Kip Thorne, renomovaný teoretický fyzik a laureát Nobelovy ceny, překročil hranice vědy a zasáhl také svět filmu a kultury. Nejvýrazněji je známý svou spoluprací s režisérem Christopherem Nolanem na filmu „Interstellar“ z roku 2014. Thorne sloužil jako výkonný producent a vědecký poradce, což zajistilo, že se film opírá o realistické fyzikální principy. Díky jeho přímému vlivu se podařilo propojit fascinaci vesmírem s vizuálně strhující podívanou, která si získala uznání jak u diváků, tak u kritiků.
Thorneho práce na „Interstellar“ se projevila v pečlivém zpracování témat jako časové dilatace, červí díry a gravitační singularity. Jeho vliv je patrný i v tom, jak film prezentuje vědecké koncepty tak, že jsou přístupné široké veřejnosti, aniž by ztrácely na komplexitě. Povaha spolupráce mezi Thorneem a Nolanem navíc podtrhla důležitost integrace vědy v kinematografii, což otevřelo dveře dalším podobným projektům, kde věda a fantazie kráčejí ruku v ruce.
Úspěch „Interstellaru“ také posílil vnímání vědců v populární kultuře, což inspirovalo nové generace mladých fyziků. Thorneho schopnost komunikovat vědecké myšlenky skrze film ukázala, že věda nemusí být izolovaná od umění a že složité myšlenky mohou být reprezentovány vizuálně působivým způsobem. Tímto způsobem Thorne přispěl nejen k obohacení filmového průmyslu, ale také k popularizaci vědy v širší společnosti.
Co by vás mohlo zajímat: bill gates, george smoot, petra dubayová, frances h. arnold, scrubs: doktůrci