Štědrovečerní pohádka na jedničce patří v mnoha rodinách k oblíbeným vánočním tradicím. Letos v programu České televize najdeme příběh Klíč svatého Petra režiséra Karla Janáka. Ale víte, jaké pohádky jsme mohli vidět v televizi v uplynulých třiceti letech? Viděli jste všechny? Pojďte si to s námi ověřit!

Oslavujeme 30 let Štědrovečerních pohádek. Které Češi milují, a na které by raději zapomněli?
Foto: Česká televize

SEDMERO KRKAVCŮ (1993)

Příběh o dívce, která touží osvobodit své bratry z prokletí, do něhož je nedopatřením uvrhla jejich matka. Motivy z díla Boženy Němcové v podání scénáristy Pavla Aujezdského a režiséra Ludvíka Ráža. Atmosféra pohádky navazuje na předrevoluční filmovou tvorbu, a to je možná i důvod, proč si ji dnes s Vánoci příliš nespojujeme. V hlavní roli zde vidíme slavné herce jako Michala Dlouhého, Borise Rösnera, Janu Hlaváčovou či Radoslava Brzobohatého – tváře dobře známe z pohádkové tvorby před rokem 89.

PRINCEZNA ZE MLEJNA (1994)

Příští rok oslaví třicetiny jedna z nejmilejších pohádek Čechů! Princezna ze Mlejna Zdeňka Trošky slavila v létě roku 1994 takový úspěch, že se ji vedení české televize rozhodlo nadělit divákům i na Štědrý večer. Kdo by nemiloval trio nadpřirozených bytostí v podání Yvetty Blanarovičové, Lucie Bílé a Jakuba Zindulky? Láska nebojácného Jindřicha v podání Radka Valenty a Andrei Černé jakožto půvabné Elišky je srdcovou záležitostí mnoha diváků dodnes!

NESMRTELNÁ TETA (1995)

Příběh, který několik desítek let kraluje obrazovkám na Štědrý den! Zdeněk Zelenka se, coby scénárista i režisér, nechal inspirovat Karlem Jaromírem Erbenem. Rozum a Štěstí uzavřou sázku, do níž se připlete i ikonická Závist v podobě Jiřiny Bohdalové, která za tuto roli dostala v roce 1993 (rok uvedení do kin) Českého lva.

JAK SI ZASLOUŽIT PRINCEZNU (1996)

Jan Schmidt se v této pohádce, která měla kinopremiéru o rok dříve, opět navrací k jedné z pohádek, kterou známe z díla Boženy Němcové. Na to, jak si zasloužit princeznu, se snaží přijít charismatický Pavel Řezníček jakožto Miroslav, čestný syn rybáře. Pozornému televiznímu diváku tento filmový není cizí, ale málokdo by ji dnes řadil k vánočním klasikám.

RUMPLCIMPRCAMPR (1997)

V roce 1997 se televizním divákům představil opět Zdeněk Zelenka s pohádkou o velké lásce. Ač byla tehdy dvacetiletá Andrea Elsnerová v roli Božidary skutečně okouzlující, pohádka si srdce diváků nezískala a 24. prosince ji na televizních obrazovkách nevídáme.

LOTRANDO A ZUBEJDA (1998)

Lotrando a Zubejda spolu vešli na filmová plátna v roce 1997. Scénář Zdeňka Svěráka na motivy povídek Karla Čapka pod vedením Karla Smyczka se divákům zamlouvá dodnes. Orientální princeznu Barboru Saidlovou, tehdy patnáctiletou, jenž vyléčí šťastnou náhodou dřevorubec se svým pomocníkem, synem loupežníka, kterého ztvárnil Jiří Strach, můžeme spatřit na obrazovkách obvykle dvacátého čtvrtého dopoledne.

CÍSAŘ A TAMBOR (1999)

Tato pohádka, v kinech představena rok před televizní premiérou, budí u diváků rozporuplné pocity. Jedni ji milují, druzí nenávidí. Jasné je jen jedno. Ondřej Vetchý v roli císaře Maxmiliána a sympatická Anna Veselá coby jeho milá Ančička si punc úspěšné vánoční pohádky neodnesli.

https://www.youtube.com/watch?v=3Z2W2KrgDpo

KRÁL SOKOLŮ (2000)

Ani příchod nového milénia nepřinesl typicky vánoční pohádku. Koprodukce se Slováky, Maďary, Němci, Francouzi a Poláky vdechla podobu scénáři Ondreje Šulaja a celý počin si vzal takříkajíc na triko Václav Vorlíček. Kromě Braňa Holička v hlavní roli sokolníka Tomáše zde můžeme sledovat herecké ikony jako Juraja Kukuru či Jiřího Langmajera.

