Už více než šestnáct let uplynulo od chvíle, kdy se na ostravském Matičním gymnáziu poprvé veřejně promítala parodie Pár Pařmenů. Teenageři kompletně předabovali kinoverzi snímku Pán prstenů: Společenstvo Prstenu 90 % a příběh hobita Froda a jeho cesty do země Mordor změnili v putování chobota Fritola na velkou pařbu v Naadoru.
Začalo to Dobou ledovou
Tvůrci z takzvané Bandy Trotlů ale nezačali svou dabérskou kariéru nad kultovním filmem ze Středozemě. Poprvé si práci s mikrofonem vyzkoušeli s animovaným snímkem Doba ledová 84 %, který si nechtěli pouštět jen s anglickými titulky. Ty prý byly docela špatné a v jedné části úplně chyběly. Banda Trotlů proto všechny repliky nahradila vlastní improvizací.
Hobit místo Aragorna, Gandalf v mithrilové zbroji. Knižní Pán prstenů byl mnohokrát přepisován
Nová scéna slavila úspěch a tvůrci se tudíž rozhodli předabovat podobným způsobem celý film. Příběh se měl ale točit okolo úplně odlišné zápletky – jeden z Trotlů Ondřej Svoboda později prozradil, že měl Frodo chtít se svým Prstenem zničit celý svět.
Zneužití materiálu
Scénář tvůrci smolili na letním táboře do tří starých sešitů, předlohou jim byly vytisknuté české titulky. Během nahrávání pak jejich zesilovač občas chytal nějaký arabský rozhlas, který jde v pozadí snímku dodnes trošku slyšet.
Parodie se v následujícím roce a půl šířila internetem i skrze tehdy populární cédéčka, až si jí všimla i česká média. Fanoušci parodie si možná vzpomenou na článek Blesku, v němž bulvární list označil humor snímku za brutální a syrový. Poprvé se také vyjádřil Michal Izakovič ze společnosti Warner Bros., podle kterého studio nechalo počin Bandy Trotlů přezkoumávat svým evropským právním oddělením. „Nelze totiž takto zneužívat náš materiál,“ končila citace výhružně.
Naštěstí gymnazisté žádným právním důsledkům čelit nemuseli a nikdo je za předabování Pána prstenů nikdy nestíhal.
Pokračování přeci jen přišlo
Banda Trotlů se nicméně zařekla, že navazující Dvě věže 88 % už zpracovávat nebude, a to nejenom kvůli autorským právům. Tvůrcům přišlo, že by jen stěží dokázali udržet kvalitativní laťku nastavenou originálem.
Dvě věže mohly vypadat jinak. Gimli a Legolas by opustili Společenstvo, ent by odpadl k Sarumanovi
Pokud ale dodnes trochu litujete, že pařmeni nikdy nedospěli až do vytouženého Naadoru, máme pro vás aspoň propagační video festivalu Rock am Ring 2015. Fanoušci si povšimli, že až podezřele odpovídá zápletce parodie a poslali ho Bandě Trotlů, která ho oficiálně schválila jako pokračování.
Pařmeni vlastně nejsme
Za zmínku stojí, že sami autoři příběhu o chlastu a tvrdé hudbě neměli v době vzniku s ničím z toho zkušenosti. „Jsme pár pařmenů, co nejsou pařmeni,“ řekli lokálním ostravským novinám v roce 2005. V následujících letech Banda Trotlů točila i vlastní filmy, popularity legendární parodie ale už nedosáhly.
Na svých stránkách prozradili tvůrci postupem času leccos zajímavého. Třeba že byl vrátný Jindra v Hůrce bratrem statečného chodníka Paragona, jenže při natáčení se stala nehoda a herce rozdrtily dveře vyražené herci spěchajícími na oběd. Proto prý zní Jindrův hlas podezřele podobně tomu Paragonovu. Dabér postavy Ondřej Svoboda mimochodem později prozradil, že propůjčil hlas i Sarumanovi.
I po letech
Doba se změnila. Rozostřená videa v nízkém rozlišení s poměrně špatným zvukem šířená přes plastové disky už tak nějak nejsou v módě. Přesto Pár Pařmenů odmítá zemřít a na internetu dodnes dohledáte tucty kopií. V některých případech dokonce fanoušci zvukovou stopu parodie vložili do HD verze Společenstva Prstenu a sledují tak parodii v dříve nemyslitelné vizuální kvalitě. A hlavně – hlášky z filmu leckdy znají i skoro o generaci mladší dnešní teenageři.
Smrt Éowyn, Gandalf hledící do palantíru a Frodův střet s nazgûlem. Jak mohl vypadat Návrat krále
Pár Pařmenů má vlastní heslo nejen na Necyklopedii, nýbrž i na Wikipedii a zmínky se dočkal dokonce třeba i v diplomové práci. Dědictví asi nejslavnější amatérské české parodie zkrátka dodnes přežívá.