Filmové série nezřídka nadchnou svým úvodem, s pokračováními však kvalita klesá a příběh tak nějak vyšumí do ztracena. Tento úpadek však není nevyhnutelný. Čas od času některá série vyvrcholí třeba druhým dílem, nebo dokonce trojkou. Právě takovým chceme věnovat dnešní žebříček.
Vyhneme se v něm ale třeba Indianovi Jonesovi a jeho Poslední křížové výpravě 90 %, stejně jako třeba Návratu krále 90 % z trilogie Pán prstenů. Ne proto, že bychom oba snímky nepovažovali za skvělé – jen mají prostě silnou konkurenci v podobě Dobyvatelů ztracené archy 90 %, respektive Společenstva Prstenu 90 % a Dvou věží 88 %.
1) Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Řadu velmi povedených filmů najdeme samozřejmě i v populární sérii o mladém čaroději s jizvou na čele, Vězeň z Azkabanu 85 % mezi nimi však podle našeho názoru výrazně vyčnívá. Může za to především hutná atmosféra podpořená perfektní režií Alfonsa Cuaróna . Za zmínku ale jistě stojí i herecké výkony, zvlášť pak Gary Oldman v nové roli Siriuse Blacka a David Thewlis jako Remus Lupin.
Harry Potter: Jak nakonec dopadl Lucius Malfoy? Herec Jason Isaacs má vlastní teorii
Pochválit musíme také soundtrack legendárního Johna Williamse a úžasnou kameru Michaela Seresina . Scénárista Steve Kloves pak podle našeho názoru v mnoha ohledech vylepšil příběh proti knižní předloze, když z finále snímku vystřihl spoustu místy těžkopádné expozice. A to jsme se ještě vůbec nerozepsali třeba o povedeném designu mozkomorů a další pastvě pro oči.
2) Avengers: Infinity War

O tom, proč v našich očích Infinity War 86 % překonává loňskou Endgame 83 %, jsme už napsali celý rozsáhlý článek. Domníváme se ale dokonce, že třetí Avengers porážejí i zbývající dva příspěvky do superhrdinské série. Může za to hlavně perfektní Thanos Joshe Brolina , ze kterého nás mrazilo v zádech už od prvních okamžiků.
Scénáristům se zase podařilo vybalancovat příběh tak, aby se dostalo na skoro všechny důležité postavy – což byl vzhledem k jejich počtu úctyhodný výkon. Dočkali jsme se překvapivých zvratů, na Marvel až pozoruhodně ponuré atmosféry a nezklamaly ani velkolepé akční scény.
Infinity War se mohla snadno stát totálním propadákem, tvůrci však jaksi dokázali vyždímat z obřího potenciálu snímku maximum. Klobouk dolů.
3) Logan

Třetí Wolverinovo sólo dobrodružství navazuje na ta první dvě jen velmi volně. A to je dobře. Erkový rating v kombinaci s dospělou, tak trochu westernovou atmosférou totiž rosomákovi zatraceně sedne. Závěrečné titulky Logana 83 % vás zanechají otřesené a emocionálně vyždímané. Herci Hugh Jackman a Patrick Stewart se snímkem rozloučili se svými mutantskými hrdiny, a to ve velkém stylu.
Rezavá, děravá kovová nádrž, která pomáhá nemocnému Xavierovi udržet na uzdě jeho schopnosti, připomíná jakési anti-Cerebro a zároveň i hrdinovu rozpadající se mysl. Wolverine pomalu podléhá otravě adamantiem ve svých kostech a každé seknutí jeho drápů teď působí hrůzostrašná, krvácející zranění. Takový superhrdinský snímek jsme nikdy předtím neviděli.
4) Star Wars: Pomsta Sithů

Asi velká většina fanoušků předaleké galaxie se shodne, že prequelová trilogie Star Wars pořádně šlápla na plyn až v posledním díle. Někteří kritizují poměrně rychlý přerod Anakina Skywalkera v Dartha Vadera, jiným vadí přehršel akce, která občas zastiňuje zbylý děj. Nikdo snad ale Pomstě Sithů 87 % neupře, že kontroverzní prequely zakončila víc než důstojně.
Proč se namáhat? Těchto 8 filmů recyklovalo cizí záběry
Scény si pro sebe krade hlavně Palpatine Iana McDiarmida , který obratně manipuluje Anakinem a živí v něm strach. Ewan McGregor zase nikdy nebyl lepší v roli Obi-Wana Kenobiho, který dozrál a zmoudřel. Některé akční scény typu úvodní bitvy nad Coruscantem podle nás dokonce zastiňují prakticky všechnu akci z daleko novější sequelů. Pád Jediů je až překvapivě brutální a zrod Impéria zase velmi působivý. A John Williams k tomu všemu složil jeden ze svých vůbec nejlepších soundtracků.
Říkejte si o Georgovi Lucasovi co chcete. Za nás se mu Pomsta Sithů povedla ještě víc, než Návrat Jediho 87 %, byť je to jistě pro mnohé kacířská myšlenka.
5) Thor: Ragnarok

Autor těchto řádků dobrovolně přiznává, že ze změny tónu Thorovy série nebyl zrovna dvakrát nadšený. Při snaze zůstat co nejvíc objektivní ale asi nelze neuznat, že třetí Thor 82 % své předchůdce poráží skoro ve všem.
Herci Chrisovi Hemsworthovi komediálnější role sedne, Mark Ruffalo coby Hulk pak titulního hrdinu skvěle doplňuje. Scénář je možná jednoduchý, ale plný humoru a občas přijde i s docela překvapivým zvratem. Na zábavných dialozích se jistě podepsala i vysoká míra improvizace herců.
6) Bourneovo ultimátum

Pamatujete ještě na časy, kdy se Matt Damon v trilogii akčních thrillerů o Jasonu Bournovi snažil zjistit pravdu o své minulosti? Konečně se mu to povedlo, když do kin dorazilo skvělé Bourneovo ultimátum 87 %. Snímku, který kombinuje dynamické akční scény s nervy drásajícím napětím, také pomohl na žánrové poměry až překvapivě chytrý scénář.
7) Muži v černém 3

V závěrečných dvou příspěvcích do žebříčku půjdeme tak trochu proti proudu. Podle většiny fanoušků série Muži v černém se totiž nejvíc povedl první díl 79 %, zatímco my jsme si nejvíc užili trojku. Josh Brolin předvedl naprosto perfektní mladší verzi Tommyho Lee Jonese v cestě časem do šedesátých let.
Dobře ukryté zlato. 10 skvělých akčních scén v o něco méně skvělých filmech
Bavil nás i ústřední padouch Boris Bestie, který na začátku zábavným způsobem opustí měsíční věznici. Na rozdíl od mnohých nám pak ani nepřišlo, že by třetí díl oproti těm předchozím nějak přišel o humor.
8) U Konce světa

Podobně se nám nejvíc líbil i třetí díl volně propojené Cornetto trilogie. Tu zahájila zombie apokalypsa v Soumraku mrtvých 75 %, na kterou navázala zběsilá akce v Jednotce příliš rychlého nasazení 79 %. Závěrečný snímek U Konce světa 64 % parodoval sci-fi filmy a zároveň vyprávěl o partě kamarádů uprostřed krize středního věku.
Návykový tragikomický mix ve spojení s (doslova) bezhlavými mlátičkami a cákanci modré robotské krve nám zkrátka učaroval. Odyssea zoufalce Garyho Kinga napříč dvanácti hospodami rodného městečka má osobité hořkosladké kouzlo. Pokud jste se k filmu zatím nedostali, vřele doporučujeme: užijete si ho tím víc, čím méně o něm budete vědět.
BONUS) Twilight sága: Zatmění

Nemůžeme s čistým svědomím prohlásit, že je Zatmění 47 % nejlepším snímkem ze série Stmívání. Nejspíš si ale zaslouží zlatou medaili coby ten nejméně špatný. Může za to hlavně hudba Howarda Shora , veterána Pána prstenů, a také trochu snesitelnější scénář v porovnání se zbytkem upírských filmů.