scénárista Drew Pierce prozradil, že se po bitvě o New York stal Capův štít jedním ze symbolů moci západního světa, jíž se Mandarin vysmívá.
10 filmových faktů o Thorovi: Nekouká na Hru o trůny a pomohl trpaslíkům porazit trolly
Jeden z padouchových prstenů pak vypadá úplně stejně jako šperk, který nosil Raza, terorista z prvního dílu.
2) Šikana
Starkův nezletilý kamarád Harley Keener zmíní kluka jménem EJ, který ho šikanuje. Potkat jsme ho ale mohli i přímo ve filmu. Ve vystřižených scénách se Harveymu nejdřív vysměje při setkání na ulici, načež se připlete k pádu vodní nádrže, když Tony bojuje o život. Hrdina nezvedeného kluka varuje, ale příliš pozdě a EJ skončí ve vodě.
S Harleyho pomocí se Starkovi podaří vytáhnout chlapce ven. Ten ale nedýchá a Tony musí přistoupit k zoufalému řešení. Využije obloukový reaktor, který ho udržuje při životě, jako defibrilátor a rozběhne elektrickým výbojem klukovo srdce. Sám ale následně málem zemře – Harley mu musí na poslední chvíli vsadit reaktor zpátky do hrudníku.
Sestřih popsaných scén si můžete pustit zde.
3) Skutečná úzkost
Tony ve snímku trpí záchvaty paniky, které mu způsobuje posttraumatická stresová porucha. Starka hluboce zasáhl boj s armádou chitauri v ulicích New Yorku, v níž málem přišel o život. Jeden uživatel Redditu odhalil, že je tento úzkostný syndrom ve snímku vyobrazen poměrně autenticky. Zmiňuje se o něm pochvalně nějaká anglicky psaná učebnice psychologie.
4) Málem jsme je viděli dřív
Postavy Mayi Hansen mohla ztvárnit populární Jessica Chastain , která ale nakonec musela produkci snímku opustit, protože natáčení zkrátka nestíhala. Herečka si tak na superhrdinskou roli musela počkat až do loňského propadáku X-Men: Dark Phoenix 58 %, v němž ztvárnila roli hlavní záporačky.
10 filmových faktů o Captainovi: Navštívil naši zemi a maraton zvládne za hodinku
Podle IMDb navíc tvůrci zvažovali do role Aldriche Killiana Juda Lawa , který se jako doktor Watson objevil po boku Roberta Downeyho Jr. v americké verzi Sherlocka Holmese. Law se nakonec v MCU ukázal až v Captain Marvel 71 %.
5) Poděkování hernímu studiu
V titulcích snímku můžete zahlédnout poděkování společnosti Epic Games, která stojí třeba za multiplayerovým hitem Fortnite (zmíněným později v Avengers: Endgame 83 %). Herní studio totiž umožnilo filmařům použít vlastní budovu jako centrálu fiktivní korporace Stark Industries.
6) Speciální čínská verze
Čínské publikum se dočkalo mírně odlišné, o čtyři minuty delší verze třetího Iron Mana. Tvůrcům se to vyplatilo, neboť tamní filmoví diváci v kinech utratili hezkých 121 milionů dolarů. Čínská lidová republika má navíc pro hollywoodské filmy poměrně přísné kvóty, které mohou tvůrci obejít právě spoluprací s místními tvůrci. Snímek proto vznikal za účasti společnosti DMG Entertainment.
A čeho se týkaly přidané scény. Možná vás to překvapí, ale přinejmenším ve dvou případech propagace mléka. V roce 2013 se totiž údajně ukázalo, že nějaká čínská značka mléka obsahuje rtuť a vláda se snažila uklidnit obyvatelstvo, aby opět věřilo domácím produktům.
Když spoilery uniknou během propagace. Zvraty v těchto 7 filmech jsme znali ještě před premiérou
Víc prostoru také dostali čínští herci, například ve scéně, kdy je Tony Stark v závěru snímku operován.
7) Zvláštní šperk
Náhrdelník, který dá Tony Stark následně Pepper, obsahuje střepiny, které hrdinu předtím hrozily zabít. Všimli jste si někdy? Přiznáme se, že nám to úplně uniklo.