Před pár dny jsme se dočkali zveřejnění nového traileru ke snímku King’s Man . Ten bude prequelem dvou dosavadních dílů série Kingsman, které vypráví příběh mladého agenta Eggsyho zachraňujícího svět před nejrůznějšími hrozbami. Úvodní Tajná služba 81 % šla do kin už v roce 2014, navazující Zlatý kruh 72 % pak o tři roky později. Stejně se ale vsadíme, že o obou filmech dosud nevíte leccos zajímavého.
1) Únos Luka Skywalkera

Asi si vzpomenete na uneseného profesora Arnolda, kterého ztvárnil Mark Hamill , známý jako Luke Skywalker ze Star Wars. Fanoušci původního komiksu byli jistě nadšení – v předloze je to totiž herec sám, kdo se stane obětí únosu. Poskoci hlavního padoucha si dokonce najdou čas na to, aby s Hamillem prodiskutovali prequelovou trilogii.
Na předalekou galaxii pak odkazuje i jméno školy, na níž profesor Arnold působí. Imperial University by podle názvu klidně mohla sloužit pro vzdělávání intelektuálních elit tyranské říše císaře Palpatina.
2) Zabíjení pejsků

Nejeden milovník přátel člověka asi se zatajeným dechem sledoval Eggsyho dilema, když mu Kingsmani přikázali zastřelit milovaného hafana. Vzápětí se však ukáže, že nabili pistoli jen slepými náboji. Možná vás tedy překvapí, že v původní verzi příběhu psí miláčci skutečně umírali.
Ke změně režiséra Matthewa Vaughna přemluvila až scénáristka Jane Goldman . Obávala se, že by diváci ztratili k organizaci Kingsman sympatie. Vraždění nevinných zvířat totiž obvykle do agendy kladných postav samozřejmě nepatří.
Herec Taron Egerton mimochodem v jednom rozhovoru přiznal, že se psů trochu bojí a preferuje spíš kočky.
3) Vraždění v kostele

Nejikoničtější scénou celé série je bezpochyby akční kostelní masakr, kdy agent Harry Hart postřílí, probodá a jinak brutálně pozabíjí návštěvníky bohoslužby. Scéna trvá více než tři minuty, to už ji ale tvůrci sestříhali. Autor původního komiksu Mark Millar prý viděl sedmiminutovou verzi plnou ještě brutálnějšího násilí. I na něj ale byla příliš vražedná.
Představitel agenta Harryho Colin Firth mimochodem natočil až 80 % všech svých akčních scén. To mezi herci nebývá obvyklé, zpravidla nechávají hlavní část práce na kaskadérech. Aby se Firth dostal do formy, trénoval půl roku a několik týdnu v kuse běhal každý den tři hodiny.
4) Nebezpečná nádrž

V paměti fanouškům utkvěla i překvapivá potopa v ubikacích nováčků. Když hladina vody nezadržitelně stoupala, herci své zhrození ani nemuseli hrát. Počítače měly původně zvedat hladinu vody postupně, aby tvůrci stíhali správně natočit jednotlivé repliky postav. Technika ale selhala a voda tak stoupala neustále.
Tvůrci totiž nepoužili počítačové efekty. Místo toho celý set ponořili do nádrže. Aby toho nebylo málo, tato prekérní situace nastala hned během prvního dne natáčení.
5) Vystřižený flashback

V prvním Kingsmanovi jsme se mohli dočkat i flashbacku, který by ukázal o čtyřicet let mladšího Chestera Kinga, jehož ztvárnil populární britský herec Michael Caine . Režisérovi Matthewovi Vaughnovi ale vadilo, že scéna narušuje plynutí příběhu a rozhodl se ji vystřihnout. Studio 20th Century Fox si navíc vyžádalo smazání fotky z níže vloženého twitterového příspěvku.
Kingsman: The Secret Service deleted scene featuring Michael Caine in 1975 and looking forty years younger:https://t.co/cfxmPMe2e5
— Mark Millar (@mrmarkmillar) February 24, 2015
Ale znáte to. Jak dáte něco na internet, už to tam bude napořád. Fotku jsme pro vás dohledali a prohlédnout si ji můžete tady.
Flashbacku jsme se naopak dočkali ve Zlatém kruhu, kde Harry Hart vysvětloval Eggsymu pravidla stolování. Scéna se měla původně objevit už v Tajné službě, tehdy ale skončila na podlaze střižny. Co bude Matthew Vaughn dělat s údajně až 80 minutami, co natočil navíc ve dvojce, ale vážně netušíme.
6) Stupidní trailery

Režisér se každopádně dost zlobil, když trailery prozradily návrat Harryho Harta ve Zlatém kruhu. „Žadonil jsem, aby to studio neodhalovalo,“ řekl médiím. „Zeptejte se na to úžasných lidí z marketingu,“ reagoval na dotazy, proč diváci důležitý zvrat znali dlouho před cestou do kina.
Podobně jako Harry mimochodem mohl přežít i Merlin, který se odpálil v závěru snímku, aby zachránil své přátele. Exploze mu měla urvat jen nohy, protože si oblékl ochrannou vestu od Statesmanů. Testovacímu publiku se ale nelíbilo, že si snímek hraje s jejich emocemi a Merlin tak nakonec vybouchl doopravdy.
7) Cizí ruka

V asi nejznámější scéně ze Zlatého kruhu musí Eggsy zavést podezřelé Claře sledovací zařízení do velmi netradičního tělesného otvoru. Moment vzbudil značné kontroverze mezi kritiky a příjemný nebyl ani pro herce Tarona Egertona. Ten se cítil špatně a jeho ruku proto ve skutečnosti ve scéně nezahlédneme – zaskočil za něj manžel herečky Poppy Delevingne .
Egerton každopádně obhajoval režiséra Matthewa Vaughna, který prý rád ve svých filmech podobným způsobem provokuje. Připomněl třeba i závěr prvního Kingsmana a Eggsyho dostaveníčko se švédskou princeznou.