Fritz Lang, rakousko-německý filmový režisér, je považován za jednoho z průkopníků kinematografie a kultovní postavu v oblasti filmu. Narodil se v roce 1890 ve Vídni a kariéru začínal jako scénárista a herec. Lang se do povědomí široké veřejnosti zapsal díky svým vizuálně ohromujícím a často technologicky inovativním filmům. Nejvýznamnější z nich, „Metropolis“ z roku 1927, je považován za mistrovské dílo němé éry a slouží jako důležitá inspirace pro žánr sci-fi. Film se zabývá sociální stratifikací a vizualizací dystopické společnosti, což z něj činí aktuální komentář i dnes.
Po nástupu zvukového filmu se Lang přizpůsobil novým podmínkám a pokračoval ve vytváření vlivných děl. V roce 1931 natočil film „M – Vrah mezi námi“, ve kterém exceloval Peter Lorre v hlavní roli. Tento film zkoumá temné zákoutí lidské psychiky a zároveň představuje významný milník v oblasti zvuku ve filmu, díky jeho inovativnímu využití kinematografického zvučování. Langova tvorba v Německu byla silně ovlivněna expresionismem, což je patrné na dramatických scénách a úhlech kamery, které tvoří nezapomenutelné obrazy.
V roce 1933, tváří v tvář stoupajícímu nacistickému režimu, Lang emigroval do USA, kde pokračoval ve své kariéře a stal se klíčovou postavou ve vývoji filmového noir. Jeho americké filmy, jako například „Fury“ (1936) a „The Big Heat“ (1953), jsou známé svým temným tónem a morální složitostí. Fritz Lang po sobě zanechal dědictví, které zasáhlo mnoho generací filmařů a jeho dílo je stále obdivováno pro svou vizuální krásu a schopnost předkládat komplexní společenské otázky.
Co by vás mohlo zajímat: spartakus, gándhí, boyd holbrook, cecil b. demille, gene wilder