Skoro přesně před třemi lety jsme na našem webu zveřejnili článek o negativních recenzích jinak dobře přijatých filmů typu Pána prstenů, Matrixu nebo Avengers. Samozřejmě jsme ale řadu šťavnatých kritik opomenuli – proto to dnes napravíme a představíme si dalších sedm sžíravých reakcí na slavné blockbustery.
1) Terminátor: Den zúčtování
Ideální film pro ty, kteří ještě letos v létě nestihli umučit dostatek much, otevřel svou recenzi magazín People. Druhý Terminátor 91 % byl podle ní hanebně sadistický a naprosto předvídatelný, scénáři chybí mozek a film se navíc táhne přes dvě hodiny. Kritiky se dočkala scéna, v níž T-1000 mučí Sarah Connor, aby ji donutil přivolat Johna – cožpak sám neumí napodobovat hlasy?
Eragon jako perfektní dobrodružství, Green Lantern lepší než Thor. Pozitivní recenze špatných filmů
New Yorker zase kritizoval rozhodnutí udělat z Arnolda Schwarzeneggera toho slabšího z obou vražedných androidů, nepůsobí to prý vůbec uvěřitelně. Příběh je navíc údajně monotónní a jeho poselství namířené proti atomovým zbraním působí nepřirozeně. Podobný názor měl i Christian Science Monitor, podle nějž si Terminátor filosofický podtext sám podkopává pokryteckou glorifikací zbraní a drsňácké povahy.
2) Dobyvatelé ztracené archy
Stanley Kauffmann napsal pro New Republic po premiéře prvního Indiana Jonese 90 %, že vás film bude bavit, pokud mu dovolíte udělat z vás na chvíli zase dítě. A nelíbilo se mu to. V příběhu viděl náběh na nekonečná pokračování a přišlo mu, že režisér Steven Spielberg jen utíká do minulosti a přes své tehdejší mládí je závislý na nostalgii.
Text Chicago Readeru zase kritizuje Spielberga za to, že prý ví vše o střihu akčních scén a nic o rytmu vypravování. Snímek sleduje lineární dějovou linku a když Indiana Jones zachraňuje poklady dřív než ženu, kterou miluje, podobá se prý svým nacistickým protivníkům.
3) Gladiátor
Opravdu tohle někomu přijde napínavé? Tak se ptal Combustible Celluloid po zhlédnutí slavného filmu Ridleyho Scotta . Autorovi recenze přišel přímo příšerně špatný. Nelíbila se ani práce s kamerou a střih akčních scén, který je prý tak zběsilý, že divák nemá šanci zorientovat se. Kritice neunikl ani Joaquin Phoenix coby jednorozměrný padouch a dialogy údajně působí, jako by je scénáristé ukradli z nejhorších částí jiných tehdejších filmů.
Troja: Nakolik se snímek drží historie? Prozradíme také, proč musel Brad Pitt vyplatit 750 dolarů
Podobně drsný byl na Gladiátora 88 % i EFilmCritic. „Tohle že vyhrálo Oscara za Nejlepší film? Měli se tomu v kinech vysmát.“ Snímek údajně vykrádá slavné velkofilmy od Bena Hura 85 % po Desatero přikázání 81 %. Recenze opakuje i výše zmíněnou kritiku akčních scén. V závěru ještě přidává, že Gladiátor vypadá vizuálně hrozně a CGI Koloseum je důkazem toho, že před sebou počítačové efekty ještě mají pořádný kus práce.
4) Statečné srdce
Drsným reakcím se nevyhnul ani další historií inspirovaný film, Statečné srdce 88 % Mela Gibsona . Britský Independent si rýpl, že William Wallace vypadá jako heavymetalový zpěvák transportovaný sedm staletí zpět v čase a chová se jako stereotypní rytíř na bílém koni bez morální poskvrny. Naopak král Edward přesně odpovídá stereotypu záporáka bez pozitivních vlastností.
Gibson má sice víc vlasů, ale ne režisérských schopností. Využívá prý řadu klišé, třeba ve scénách Williama s Murron. Christian Science Monitor zase filmu vytkl, že sice tvrdí, že je myšlení důležitější než bojování, ale všechny problémy pak řeší brutálním násilím.
Populární sci-fi snímek o cestování časem má na Rotten Tomatoes pouhé tři negativní recenze, z nichž navíc na dvě nevede žádný odkaz. Podle zbývajícího textu Los Angeles Times ale prý Návrat 89 % nevyužil svou atraktivní premisu a jeho závěr vyzní naprázdno a působí materialisticky. Lybijští teroristé pak prý nejsou vtipní.
Útržky ze svou zbývajících negativních textů se shodují, že se film snaží tak moc být chytrý a vtipný, až to působí samolibě.
6) Jak vycvičit draka
Nepřívětivé recenze se občas dočkají i úspěšné animáky – třeba Jak vycvičit draka. Village Voice se nechal slyšet, že snímek sice neurazí, ale ničím nevybočuje z řady. Nedokáže prý vybalancovat fantasy dobrodružství s protiválečným, ekologickým poselstvím.
Titanic, Vetřelci a Forrest Gump: Poznáte film jen podle hlášky z plakátu?
New York Post zašel ještě dál a označil by příběh Avatarem 82 % pro primitivy, kdyby tedy primitivům nebyl určený už Avatar samotný. Děti se prý opět dozví, jak je jejich vlastní kultura mizerná, zatímco vetřelce jenom nechápeme a ve skutečnosti jsou jen mírumilovní a přátelští. Drakům by měl ale někdo spočítat uhlíkovou stopu.
7) Láska nebeská
Kultovní britská komedie se všem nelíbila ani v rodné zemi. Guardian pochválil Billa Nighyho a jeho výkon v roli stárnoucího rockera, zbylé dějové linky ale označil za pseudopříběhy, jejichž postavy nejsou uvěřitelné. Chybí prý vývoj a tím i skutečně dramatické momenty.
I Telegraph našel místo lásky spíš zklamání a občas prý i nenávist. Protože je snímek nacpaný k hvězdami až k prasknutí, většina postav se mění v karikatury. Humor navíc často zastiňuje veškerou romantiku a Láska nebeská 86 % se bojí opravdových emocí.