Superhrdinský svět DC se na rozdíl od svého staršího příbuzného Marvelu nikdy nedokázal pořádně rozjet. Většina snímků z univerza se dočkala spíš rozpačitého přijetí. Rozhodli jsme se proto oddělit zrno od plev, pokud si plánujete před nadcházejícím Snyder Cutem Ligy spravedlnosti 60 % některé DC snímky pustit znovu. Shodnete se s naším řazením?
8) Batman vs Superman
Každý chtěl vidět, jak se Temný rytíř popere s Mužem z oceli. Proto nás tolik zklamalo, když tvůrci Úsvitu spravedlnosti 62 % vyřešili konflikt obou hrdinů neslavnou scénou, v níž se ukáže, že jejich matky sdílejí křestní jméno. Následovala k uzoufání nudná bitva s Doomsdayem, v jejímž závěru Superman zemřel. Předvídatelně ne nadlouho, protože se tou dobou objevil ve světě DC teprve podruhé.
Čtyři roky poté: Co se vlastně pokazilo při natáčení Sebevražedného oddílu?
Ani vizuálně působivé scény nedokázaly zachránit mizerný scénář, který zcela neironicky představil budoucí členy Ligy spravedlnosti skrze videa bezpečnostních kamer a podmořské záběry. Prodloužená Ultimate Edition některé z chyb snímku částečně napravila, zato ale trvala ještě další dlouhou půlhodinu.
7) Sebevražedný oddíl
Druhý DC film roku 2016 byl naštěstí milosrdně kratší. Namlsal diváky povedenými trailery, lákal na padoušskou bandu příjemně odlišnou od klasických Mirků Dušínů superhrdinského světa. Sebevražedný oddíl 64 % mohl snadno být hitem, vaz mu ale zlomily zběsilé úpravy a snaha dostát očekáváním fanoušků, která změnila snímek spíš v kolekci volně propojených videoklipů.
I tak bychom filmu odpustili leccos – jen ne přeplácané, ohavně digitální finále plné těch nejhorších klišé. Paprsek šlehající do nebes, rádoby efektní zpomalené záběry… místo napětí se nám v sedačkách chtělo spíš zívat.
6) Birds of Prey
Nudili jsme se ale i letos, když si Margot Robbie svou roli ze Sebevražedného oddílu zopakovala v nových Birds of Prey 57 %. Což o to, postava Harley Quinn by vlastní příběh bez problémů utáhla. Škoda ale, že se místo toho jen snažila kopírovat předloňského druhého Deadpoola 80 %. Ještě ke všemu špatně.
Superschopnosti občas nestačí. Vybrali jsme nejméně zábavné akční scény z komiksových filmů
Film je po letech vybledlých tmavých tónů příjemně barevný, hereckým výkonům vesměs nelze nic vytknout a občas se i zasmějete, ústřední padouch ale přes charisma Ewana McGregora není zrovna zajímavý a scénář se až příliš okatě snaží působit cool, svěže a originálně – hlavně tím, že do omrzení používá voiceover hlavní postavy.
5) Liga spravedlnosti
Po úspěchu Avengers chtělo i studio Warner Bros. svou velkolepou týmovku, jenomže ji příliš uspěchalo. Režiséra Zacka Snydera navíc nahradil Joss Whedon , který přetočil výraznou část snímku a změnil i jeho atmosféru. Právě proto volali fanoušci celé roky po vydání Snyder Cutu, který by měl Ligu spravedlnosti znovu přiblížit vizi původního tvůrce.
Protože ale Snyder natočil i film Batman vs Superman, zůstáváme spíš skeptičtí. Doufáme hlavně, že tvůrci vylepší ohavné CGI snímku, vrátí do příběhu vystřižené scény tak, aby začal konečně dávat smysl a dají víc prostoru Cyborgovi, Aquamanovi a dalším takřka nevyužitým postavám.
4) Shazam
Konečně se dostáváme k tomu povedenějšímu, co z DC v uplynulém desetiletí vzešlo. Shazam 63 % příjemně vybočuje z propojeného univerza svým humorem a také dětským protagonistou, který si nově nabyté superschopnosti náležitě užívá. Občas se film ale nemůže rozhodnout, zda se raději nevrátit k tradiční depresivní temnotě, zosobňované hlavním padouchem.
Přesto vám Shazama můžeme jako první film z celého žebříčku s klidným svědomím doporučit, přinejmenším na jedno odpočinkové zhlédnutí.
3) Muž z oceli
Superman by neměl zabíjet, stěžovali si fanoušci po premiéře Muže z oceli 72 %. Jinak ale úvodní film nového univerza DC vyvolal převážně pozitivní reakce. Jednoduchý příběh dával smysl a obsahoval i nějaký ten emocionální moment, skladatel Hans Zimmer vydatně pomáhal perfektním soundtrackem.
Jak vypadala Snyderova vize filmového vesmíru DC, které už se nikdy nedočkáme
Občas to trochu pomaleji odsýpalo, zejména vlivem zdvojeného úvodu, zase jsme si ale pořádně užili Clarkovo postupné objevování dědictví Kryptonu. Muž z oceli nás v žádném případě nenadchl tak, jako třeba první Iron Man 82 % konkurenčního Marvelu, nový propojený vesmír ale uvedl docela důstojně.
2) Wonder Woman
Pokud Muž z oceli celý projekt světa DC odstartoval, Wonder Woman 70 % mu v roce 2017 vdechla nový život. Po Sebevražedném oddílu a Úsvitu spravedlnosti už nikdo moc nečekal, že by se to mohlo stát. A přece – v okamžiku, kdy Diana poprvé vykročila na bojiště první světové války, nás mrazilo v zádech.
Fungující romantická linka, zajímavý zvrat a nápadité akční scény, Wonder Woman měla zdánlivě všechno. Uškodilo jí snad jen okatě digitální, přepálené finále.
1) Aquaman
Klidně nás za to utopte mezi bubnujícími chobotnicemi, ale přepálené béčko Aquaman 72 % za nás prostě dosavadní DC produkci kraluje. Herecké výkony občas nejsou tak úplně na úrovni a hrdina se celou dobu jen honí za zlatým trojzubcem, koho to ale zajímá? Aquaman je víc fantasy film než superhrdinská podívaná a představí hned několik podvodních říší s jejich mimořádně zajímavými obyvateli.
Vydařily se i kýčovitě barevné akční scény, hlavní hrdina nějak zvládá působit tvrďácky i ve svém žlutém kostýmu z komiksů a soundtrack Ruperta Gregsona-Williamse umí jak hřmít, tak podbarvit klidnější momenty. Kéž by se více superhrdinských snímků dokázalo nebrat tak smrtelně vážně.