PRINCEZNA ZE MLEJNA 2 (2001)

Zdeněk Troška a Vratislav Marek přivedli v roce 2000 do kin pokračování Princezny ze Mlejna, které rok na to odprezentovala Česká televize na Štědrý den. Pro někoho skvělé pohádkové kombo, ale spoustu diváků druhý díl zklamal. Možná proto si ani jeden díl své trvalé místo ve štědrodenním televizním programu nevysloužil.

KRÁLOVSKÝ SLIB (2002)

Nebude pro vás překvapením, že i Královský slib vešel do kin o rok dřív, než se uskutečnila televizní premiéra. Maroš Kramár, David Kraus, Klára Issová a Lucie Vondráčková v hlavních rolích možná zaujali dospělé diváky, ale u dětí úspěch příliš neslavili. Autoři recenzí často zmiňují poněkud „nepohádkovou“ atmosféru. Proto ani tento počin není s dnešními Vánocemi spjat.

O SVATEBNÍ KRAJCE (2003)

Před dvaceti lety diváci na obrazovkách mohli opět obdivovat krásu Kláry Issové. Scénář si tentokrát vzala na starost Irena Pavlová a režii Jiří Chlumský. Příjemná pohádka, ve které se princezna paličkováním naučila trpělivosti, ale Vánoce dnešnímu divákovi připomene jen stěží.

ČERT VÍ PROČ (2004)

Filmový počin, který možná není tolik spjatý s vánočním časem, ale v myslích diváků stále zůstává. Roman Vávra do hlavní role obsadil Táňu Pauhofovou, pro níž to byla první výraznější česká role. Společně s hercem Štěpánem Kubištou coby snílka Filipa zachrání království před mocnostmi pekla.

KRÁLOVSTVÍ POTOKŮ (2005)

Ani rok 2005 nepřinesl pohádku, co by nabízela neochvějnou vánoční atmosféru. Režisér Pavel Jandourek se scénáristou Romanem Ludvou vyrobili příběh, kterému dominují dva šprýmaři v podání Vladimíra Javorského a Oty Jiráka. Filmové databáze této pohádce však stěží přisuzují 40 %.

ANDĚL PÁNĚ (2006)

Vánoce 2006 přinesly zásadní zvrat. Český divák dostal skutečně vánoční pohádku! Jiří Strach, tentokrát v režisérském křesle, dokázal se scénářem Lucie Konášové okouzlit děti i dospělé. Jiří Dvořák a Ivan Trojan ztvárnili dnes již ikonickou dvojku čerta Uriáše a anděla Petronelka, na kterou se děti i dospělí těší od té doby každé Vánoce. Anděl Páně byl ale v kinech odprezentován opět o rok dříve, nebyla to tedy pohádka vytvořena pro Štědrý večer.

TŘI ŽIVOTY (2007)

Od roku 2007 začíná být pomalu pravidlem, že program České televize obsahuje dárky v podobě úplně nových pohádek určených pro Štědrý večer. Na předchozí úspěch s Andělem Páně zkusil Jiří Strach navázat pohádkou Tři životy s Vojtěch Dykem a Lucií Bugalovou v hlavních rolích. Milá pohádka, jejíž reprízu můžeme ve vánočním čase vidět dodnes ale takové ovace nevzbudila.

KOUZLA KRÁLŮ (2008)

V roce 2008 se kormidla opět chopil Zdeněk Zelenka, jehož pohádky často přináší rozporuplné pocity. Děti si z této pohádky oblíbili hlavně písničky, a to zejména romantický duet statečného Tadeáše a krásné princezny Mariany v podání Martina Krause a Petry Tenorové. Objevuje se nám zde také pro pohádky typické duo symbolizující dobro a zlo, tentokrát v podobě královny vod – Simony Postlerové a Jitky Schneidrové jako vládkyně ohně.

LÁSKA ROHATÁ (2009)

Neurazí – nenadchne. Tak mnozí popisují pohádku Hynka Bočana a Karla Žaluda. Příběh služebné Aničky, která se pro svou paní vydává hledat „Zlatý voči“. Opět se nám roli hlavní hrdinky objevuje Táňa Pauhofová. Čertovského učně, do kterého se na své cestě zamiluje, ztvárnil Jiří Mádl. V pohádce ale můžeme vidět řadu známých osobností: Jiřinu Bohdalovou, Pavla Řezníčka, Hanu Vágnerovou, Naďu Konvalinkovou či Miroslava Táborského.

