Brutalismus, architektonický styl charakterizovaný hrubými tvary, odkrytým betonem a strohými formami, má své místo i ve světě filmu, seriálů a televize. Tento styl byl populární především v polovině 20. století a často ho najdeme v prostředí sci-fi filmů, kde jeho monumentální stavby evokují pocit dystopické budoucnosti. Filmaři využívají brutalistní architekturu, aby vytvořili atmosféru odcizení a chladné futurismy, která podtrhuje dramatický dopad jejich příběhů.
Brutalismus se objevil v několika ikonických filmových dílech. Film Blade Runner (1982) režiséra Ridleyho Scotta využil brutalistní prvky pro vytváření svého nezaměnitelného vizuálního stylu. Dále například film Brazil (1985) od Terryho Gilliama, kde strohost a monotónnost brutalistní architektury zvýrazňovala pocit totalitní mašinérie. I současné tvůrčí projekty, jako jsou seriály, rády čerpají z tohoto syrového a efektivního stylu, který bezprostředně přenáší diváka do specifické nálady a prostředí.
Brutalistní architektura je oblíbená i u tvůrců, kteří chtějí zdůraznit téma izolace a neosobnosti. Tyto stavby často slouží jako symboly dehumanizace a útlaku, což je téma, které se v moderní kinematografii objevuje čím dál častěji. Její využití posiluje emocionální náboj díla a dodává prostor pro bohaté vizuální pojetí, čímž nabízí jedinečný rámec pro vyprávění příběhů v širším kulturním kontextu.
Co by vás mohlo zajímat: námi to nekončí, zlaté globy, Emilia Pérez, Šógun