Série X-Men je definitivně u konce. Letošní premiérou snímku Dark Phoenix 59 % skončila téměř dvě dekády dlouhá historie mutantské série a oblíbené hrdiny příště uvidíme asi až v propojeném vesmíru MCU, kde se připojí k Avengerům či Strážcům Galaxie. Nadešel tudíž čas bilancování a právě o ně se dnes pokusíme. Seřadili jsme tudíž všechny filmy série od nejhoršího po nejlepší.
12) X-Men: Poslední vzdor 72 %

O kvalitách třetího dílu asi nejvíc vypovídá to, že na pět let X-Meny pohřbil, takže museli být rebootováni. Poslední vzdor vyprávěl tragédii Jean Grey, naneštěstí ale dost nepřesvědčivým způsobem. Třeba smrt jejího milovaného Cyclopse vysloveně odbyl, zmátl diváky dočasnou smrtí Profesora X a ještě se snažil vyprávět dějovou linku o séru, které odebírá mutantům jejich schopnosti.
Nenápadná camea: 10 slavných jmen, která se neobjevila ani v titulcích
Poslední vzdor byl jednoduše překombinovaný a ještě ke všemu chudý na emoce. Magneto v něm ale aspoň zvedl celý Golden Gate Bridge v San Franciscu, což je dodnes jedna z nejpůsobivějších ukázek jeho schopností.
11) Wolverine 64 %

I Loganův výlet do Japonska měl své světlejší momenty. Třeba úvodní scénu, v níž hrdina zachrání vojáka před atomovým výbuchem. Nebo akční bitku na střeše rychlovlaku. Wolverine nicméně ztrácí dech v samotném závěru, kdy přijde předvídatelné finále plné klišé.
Zkrátka a dobře, japonský Wolverine je nejspíš tím vůbec nejzbytečnějším snímkem celé série. Titulní postavu vlastně nikam moc neposouvá a protože mu chybí originální nápady, nejspíš se vám záhy vykouří z hlavy.
10) X-Men: Apokalypsa 70 %

Podobný problém má i Apokalypsa. Hlavně proto, že jsme v době její premiéry byli už dávno zvyklí na klasickou příběhovou strukturu. Magnetovi se stane něco škaredého, takže se naštve na lidi a vydá se cestou zla, jen aby v posledním okamžiku přispěl hrdinům na pomoc a zachránil jim kůži.
Na nejmocnějšího mutanta historie byl titulní Apocalypse až k uzoufání nudný, nová linka s Jean Grey nám přišla krapet odfláknutá a ze záplav drahé, ale poměrně fádní akce vyčnívala jen Quicksilverova nová scéna.
9) X-Men Origins: Wolverine 73 %

První rosomákova sólovka dle našeho názoru zůstává jedním z nejpodceňovanějších akčních filmů vůbec. Ano, má trapného Deadpoola se zašitou pusou. Ano, digitální efekty ve filmu vypadají, jako kdyby je někdo do záběrů dokresloval v Malování. Jenže to je jenom polovina celkového obrazu.
Sabretooth v podání Lieva Schreibera je Wolverinovi velice důstojným padouchem, potkáme mnoho dosud neviděných mutantů typu Gambita a potěší i hořkosladký konec. Za jedno zhlédnutí Loganův origin rozhodně stojí.
8) X-Men: Dark Phoenix 59 %

To podle nás platí i o letošním posledním příspěvku do vesmíru X-Men. Tomu se povedly hlavně akční scény, které působí dynamicky a originálně, zmínit musíme i povedený soundtrack Hanse Zimmera . Ani napodruhé se však tvůrcům nepodařilo důstojně prodat příběh Jean Grey.
Mrtvá filmová univerza: 5 sérií, které se neúspěšně snažily napodobit úspěch Marvelu
Klopýtajícímu scénáři vůbec nepomohla záporačka v podání Jessicy Chastain a když se Magneto opět překvapivě pokusil udělat něco zlého po další tragédii, už jsme jenom smutně kroutili hlavou.
7) X-Men 82 %

Pomalu se ale dostáváme k těm lepším mutantským filmům – a jak lépe začít, než tím úplně prvním? Originální X-Men přinesli revoluci. Ukázali světu, že superhrdinské filmy nemusejí být jenom pro teenagery a zároveň představili světu Patricka Stewarta , Iana McKellena či Hugha Jackmana v jejich ikonických rolích.
Očima dnešního diváka sice akce už nepůsobí tak efektně, jako na přelomu tisíciletí, film ale pořád funguje jako celek. Až budete mít někdy nostalgickou chvilku a vrátíte se k němu, určitě ani po letech nezklame.
6) Deadpool 81 %

První sólové dobrodružství Wada Wilsona působilo před lety tak trochu jako zjevení. Poprvé jsme se totiž dočkali komiksového filmu, v němž se sprostě nadávalo, občas jste zahlédli nahou kůži a krev stříkala po celém plátně. Do toho hlavní antihrdina trousil hlášky a strefoval se do zbytku superhrdinského žánru.
Koho zajímá, že akce nevybočovala z průměru a jméno padoucha byste už dávno zapomněli, kdyby si z něho Deadpool celou dobu nedělal srandu? Snímek si i tak zaslouží místo v horní polovině žebříčku.
5) Deadpool 2 80 %

Stejně jako jeho pokračování, v němž se Deadpool pokoušel zachránit malého mutanta před normálními lidmi, Cablem z budoucnosti i před ním samotným. Scénář se oproti jedničce trochu rozplizl a zvlášť ke konci měl problém udržovat tempo, jinak je ale dvojka vesměs větší a lepší.
Konečně má totiž peníze na drahé vtípky typu CGI souboje dvou obřích mlátiček či brutálního konce týmu X-Force. Navíc jsme se dočkali lepšího bondovského intra, než jaké měl kterýkoli skutečný film o agentovi 007.
4) X-Men 2 82 %

Asi jste čekali, že legendární druhý díl potkáte poměrně vysoko. Rozhodně si to totiž zaslouží. Magneto a Profesor X poprvé spojili síly, dozvěděli jsme se první detaily z Wolverinovy minulosti a ve Williamovi Strykerovi našla série jednoho ze svých nejvýraznějších padouchů.
Zmínit musíme zejména perfektní úvodní scénu s Nightcrawlerovým útokem na Bílý dům, akce ale prodělala velký vývoj jako celek. Po komerčním úspěchu jedničky totiž režisér Bryan Singer konečně dostal pořádný rozpočet.
3) X-Men: První třída 85 %

Pokud jsme na začátku článku vinili Poslední vzdor z toho, že sérii X-Men na čas pohřbil, První třída režiséra Matthewa Vaughna ji zase vzkřísila. A to přesto, že vyměnila prakticky všechny herce a vydala se do relativně vzdálené minulosti. Poprvé se ukázali James McAvoy , Michael Fassbender či Jennifer Lawrence .
Útěk před balvanem, středověká bitva i boj s chobotnicí. 10 dalších nejlepších filmových úvodů
První třída dokázala vůbec nejlépe prodat Magnetův tragický osud, vysvětlila také volbu Mystique a odhalila, proč se mutanti dostali do vzájemného konfliktu. A Wolverinovi nezapomněla dát aspoň krátké, vtipné cameo.
2) X-Men: Budoucí minulost 82 %

Budoucí minulost se podle našeho názoru První třídě co do kvality scénáře nevyrovná, má však jiné eso v rukávu. Noví herci se potkávají s těmi starými a sama časová linka musí změnit směr, aby byli mutanti zachráněni před vyhynutím. Zatímco navíc většina velkolepých finálních bitev v komiksových filmech akcentuje ničení, v Budoucí minulosti hrdinové zvítězí tak, že ušetří lidský život.
Film slouží jako přirozené finále celé série a popravdě by nám vůbec nevadilo, kdyby se jím tvůrci rozhodli skončit. To bylo ostatně prý původně plánem.
1) Logan 83 %

Finální Wolverinův snímek je víc westernové drama o stárnoucích, vnitřně pochroumaných postavách, než superhrdinská akční komiksovka. A to je na něm tak svělé. Žánrových blockbusterů s emzáky, obřími roboty či neposkvrněnými ochránci spravedlnosti jsme totiž už viděli desítky. Logan je jenom jeden.
A nekompromisní. Brutální, syrový, emocionální a na správných místech zároveň i citově vyprahlý. Unikátní do té míry, že si tu první příčku prostě zaslouží.