V roce 2016 už měli fanoušci propojeného superhrdinského vesmíru MCU za sebou první dva díly Avengers a do Infinity War 86 % a Endgame 84 % naopak ještě nějaký ten pátek zbýval. Poněkud překvapivě se ale ukázalo, že se vůbec poprvé v historii marveláckého univerza ukážou skoro všichni důležití hrdinové v sólovém snímku. Film Captain America: Občanská válka 78 % ale mohl vypadat úplně jinak, kdyby jeho tvůrcům nepřálo štěstí.

Herec Robert Downey Jr. například nebyl spokojen s navrhovanými zhruba třemi týdny natáčení. Chtěl, aby jeho postava Iron Mana ve snímku dostala větší roli. Tehdejší šéf Ike Perlmutter však nechtěl největší hvězdě MCU vyplatit požadované peníze a scénáristé prý dostali pokyn, aby Tonyho Starka z příběhu úplně vyškrtli.
Spider-Man v Neuvěřitelném Hulkovi, Thanosovo mládí: 9 zajímavých nápadů, které se do MCU nedostaly
Asi si dovedete představit, jaký by to byl problém. Producent Kevin Feige však s Robertem Downeym dál jednal a nakonec přeci jen došlo k dohodě.

V rané fázi také tvůrci plánovali, že by se mohla ukázat Wasp, která tehdy ještě svůj okřídlený kostým nikdy neoblékla. Nakonec ale Kevin Feige přiznal, že to není dobrý nápad. Přišlo mu, že by drobná role v Občanské válce hrdinku obrala o šanci užít si premiéru se vším všudy, včetně dynamiky s Ant-Manem.
Nejsložitější bylo nicméně dostat do snímku Spider-Mana, jak je asi mnohým fanouškům zřejmé. Práva k adaptacím komiksů o pavoučím hrdinovi totiž patřila (a stále patří) konkurenčnímu studiu Sony Pictures. To v době před premiérou Občanské války natáčelo snímky s Andrewem Garfieldem v roli Petera Parkera.

Těm se však po komerční stránce příliš nedařilo a reboot série v rámci etablovaného komiksového vesmíru tak mohl pavoukovi jedině prospět. Jednání však provázely mnohé komplikace.
Avengers: 5 důvodů, proč byla Infinity War lepší než Endgame
Již zmíněný Ike Perlmutter z Marvelu údajně žádal, aby jeho studio shráblo 50 % výdělku příštího Spider-Mana, zatímco v Sony by dostali jen 5 % Občanské války. Na takto nepříznivé podmínky ale v Sony pochopitelně nechtěli kývnout. Kevin Feige tak musel filmovým tvůrcům oznámit, ať s Peterem Parkerem raději nepočítají: „Ne, jednání nepokračují zrovna dobře.“

Scénárista Christopher Markus později vysvětlil, že to mohlo pro Občanskou válku znamenat skutečné potíže. Film by se prý bez Spider-Mana mohl zhroutit jako domeček z karet. Jediným možným řešení by bylo nahradit pavouka jiným marveláckým hrdinou.
Ještě originálněji plánovali tvůrci řešit případnou Iron Manovu absenci. Vypůjčili by si z komiksů zařízení jménem Madbomb. Jak napovídá už název, bomba dokáže v lidech vyvolat záchvat šílenství. Ke střetnutím mezi superhrdiny by díky ní mohlo dojít i bez konfliktu okolo Sokovijské smlouvy.

Tvůrci také zjevně původně plánovali trochu jinou roli pro Thunderbolta Rosse, který se v MCU naposledy objevil v Neuvěřitelném Hulkovi 63 %. Postava mohla podle všeho i změnit herce – jeden z konceptů k Občanské válce ukazuje muže, který se nápadně podobá herci Bryanu Cranstonovi , který proslul hlavně rolí Waltera Whita v kultovním seriálu Breaking Bad 92 %.
Režisér Joe Russo navíc později prozradil, že tvůrci zvažovali Rossovu proměnu v Red Hulka, známého opět z komiksů. Nechtěli ale přidávat další komplikovanou postavu s velmi mocnými schopnostmi.

Objevit se původně měl mimochodem i normální, zelený Hulk, jak odhalil sám herec Mark Ruffalo ještě v roce premiéry Občanské války. Ze scénáře však jeho postava zmizela poté, co se tvůrci rozhodli naštvaného obra využít jinak. Jak, to jsme se dozvěděli až později v úspěšném snímku Thor: Ragnarok 82 %.
Jak Marvel tiše přepisoval historii. Tvůrci mezi jednotlivými filmy nenápadně měnili příběh
Podívat jsme se pak měli do Wakandy, která tehdy ještě vypadala úplně jinak. Hlavní město se totiž mělo rozkládat uprostřed jezera, než se ve výrazně odlišné podobě představilo předloni ve snímku Black Panther.
Asi už sami vidíte, že si Občanská válka prošla během své produkce asi největším vývojem ze všech dosavadních filmů Marvelu. Snad ale ani nemusíme připomínat, že se náročná příprava nakonec vyplatila. Třetí Captain America totiž uspěl mezi kritiky i diváky a skvěle si vedl i v tržbách.