Apple iTunes
Apple iTunes je známou aplikací, která je určena pro organizaci a přehrávání multimediálních souborů. Jak funguje a jak se v čase vyvíjela?
Historie vývoje aplikace iTunes
Vůbec první verze této aplikace se objevila v roce 2001. Původním a hlavním zaměřením, které oznámil oficiálněještě generální ředitel společnosti Apple Steve Jobs, byla hudba. Knihovna nabízela organizaci a ukládání hudebních sbírek uživatelů počítačů Mac.
Po přidání obchodu iTunes Store pro nákup a stahování digitální hudby a verze programu pro Windows v roce 2003 se stal iTunes všudypřítomným nástrojem pro správu hudby a konfiguraci dalších funkcí u multimediálních přehrávačů Apple iPod. Po jejich uvedení se dále začal využívat i na zařízeních iPhone a iPad.
Od roku 2005 společnost Apple rozšířila základní hudební funkce iTunes o podporu digitálního videa, podcastů, elektronických knih a mobilních aplikací zakoupených v obchodě iOS App Store. Od vydání systému iOS 5 v roce 2011 jsou tato zařízení na iTunes méně závislá, ačkoli je lze stále používat k zálohování jejich obsahu.
Ačkoli byl systém iTunes v prvních letech své existence dobře přijímán, stále častěji byl i terčem kritiky. A to hlavně kvůli přebujelému uživatelskému prostředí, které zahrnovalo už i funkce přesahující jeho původní zaměření na hudbu.
Počátky iTunes v Česku
iTunes se postupem dobyl stal celosvětově jeden z nejpopulárnějších internetových obchodů zabývajících se prodejem hudby. Apple novinku dokázal zpočátku prosadit především v západní Evropě a USA.
Ve střední Evropě se objevila dále například v Polsku. Čeští uživatelé si museli počkat až do roku 2011. Média referující o této události to tehdy glosovala výstižnými slovy: Pozdě, ale přece. Stalo se tak zároveň jen několik dní poté, kdy Apple v Česku oficiálně otevřel brány svého Apple Store.
Apple zpočátku vsadil i u nás na stahování hudby. Tuzemští uživatelé do té doby podobnou možnost vlastně neměli. Populární „nakousnuté jablko“ tak nakonec se svým projektem předběhlo i platfomu MusicJet, o které se tehdy hodně mluvilo, ale která se nakonec na podzim téhož roku objevila až po iTunes.
Varianta si stáhnout nebo vypůjčit filmy se nakonec do aplikace ve vší tichosti dostala také. A to přibližně měsíc po oficiálním spuštění platformy jako takové. Uživatelé však mohli své oblíbené tituly sledovat pouze v originálním znění a bez titulků.
K dalšímu zlomovému kroku došlo v roce 2011. V české verzi iTunes se tehdy poprvé objevila i možnost stahovat českou hudbu. Pro hudební nadšence to ve své době skutečně znamenalo očekávaný a převratný krok. Poslechnout si tak konečně mohli oficiálně skladby od kapel Wohnout, Kabát či J.A.R.
Nejdůležitější funkce aplikace iTunes
Aplikace iTunes je obecně vzato rozhraním pro správu mobilních zařízení iPhone, iPad a iPod. Uživatelům v první řadě umožňuje se připojit k internetovému obchodu s hudbou, filmy, televizními pořady, hrami, podcasty a dalším obsahem.
Právě do světa hudby se dodnes promítá jeden z nejvýraznějších přínosů iTunes. Prakticky můžeme říci, že platforma internetové uživatele „naučila“ si hudbu nestahovat, nýbrž legálně kupovat. V době, kdy Apple vstoupil se svou novinkou na trh, neměl z tohoto pohledu jednoduchou pozici, dominovaly totiž stále ještě fyzické nosiče.
V současné době obsahuje 70 miliónů skladeb, jak oficiálně uvádí přímo Apple. Obsah je možné jednak streamovat živě, ale také stahovat a poslouchat offline.
Kromě toho zvládne přehrávání zvládne i tvorbu a vypalování CD/DVD, vytváření a tisk obalů a štítků na CD/DVD, přehrávání internetových rádii nebo synchronizaci audio a video souborů s přenosným přehrávačem iPod, mobilním telefonem iPhone nebo tabletem iPad.
Tuto aplikaci kromě uživatelů hardwaru od společnosti Apple mohli využít také ti, kteří mají k dispozici počítače s operačním systémem Windows. Apple jej pro konkurenční operační systém zpřístupnil v roce 2003.
Konec iTunes
Ač iTunes nakonec přispělo přímo k výraznému zpopularizování Apple zařízení a Apple služeb, nakonec to nestačilo. Podle mnohých se ale nakonec i převratná aplikace v čase přežila.
Počínaje počítači Mac s verzí operačního systému macOS Catalina byla služba iTunes nahrazena samostatnými aplikacemi, konkrétně Music, Podcasts a TV, přičemž funkce správy zařízení převzal Finder.
Primárním důvodem byla snaha o zpřehlednění. Podle vyjádření samotného Apple v průběhu let iTunes doslova „nabobtnalo“ do gigantických rozměrů. To už se začínalo promítat i do uživatelského zážitku. Bylo tak nutné nahradit jej alternativními aplikacemi.
Apple se rozhodl iTunes ponechat pouze na Windows. Svoje rozhodnutí zástupci společnosti oznámili na vývojářské konferenci Worldwide Developers Conference v roce 2019. Uživatelům však v témže roce společnost zároveň garantovala, že program bude i nadále podporovat.
Apple Music
Původní klíčovou funkci iTunes převzala alternativa Apple Music. Kromě vlastní možnosti pro streamování hudby obsahuje aplikace i nepřetržitě vysílající internetové rádio Beats 1 a blogovací platformu Connect pro interprety ke sdílení obsahu s fanoušky.
Apple Podcast
Apple Podcast je služba pro streamování zvuku a aplikace pro přehrávání podcastů. Ty začala společnost Apple podporovat už ve verzi iTunes 4.9 vydané v červnu 2005. V současné době obsahuje kolem 2 milionů pořadů.
Apple TV
V rámci své Apple TV slibuje společnost svým fanouškům, že mohou sledovat, půjčovat si nebo kupovat ty nejlepší seriály a filmy. Svůj obsah nabízí v prémiové kvalitě až 4K rozlišení. Se službou Apple Originals navíc nabízí možnost sledování produkce vytvořené exkluzivně přímo pro Apple.