Téma „Jméno růže“ se v oblasti filmového a televizního průmyslu proslavilo především adaptací stejnojmenného románu Umberta Eca z roku 1980. Kniha, která kombinuje detektivní zápletku s filozofickým a historickým rozborem, inspirovala filmové tvůrce k vytvoření působivé filmové adaptace. V roce 1986 byl natočen film „Jméno růže“, který režíroval Jean-Jacques Annaud. Hlavní roli františkánského mnicha Viléma z Baskervillu ztvárnil talentovaný Sean Connery, jehož výkon přispěl k celosvětové popularitě filmu. Tato adaptace byla kritikou dobře přijata a získala si příznivce nejen díky svému napětí a mystériu, ale také díky věrnému zachycení atmosféry středověkého kláštera.
V roce 2019 byl příběh znovu oživen v podobě televizního seriálu, který k románu přistupuje s větší hloubkou a rozsahem. Tento osmidílný seriál, režírovaný Giacomo Battiato, umožnil tvůrcům více se ponořit do detailů historie a postav. John Turturro zde vystupuje v hlavní roli a přináší svému Vilémovi jemnější a nuance plné ztvárnění, což divákům nabízí nový pohled na postavu. Vedle něj se v seriálu objevují Rupert Everett a Damian Hardung. Kritiky na seriál byly smíšené, ale většinou ocenily jeho produkční design a věrné přenesení složitosti původního díla do televizního formátu.
Obě tyto umělecké adaptace „Jména růže“ dokládají, jak kulturní díla, jako je Ecoův román, mohou inspirativně ovlivnit více generací filmařů a diváků. Ačkoli jde o díla různých formátů a doby vzniku, každé z nich se pokusilo uchopit jedinečnou kombinaci intelektuální hloubky a poutavého příběhu, který tento středověký detektivní román nabízí. Jméno růže tak zůstává fascinujícím tématem pro zkoumání v rámci populární kultury a umění.
Co by vás mohlo zajímat: dungeons & dragons, neúplatní, steve zahn, král škorpión, lepší už to nebude