„Jigsaw“ je jméno, které se v kultuře, zejména v oblasti filmů a seriálů, stalo ikonickým především díky hororové sérii „Saw“. Tento filmový fenomén, který začal v roce 2004 pod vedením režiséra Jamese Wana a scenáristy Leigha Whannella, představil divákům novou formu napětí a psychologického hororu. Ústřední postavou je John Kramer, známý jako Jigsaw, který staví své oběti před zdánlivě neřešitelné morální a fyzické dilemata, jako součást křivolakých „her“, často s fatálním koncem. Postava se stala symbolem komplexního antihrdiny, který posouvá hranice tradičního hororu do temnějších psychologických vod.
V průběhu let série rozrostla o množství pokračování a přinesla nové kreativní hlavy mezi tvůrci, které obohatily Jigsawův svět o další intriky. Filmy často zkoumají týmy filmařů jako Darren Lynn Bousman či David Hackl, kteří se nebáli rozvíjet složitost Jigsawových plánů a etických otázek jeho záměrů. Vliv série „Saw“ se promítl do filmové kultury založené na napínavých zvratech a odhalování lidských limitů v rámci extrémních situací. Postava Jigsawa se stala kulturním fenoménem, který se objevil i ve videohrách, komiksech a parodiích.
Filmy nejen baví svou morbidní kreativitou v rámcích „puzzle-like“ smrti, ale také nutí diváky přemýšlet o lidské přirozenosti a rozhodnutích ve stresových situacích. Série poskytla platformu pro hlubší sociální komentář i diskusi o etice a spravedlnosti. „Jigsaw“ tak zůstává nejen klíčovou postavou filmů, ale také kulisou pro zamyšlení nad otázkami morálky v závoji hororového žánru.
Co by vás mohlo zajímat: stephen hawking, earth, amy ryan, tobin bell, robert redford