PEKLO S PRINCEZNOU (2010)

V roce 2010 dalo vedení České televizi šanci pohádce, která byla o rok dříve představena v kině. Jako v přechozí vánoční pohádce je už z názvu patrná čertovská tematika a hlavním hrdinou se stal taktéž Jiří Mádl. Tentokrát však v roli prince. Tvrdohlavá princezna Aneta, kterou si zahrála Tereza Ramba, vzdorující proti sňatku s princem Jeronýmem, sklidila divácký úspěch a v prosinci se na obrazovkách objevuje dosud.

&pp=ygUSUGVrbG8gcyBwcmluY2V6bm91

MICIMUTR (2011)

Na dlouhou dobu poslední pohádka, kterou obecenstvo mohlo vidět ještě před Vánoci, byť tedy o pouhý měsíc dřív. Vít Karas a Irena Dousková přišli s odvážným, moderním nápadem. Avšak kromě Libuše Šafránkové v jedné z hlavních rolí, diváky tento televizní film příliš nezaujal a na Vánoce by zřejmě moc nechyběl.

DVANÁCT MĚSÍČKŮ (2012)

Češi milují tradiční pohádky, proto se návrat k motivům Boženy Němcové opět poměrně vyplatil. Tato zimní pohádka se k vánočnímu období hodí, i když ji kritici Karlu Janákovi často vytýkají inspiraci Popelkou či Mrazíkem. V hlavních rolích zde vidíme Marii Majkusovou a Romana Vojtka, ale také Veroniku Žilkovou či dvanáct slavných herců (například Miroslava Táborského či Radoslava Brzobohatého) na pozici zábavných měsíčků.

DUCH NAD ZLATO (2013)

Duchem nad zlato, ve kterém Zdeněk Zelenka vsadil na Viktora Preisse a Jiřinu Bohdalovou, Česká televize u diváků opět příliš nezabodovala. Hlavní role zde připadly Veronice Khek Kubařové a Františku Skopalovi. Pohádka se reprízuje dodnes, ale televizní divák si ji s atmosférou Vánoc příliš nespojuje. Filmové databáze tomuto příběhu přisuzují sotva 40 %.

PRINCEZNA A PÍSAŘ (2014)

Následuje režisérská dvouletka Karla Janáka. Hlavní love story se zde odehrává skrze vztah princezny Amálky (Moniky Timkové) s písařem Jankem (Matoušem Rumlem). Nesklidili velké ovace, ale ani nikterak negativní ohlasy. Průměrná pohádka, kde si roli hlavního záporáka střihnul Maroš Kramár.

KORUNNÍ PRINC (2015)

Svěží vánek do štědrovečerních pohádek přinesl Korunní princ. Poměrně vtipná pohádka, ve které diváci sledují osudy princezny Viktorie, čaroděje Kruciata, hodného prince Jana a jeho bratra Karla, jenž se pro získání nároku na trůn neštítí ničeho. Vedle hereckých es jako Josefa Abrháma, Pavla Kříže či Kryštofa Hádka, zazářili v té době poměrně nové tváře Evy Josefíkové a Patrika Děrgela.

PRAVÝ RYTÍŘ (2016)

Lucie Černá si s Janem Komínkem zahráli v typickém romantickém příběhu. Rytíř, co odjíždí na zkušenou a u toho samozřejmě zachrání princeznu ze spárů zlého černokněžníka. Dílo, které ničím neurazí, ale pro Štědrý večer diváci zřejmě očekávali něco trochu jiného. Petr Hudský, který se postaral i o scénář pohádky přechozí, tentokrát vložil dílo do rukou režiséra Martina Dolenského.

ANDĚL PÁNĚ 2 (2017)

V roce 2016 Jiří Strach vypustil do kin dvojku kultovní pohádky Anděl Páně. Když ji o rok později Česká televize nadělila divákům pod stromeček, bylo jasné, že chybu rozhodně neudělali. Příběhem, kromě oblíbené dvojky Petronela a Uriáše, provází Anna Čtvrtníčková, kterou si diváci v roli děvčátka, co žije s maminkou v nuzných podmínkách, zamilovali.

KOUZELNÍK ŽITO (2018)

Oproti Andělu Páně, který na filmových databázích sahá téměř k 80 %, se stal Kouzelník Žito opravdu velkým přešlapem. Hodnocení stěží vyšplhalo na procent 20. Zdeněk Zelenka tímto definitivně upadl v nemilost diváků, co se štědrovečerních pohádek týče…

PRINCEZNA A PŮL KRÁLOVSTVÍ (2019)

Posledních 5 let post režiséra zůstává, vyjma loňského roku, Karlu Janákovi. V roce 2019 se opět spojil se scénáristou Petrem Hudským a rozvinul tradiční koncept: Za záchranu princezny náleží půl království a ruka princezny. Celý příběh ale zkomplikuje Honzův vesnický původ a mocichtivost prince Egona. Skvěle tyto role ztvárnili Matouš Ruml a Jakub Prachař. Ovšem objevují se zde i další miláčci televizních diváků jako Marek Eben, Veronika Freimanová či Pavla Tomicová.

O VÁNOČNÍ HVĚZDĚ (2020)

Stejný úspěch slavila také pohádka z roku 2020. Tereza Ramba, Vojtěch Kotek, Leonie Brill, Aňa Geislerová, Ondřej Sokol, Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Zlata Adamovská. To je řada oblíbených herců, která v kombinaci s originálním a vtipným příběhem u diváků zabodovala. Také se po letech dočkali pohádky, která má pravou vánoční atmosféru. Letos ji proto Česká televize vysílá na jedničce od 17:25 na Štědrý den.

JAK SI NEVZÍT PRINCEZNU (2021)

Dva roky nazpět si diváci mohli vychutnat příběh, který zahrnoval moderní prvek cestování časem, ale i staré známé koncepty. Příběh začíná tím, že tři sudičky osudem spojí prince, kterého ztvárnil Marek Adamczyk a Evu Podzimkovou, coby princeznu sousedního království. Ti spolu život ale prožít nechtějí a uchýlí se k razantnímu řešení – vrátit se v čase. Pohádka se zdaleka nelíbila jako předchozí dva snímky, ale v hodnocení neklesá pod 50 %.

TAJEMSTVÍ STARÉ BAMBITKY 2 (2022)

Na boží hod 2011 Česká televize odvysílala pohádku Tajemství staré bambitky, kterou si malí i velcí diváci zamilovali. Režiei Ivo Macharáčka a scénář Evžena Gogely mohli znovu diváci vidět v únoru 2022, tentokrát však na filmových plátnech a při pokračování tohoto příběhu. Ke známým postavám Tomáše Kluse jakožto prince Jakuba, Ondřeje Vetchého coby hrnčíře a loupežníka Karaby v jednom, Kamily Janovičové jako Aničky a nepoctivých rádců Ference a Lorence, kterým propůjčili tváře Miroslav Vladyka a Jíří Lábus, se přidala dcera hlavních hrdinů Johanka – Valentýna Bočková a královna sousedního království — Veronika Khek Kubařová. Příběh vzdálen vánoční atmosféře však divákům nevadil, byť ho hodnotili vlažněji než první díl, a i letos se během svátků na obrazovkách objeví.

KLÍČ SVATÉHO PETRA (2023)

Letos prostor dostali opět Karel Janák s Petrem Hudským. Příběh se bude točit kolem klíče od nebeské brány, vodníka a třech lumpů, ze kterých je jeden naprosto nevinný. Těšit se můžeme na Bereniku Kohoutovou, Sabinu Remundovou či Petra Nárožného. Myslíte si, že se letošnímu programu podaří nesmazatelně vstoupit do dějin štědrovečerních pohádek?

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Tomáš Rohlena
Tomáš Rohlena je všestranná osobnost s bohatým rozhledem, který získal díky mnohaletému studiu světových událostí a různých odborných zdrojů. Jako CEO mediálního domu Webmint se zabývá nejen ředitelskými povinnostmi, ale má také hluboké znalosti v programování a redakční činnosti. Jeho schopnost zvládat různé role v rámci jedné organizace ukazuje na jeho manažerské dovednosti, technickou odbornost i schopnost orientovat se v mediálním prostoru.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

První ukázka z Hry na oliheň 3, kde Netflix odhaluje novou zabijáckou panenku

Hra na oliheň 2 dnes startuje, co říkají kritici v prvních recenzích

NOVINKA: Trailer Supermana (2025) nám přináší pohled na reboot komiksového superhrdiny