Populární romantická komedie Lepší už to nebude 85 % se slavným Jackem Nicholsonem v hlavní roli v době své premiéry trochu zapadla. Do amerických kin šla totiž krátce po premiéře veleúspěšného Titanicu 85 %. Během uplynulých dvaceti let ji ale mnozí diváci docenili. Pořád je totiž stejně zábavná, jako byla koncem devadesátých let. A stejně zajímavá.
1) Digitální kouzla
Film stál zhruba padesát milionů dolarů, což byla tehdy na žánrové poměry docela vysoká suma. Peníze tvůrci překvapivě použili i na počítačové efekty, které zrovna začínaly nabývat na popularitě. Ptáte se, co chtěli digitálně překreslovat ve filmu, který se odehrává v tehdejší současnosti?
10 zajímavostí o Titanicu: Filmařům někdo nasypal drogy do jídla, slavná píseň málem chyběla
Třeba slavnou scénu, v níž hlavní hrdina Melvin vede psa po ulici a zvíře napodobuje jeho snahu vyhnout se spárám v chodníku. Aby tvůrci přiměli psa k tomuto chování, vztyčili na příslušných místech nízké bariéry a ty pak nechali odstranit v počítači.
Herec Jack Nicholson pak spáry přeskakoval i na pódiu, když za svou roli přebíral Oscara.
2) Mohli si zahrát
Melvina si ale mohl zahrát třeba i Jim Carrey – tedy než si tvůrci uvědomili, jak moc by se tím změnil tón snímku. Jednu dobu také do role uštěpačného spisovatele počítali s Johnem Travoltou . Melvinova souseda Simona chtěl zase ztvárnit Woody Harrelson , který prý ale z nervozity pokazil konkurz.
Mazlíčka Verdella mimochodem hrálo šest různých bruselských grifonků.
3) Mimořádně těžká role
S Melvinem Udallem měl nakonec práci i tak zkušený matador, jakým Jack Nicholson bezesporu je. Herce prý nakonec role tak frustrovala, že dal režisér James L. Brooks v půlce dne ostatním volno a s hlavní hvězdou všechno pořádně probrali. Další den už bylo vše v pořádku.
Trosečník: 10 zajímavostí o filmu s Tomem Hanksem. Wilson mohl ožít, zjistili bychom co je v krabici
Podle Nicholsona je Melvin nejmilejší postavou, kterou kdy ztvárnil.
4) Psychická porucha
Udall trpí obsedantně-kompulzivní poruchou, která se projevuje nutkavými myšlenkami a chováním – například výše popsaným překračováním spár v chodníku. Klinický psycholog Noah Chase Berman pochválil vyobrazení poruchy ve snímku jako přesné, byť má hrdina podle doktora víc problémů, než jen tento jeden.
Když se chová nezdvořile a krutě k lidem (a zvířatům) ve svém okolí, ukazuje to na další poruchy osobnosti. Například tu narcistickou či schizoidní, která se vyznačuje nezájmem o společenské normy a konvence a sklonem k samotářství.
5) Víc, než jen soundtrack
Hudbu k filmu složil slavný Hans Zimmer , tehdy rychle získávající na popularitě po premiéře Lvího krále 86 % a Skály 86 %. Skladatel také údajně navrhl změnu jména na současné Lepší už to nebude. Původně se měl snímek jmenovat Old Friends, tedy Staří přátelé. Tento název se ale nelíbil ani samotnému režisérovi a není tak divu, že Zimmerův návrh nakonec uspěl.
6) Přestávka a věkový rozdíl
Představitelka Melvinovy lásky Carol Helen Hunt v době natáčení snímku pracovala nepřetržitě od svých devíti let. Rozhodla se proto dát si od řemesla dvouletou pauzu. Roli získala i díky tomu, že byla starší než jiná zvažovaná kandidátka Uma Thurman . Od Nicholsona ji i přesto dělí přes čtvrt století a tvůrci původně postavu plánovali jako bližší věku protějšku.
7) Změny a vystřižené scény
Polibek Carol a Melvina vůbec nebyl ve scénáři. Došlo k němu, když režisér Brooks na Nicholsona zavolal „Polib ji!“ přímo uprostřed natáčení. Úpravami prošly i další části filmu, často posunuté do komediální roviny. Simon měl například navštívit své rodiče, pravděpodobně s nešťastným výsledkem. Hrdinové také pátrali po útočníkovi, který Melvinova souseda zbil, protože ho chtěli potrestat.
Negativní recenze trháků: Hrozně špatný Gladiátor, klišé Statečné srdce a nenávist v Lásce nebeské
Aby zastavil prchajícího prostituta, měl pak Melvin vykřiknout, že by rád zaplatil za orální sex. Prozradil to sám režisér u příležitosti dvacetiletého výročí oscarového snímku.