Terminátor 87 %, a ještě více pak jeho druhý díl s podtitulem Den zúčtování 91 %, platí mezi filmovými fanoušky za akční legendu. Začínal přitom poměrně nenápadně, v až provizorních podmínkách. O tom svědčí třeba i fakt, že jeho tvůrci v čele s režisérem Jamesem Cameronem   ani neměli dostatek prostředků na to, aby první snímek uvedli do kin se stereo zvukem a stopu nakonec museli uměle rozdělit až později, když film vycházel na VHS kazetách.

Jak se rodí androidi

A Terminátor měl i spoustu dalších vad na kráse. Závěrečné pronásledování hlavních hrdinů ožehnutou kovovou kostrou už dnes působí až skoro úsměvně, nedokonalé triky však jistě prohlédli už i doboví diváci. Čím ale snímek už od počátku vyčníval, bylo nekompromisní soustředění se na ústředního padoucha, který se koneckonců dostal i do samotného názvu. I samotný děj začíná až zjevením vraždícího androida.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Tuto netradiční hlavní roli mohl ztvárnit třeba O. J. Simpson   nebo Nick Nolte  , nakonec ji ale dostal Arnold Schwarzenegger  , který zrovna dokončoval práci na svém prvním velkém filmu, Barbaru Conanovi 75 %. Svůj part vzal velmi vážně. Měsíc cvičil se zbraněmi, aby je dokázal rozložit i složit bez dívání a získal automatické, strojové pohyby. Do hraní se potom tak ponořil, že se jednou vydal o přestávce na oběd do restaurace v centru Los Angeles – a až potom si uvědomil, že má pořád terminátorský make-up se sežehnutými tkáněmi.

Hlavně nenápadně!

Nenápadně

Aby nebylo té legrace málo, James Cameron část snímku natočil stylem, pro který vymyslel název guerillová filmařina. K natáčení totiž potřeboval policejní povolení, a ne vždycky si ho obstaral. Mnoho slavných scén proto vznikalo tajně. Když pak část štábu v jednom případě skutečně zastavila hlídka, podařilo se to jednomu z členů díky přítomnosti jeho mladého syna ukecat na studentský projekt.

To mimo jiné znamená, že jsou mnozí komparzisté ve skutečnosti obyčejnými kolemjdoucími, kteří vůbec neměli tušení, že se objeví ve filmu. Slavná scéna, ve které Arnold Schwarzenegger v ukradeném oblečení prorazí pěstí sklo auta, nastartuje ho a odjede, vznikala jako poslední – a samozřejmě opět tímto způsobem. Režisér už v té době navíc vyčerpal celý rozpočet a musel ji zaplatit z vlastní kapsy.

Jak funguje cestování časem?

Hamilton

S prvním snímkem se ale váže ještě jedna zajímavost, kterou bychom neměli opomenout. Sarah Connor v úvodu potkáváme ve chvíli, kdy zrovna dostává kopačky od svého přítele. Hlas v telefonu patří samotnému Cameronovi. Ten se přitom později s herečkou Lindou Hamilton   oženil a záhy skutečně rozvedl, takže Terminátor ve své době předpověděl patnáct let vzdálenou budoucnost!

Tisíc sluncí

Apokalypsa

Sérii ale dodal kultovní auru až druhý film, Den zúčtování. Ten ve své době představoval vůbec nejdražší snímek historie se stomilionovým rozpočtem. Předvedl také divákům revoluční trikovou technologii, která umožnila stvořit tekutého robota T-1000, jemuž se tentokrát musel postavit starší model, přeprogramovaný na ochránce. Za svůj zvuk, make-up a samozřejmě vizuální efekty získal snímek hned čtyři Oscary.

Trailery plné spoilerů. Filmové ukázky, které nám zkazily ta největší překvapení

Není divu: tvůrci pro něj totiž postavili detailní miniaturu Los Angeles, kterou následně v noční můře Sáry Connor zničili obřím výbuchem. Aby ho ztvárnili co nejvěrohodněji, studovali autoři celé hodiny záznamy jaderných testů. Někteří lidé, kteří skutečným atomovým explozím přihlíželi, údajně scénu považovali za velice blízkou skutečnosti.

Žádný efekt ale nedokázal zakrýt rychlé stárnutí představitele malého Johna Connora, Edwarda Furlonga  . Zvlášť na scénách v poušti lze poznat, že je herec o něco mladší než ve zbytku snímku. Navíc se mu měnil hlas, takže musel některé své dialogy zpětně předabovat.

Tohle doma nezkoušejte

Vrtulník

Co ale byly trampoty s herci proti jednomu z nejodvážnějších kaskadérských kousků v dějinách kinematografie? Možná si pamatujete, jak helikoptéra řízená terminátorem T-1000 podletí most, přičemž se sotva vejde do úzkého prostoru mezi silnicí a mostovkou.

A jak to tedy bylo? Terminátoři, X-Meni i Transformers pokaždé zapřou, co nám minule řekli

Dnes by celá tato scéna mohla vzniknout za pomoci digitálních efektů – v roce 1991 by si ji ale nemohl dovolit ani nejdražší snímek historie.

Co tím chceme říct? Všechno, co vidíte, je skutečné. Statečný pilot Charles A. Tamburro se dobrovolně nabídl, že most podletí, a taky to udělal. Kousek to byl natolik husarský, že ho kameramani odmítli natáčet. Za ně to proto udělal sám James Cameron a zachytil celý smrtelně nebezpečný průlet pro všechny budoucí generace. Pilot Tamburro s vrtulníkem provedl ale i ještě několik dalších děsivých čísel – třeba když o vlásek minul další z dálničních mostů ve stejné scéně pronásledování.

John Connor Terminátor

Něco takového už žádnou další zajímavostí netrumfneme (a to jich oba snímky obestírá ještě víc než dost). Dodáme proto jen, že Terminátor 2 ve své době představoval nejvýdělečnější film s ratingem R v historii a třetí nejvýdělečnější vůbec (za E. T. – Mimozemšťanem 83 % a čtvrtou epizodou Star Wars 88 %). Americký filmový institut jej také v červnu roku 2008 zařadil na osmé místo v žebříčku nejlepších sci-fi snímků v dějinách.

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu