Fenomén twin movies je už natolik známý, že dostal třeba i vlastní článek na anglické Wikipedii. Některé filmy jsou totiž, jak se zdá, dvojčata. Narodí se krátce po sobě a velice se vzájemně podobají – a to je přitom zpravidla natočí dvě různá studia. Nevěříte? Tak mrkněte na následující seznam, v němž si několik slavných nápadně podobných dvojic představíme.
1) Život brouka 75 % a Mravenec Z 78 % (1998)

Jen si to představte. Celovečerní 3D animované filmy jsou pořád ještě na trhu horkou novinkou a Pixar se rozhodne natočit snímek o hmyzu, v němž hraje důležitou roli vztah mravenčího hrdiny a princezny… a autory v DreamWorks napadne úplně to stejné. Nakonec jdou příběhy do kin dva měsíce po sobě. Samozřejmě z toho byla pořádná roztržka a režisér Života brouka John Lasseter zašel tak daleko, že Mravence Z nazval odpadní verzí svého filmu – ač prý později přiznal, že ho vůbec neviděl.
2) Dokonalý trik 88 % a Iluzionista 76 % (2006)

Mysteriózní drama z prostředí kouzelníků a jejich sofistikovaných triků. Dvakrát v jednom roce, ale od různých tvůrců. A oba filmy se odehrávají v 19. století. Není to přeci jen až trochu moc náhod najednou? Nebo je ve hře dokonce skutečná magie? A to ještě vůbec netušíte, že ve stejném roce vyšel ještě další snímek s tematikou kouzelnického umění, Sólokapr 69 % Woodyho Allena . Kde hrají Hugh Jackman a Scarlett Johansson , kteří se oba objevili už v Dokonalém triku.
Dokonalý trik. Jakou skrývá symboliku a jak nás Nolan dokázal oblafnout?
3) Já, padouch 79 % a Megamysl 75 % (2010)

Další dvojice animáků, tentokrát od DreamWorks a Universalu. V obou sledujeme životní zlom záporáka, který se dal na dráhu bezpráví vlivem traumat z dětství a v průběhu filmu obrátí strany. Nakonec využije svých schopností k tomu, aby zastavil ještě zlotřilejšího padoucha. Zatímco má ale Megamysl jen jednoho komického poskoka, Gru má celou žlutou armádu.
Zábavní zlotřilci: 10 padouchů, kteří nás ve filmu dovedou pobavit
4) Pád Bílého domu 63 % a Útok na Bílý dům 67 % (2013)

Kolik snímků o teroristickém napadení sídla amerického prezidenta znáte a kolik z nich vyšlo v roce 2013? Odpověď je nejspíš v obou případech stejná – dva. V obou případech naštěstí v nouzi nejvyšší zasáhl tvrdý chlapík s bohatými zkušenostmi, který zrovna procházel nepříznivým životním obdobím. Inu, svět je malý a o náhody tu není nouze.
5) Spectre 70 % a Mission Impossible – Národ grázlů 78 % (2015)

Maroko, Londýn, Rakousko. Stejné natáčecí lokace. Tajná kriminální organizace s nezměrnou mocí, kterou musí hlavní hrdina odkrýt a zničit. Mezitím hrdinova vlastní parta čelí hrozbě zrušení. Mučeného hrdinu také v okamžiku nouze zachrání jeho ženská parťačka. Kdo komu ukradl scénář, můžete se zeptat? Na následujících řádcích se pokusíme záhadu filmů-dvojčat aspoň trošku vyjasnit.
Proč se filmy podobají?

Občas podle všeho podobné filmy vzniknou prostě proto, že po nich vznikne poptávka. Například období okolo přelomu tisíciletí a vůbec všelijaké kulaté či jinak zajímavé letopočty často provokují lidi k nejrůznějším předpovědím konce všech časů a není se proto čemu divit, že se v roce 1998 objevily apokalyptické filmy Drtivý dopad 63 % a Armageddon 74 %.
Ztrácíte víru v lidstvo? Zvedněte si náladu u 10 nejlepších filmů o velkých katastrofách
Jindy může být na vině přesun zaměstnanců z jedné firmy do druhé nebo dokonce průmyslová špionáž, protože dobrých nápadů je jenom omezené množství a mnohá studia by jistě potěšilo, kdyby vážnému konkurentovi mohla ukrást jeho chystaný obří hit.
No a nesmíme zapomenout ani na nejjednodušší, ač místy poněkud neuspokojivé vysvětlení. Občas může být podobnost dvou snímků zkrátka jenom náhodná. Mnoho umělců a myslitelů v historii – snad už od časů antického filosofa Aristotela – mluvilo o tom, že existuje konečný počet základních příběhů a mění se jen taková ta omáčka okolo. A kdo by měl pořád vymýšlet nové recepty, že?