Stalo se tak už před třiadvaceti lety a do odvážného projektu se pustil americký scenárista a režisér Todd Phillips, který předtím točil hlavně komedie (Mládí v trapu, Pařba ve Vegas, v Bangkoku a na třetí, Týpci a zbraně). Je zajímavé, že zrod slavného Jokera pojal zcela jinak, než jak to ukázal v roce 1989 v prvním Batmanovi Jack Nicholson anebo jak jej prezentoval v roce 2008 v Temném rytíři Heath Ledger . Muž, jenž se přerodí ve zlověstného Jokera, se také ve Phillipsově filmu nejmenuje Jack Napier, ale Arthur Fleck.
V původní komiksové podobě neměl Joker žádné vlastní jméno, ale jako inspirační zdroj uvedl režisér komiksový příběh Batman Kameňák, kde jeho autor Alan Moore popisuje Jokerovy začátky a jeho původ. Dalším rozdílem je, že hlavní postava Phillipsova filmu není už od začátku zločincem, nýbrž životním ztroskotancem, neúspěšným stand-up komikem (proto je maska podobná klaunské mnohem logičtější), který propadne šílenství a vrací světu všechno své dosavadní ponižování, ústrky a přehlížení. A dělá to fakt důkladně a děsivě.
Však také Joaquin Phoenix (dnes sedmačtyřicetiletý rodák ze San Juanu v Portoriku) kvůli této roli fatálně zhubl, a také po vzoru Dustina Hofmanna poctivě studoval, jak se smějí a pláčou psychicky narušení lidé, a konzultoval příznaky duševního onemocnění s několika psychiatry a dalšími odborníky (snaha se mu vyplatila, protože za roli Jokera získal Oscara).
Možná i proto je tento Joker spíše dramatickou studií o postupném probuzení šílenství v lidské mysli než velkolepou komiksovou akční podívanou, jak by se nabízelo. Přesto film Joker vzbudil v době své premiéry i velmi negativní ohlasy. Někteří kritici mu vyčítali, že oslavuje či omlouvá násilí a v té době v Americe velmi diskutované útoky střelců na nevinné spoluobčany. Vedení Warner Bros. Kvůli tomu vydalo prohlášení, že v žádném případě nemělo v úmyslu představit Jokera jako hrdinu, a stejně se bránil i režisér. Film ovšem navzdory všem kontroverzím získal v roce 2020 jedenáct nominací na Oscara, z nichž dvě proměnil. Ačkoliv měl rozpočet „jen“ kolem 55 miliónů dolarů (u filmů s touto tematikou je běžná „pořizovací cena“ 200-300 miliónů), vydělal téměř miliardu amerických dolarů a stal se tak nejvýnosnějším filmem, jehož děj vychází z komiksového prostředí.
Co možná nevíte o Jokerovi
Jokera měl původně hrát Leonardo Dicaprio, ale odmítl, protože měl nabídku na roli ve filmu Tenkrát v Hollywoodu.
Film se natáčel od 10. září do 3. prosince 2018 v New Yorku a New Jersey, kde byla kvůli filmařům na delší dobu odkloněna doprava hned v několika úsecích.
Joaquin Phoenix měří 179 cm a je tak dosud nejmenším filmovým představitelem Jokera. Kvůli této roli zhubl o téměř 24 kg a při natáčení prý vážil kolem 50 kg. Uvádí, že během hubnutí snědl například za jeden den pouze jedno jablko.
Další kontroverze veřejnosti vyvolal výběr muziky pro film. Nejvíce mu bylo zazlíváno, že ve scéně, kdy Arthur (Joaquin Phoenix) tančí cestou dolů po schodišti, hraje píseň od Garyho Glittera, jenž si v době uvedení filmu odpykával šestnáctiletý trest za držení dětské pornografie a za zneužití dítěte. Navzdory tomu ale islandská skladatelka Hildur Guðnadóttir se díky tomuto filmu stala první ženskou držitelkou Oscara za nejlepší originální hudbu.
Film Joker můžete 4.2. ve 22.20 vidět ve vysílání Nova Cinema.