Loga filmových společností všichni jistě důvěrně známe. Ať je to v mracích poletující štít Warner Bros, obřími písmeny obklopená Země Universal Pictures nebo třeba poskakující lampička Pixaru – důvěrně známá sekvence nás vždycky příjemně připraví na sledování nového snímku. Znáte ale vůbec zajímavé příběhy, které se k logům velkých filmových studií vážou? Ty nejpřekvapivější jsme pro vás vybrali.

Metro-Goldwyn-Mayer

Maskotem MGM je řvoucí lev, obklopený filmovým pásem s latinským nápisem: „ARS GRATIA ARTIS,“ což česky znamená „Umění pro umění.“ Schválně, jak si myslíte, že v době před digitálními efekty dokázali dostat lva do středu celého loga? Jednoduše vyrobili pozadí, poté pevně přivázali skutečné zvíře na lavici a jeho hlavu prostrčili příslušným otvorem. Tímhle bizarním procesem prošlo už sedm různých velkých koček, z nichž prozatím poslední studio navštívila v roce 1957.

Ne, žertujeme. Ve skutečnosti jde o rozšířený mýtus, držený při životě fotomontáží. Pravda je ale možná ještě zvláštnější: filmaři točili lva bez jakékoli překážky mezi nimi a nebezpečným dravcem, což si jistě zaslouží respekt.

Jak filmy mění svět. Přiznal se kvůli nim vrah a v Mississippi zrušili otroctví

Od té doby vídáme před každým filmem z produkce MGM řvoucí hlavu Lea, neslyšíme ale jeho autentický zvukový projev. Filmaři ho totiž v osmdesátých letech předabovali tygrem a v roce 1995 namixovali úplně nový řev, který se používá až dodneška. Maska v patě celého loga pak odkazuje k dědictví dramatu, dle vavřínových věnců okolo zejména ke slavné historii řeckořímského divadla.

Dream Works

DW

Kluka, který z půlměsíce loví ryby, vymyslel jeden ze zakladatelů studia Steven Spielberg  . Původně mělo jít o dospělého muže, umělec Robert Hunt ale navrhl záměnu za dítě a Spielberg se změnou souhlasil. Huntův syn William pak posloužil jako předloha. Hudbu k celé počítačem generované sekvenci složil jeden z nejslavnějších skladatelů historie, John Williams   a zkratku SKG pod nápisem Dream Works tvoří první písmena příjmení všech tří otců celého projektu: Spielberga, Katzenberga a Geffena.

Paramount Pictures

Studio s vysokou horou ve znaku své logo tvořilo už před více než stoletím. Tehdejší ředitel Hodkinson nakreslil idealizovanou verzi vrcholku Ben Lomond, který navštívil jako dítě. Horu původně obklopovalo 24 hvězd, každá za jednoho herce, s nímž Paramount v té době měl uzavřenou smlouvu. Později ovšem celkový počet poklesl na dvaadvacet. Současnou hudbu pro Paramount Pictures složil Michael Giacchino  , který stojí třeba za soundtrackem k filmu Rogue One: Star Wars Story 79 %.

Walt Disney Pictures

Z dřívějška si určitě ještě pamatujete tradiční logo Disneyho – světlou siluetu hradu s bílým nápisem Walt Disney na modrém pozadí. Možná vás ale překvapí, že se tato verze objevila až v roce 1985. Další výraznou změnou prošlo logo zhruba před dekádou, kdy začalo studio používat současnou 3D verzi, která se v některých detailech liší film od filmu. V nové Krásce a zvířeti 74 % místo hradu vidíme zámek, v němž se bude odehrávat děj, Piráti z Karibiku zase na nejvyšší věž vyvěsili vlajku s lebkou a zkříženými šavlemi.

Columbia Pictures

Žena držící pochodeň se před snímky z produkce Columbia Pictures objevila poprvé v roce 1928. Tehdy měla ještě místo modrého kusu látky přes bílou řízu přetaženou americkou vlajku. Coby model posloužila pravděpodobně herečka Evelyn Venable  . Koncem třicátých let ji potom Columbia postavila na piedestal a v letech osmdesátých údajně došlo k úpravám jejího těla tak, aby více připomínalo lahev Coca-Coly. Známá společnost vyrábějící limonádu totiž tehdy studio koupila.

Přímo před vašima očima. Úžasné filmové detaily, kterých jste si vůbec nevšimli

K dosud poslední výrazné změně došlo v roce 1992, kdy stála modelem Jenny Joseph, podle všeho poprvé a naposledy v životě. Logo bylo samozřejmě mírně upravováno i v pozdějších letech, jeho základem ale vždycky zůstala tato konkrétní verze.

Warner Bros.

Warneři jsou – přinejmenším, co se jejich známého štítu týče – dost konzervativní. S mírnými obměnami používají stejný symbol už od roku 1923, kdy ale ještě nad písmeny trůnila fotografie budovy studia v kalifornském Burbanku. Dnes budovy jen na okamžik zahlédneme v odrazu štítu předtím, než odlétne na pozadí pokryté bílými oblaky. K tomu hraje soundtrack As Time Goes By ze snímku Casablanca 85 %.

Universal Pictures

Dark Universe

Planeta Země vévodila logu Universalu odjakživa, svého času ji dokonce doprovázely prstence podobné těm Saturnovým. Později se diváci dočkali třeba verze s letícím letadlem, z jehož kondenzační stopy se zformoval název společnosti. První moderní varianta přišla v roce 1997 a začíná dnes již dobře známými paprsky světla šlehajícími z povrchu naší planety. Hudbu složil Jerry Goldsmith  , jehož v roce 2012 nahradil Brian Tyler   a vznikla současná podoba s kamerou sledující rotaci Země, před kterou pomalu připlouvají levitující písmena.

Adaptace klasické literatury: 10 případů, kdy se opravdu nepovedly

Logo má svou prodlouženou verzi určenou pro vesmír Dark Universe, kdy se podíváme i na stranu planety odvrácenou od slunce. K ní přispěl skladatel Danny Elfman  .

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu