Slovenská režisérka, dokumentaristka a herečka Zuzana Piussi je autorkou dokumentárního snímku Pachová stopa, v němž poukazuje na závažný problém. V české justici se totiž stále používá pachové identifikace, i když tento důkaz jako součást výkonu spravedlnosti většina zemí už dávno opustila.
Metoda využívá citlivosti psů schopných identifikovat i stopové množství látky, kterou člověk zanechá i jen svou přítomností na místě činu. Jsou ale psi stoprocentně neomylní? A co když někdo jiný přinese vaše propocené tričko a ponechá ho chvíli na místě činu? Můžete tedy být odsouzen, aniž jste na onom místě vůbec byl?
Tato metoda spočívající v práci s pachovou stopou na místě činu byla vynalezena Sověty a rozpracována východoněmeckou tajnou policií. V osmdesátých letech byla používána v policejní praxi, hodně často také proti disidentům a jako součást psychického nátlaku na přiznání se.
Bohužel česká justice a policie metodu převzala a v polistopadové praxi ji dala na úroveň klíčového důkazu. Stačila k odsouzení obviněného i bez dalších důkazů.
Dokument Zuzany Piussi sleduje snahu lidí uvězněných na základě tohoto důkazu, kteří usilují o obnovení soudního řízení. Je možné že existují nespravedlivě odsouzení jen díky tomu, že pes našel na místě činu jejich pachovou stopu? Je tato metoda skutečně tak přesná jak se tvrdí? Nebo na jejím základě vznikly justiční omyly a lidé tráví čas ve vězení s dlouhými tresty neoprávněně?
Proč nemohou tito lidé docílit znovuotevření případu a přezkoumání pochybného rozsudku? Když o metodě pachové stopy pochybují už i vědecké kapacity. Václav Peričevič, předseda Spolku Šalamoun uvádí, že účinnost této metody je pouhých 50 procent a přesto na jejím základě jsou možná odsouzeni i nevinní, kteří se marně snaží o obnovení procesů. Po kritice se pachová identifikace od roku 2018 používá méně. Ale používá.
Snímek navazuje na předchozí dokument Zuzany Piussi s názvem Očista, který pojednává tentokrát o slovenské justici. Režisérka se ve své práci zabývá především konkrétními společensko-politickými kauzami, jako je například korupce, zneužívání justice apod. Od roku 2008 byly uvedeny její filmy Hrdina naší doby, Křehká identita, Ukradený stát, V mlze a další.
Tvůrci filmu plánují dokument Pachová stopa promítnout poslancům a senátorům.