Filmařům stačí nenápadně strčit hlavním hrdinům do ruky nějaký produkt a vlastník značky za tuhle drobnou reklamu zaplatí tučné částky. Občas se to však přežene a výsledný snímek pak dopadne podobně, jako některý z následujícího žebříčku. Filmoví fanoušci totiž taky mají oči a dobře si všimnou, když jim někdo něco vnucuje.

1) Transformers (všechno)

Oreo

Akční filmy Michaela Baye   jsou v podstatě několikahodinovými reklamami na americkou armádu, což samozřejmě není žádné tajemství. Samotní robotičtí hrdinové snímku navíc poskytují skvělou příležitost ke zviditelnění i automobilkách – Chevrolet Camaro by mohl vyprávět. Na své si přišli i výrobci elektroniky, hned v úvodním díle se objevila třeba Nokia nebo herní konzole Xbox 360.

Transformers: Roboti si vydělávali product placementem a ničili auta poškozená povodní

Skutečným reklamním šampiónem se ale stal až čtvrtý Zánik 55 %, který ovládl ceny 2015 Brandcameo Product Placement Awards. Mělo se v něm objevit těžko uvěřitelných 55 různých značek, včetně mnoha čínských. Z těch, které by českému čtenáři mohly něco říkat, zmiňme alespoň Beats, Budweiser (ten americký, samozřejmě), Cadillac, Lenovo, Nike nebo Coca-Colu.

2) Captain America: Návrat prvního Avengera 78 % (Apple)

Apple Store

Když potřebujete nenápadně vyzvědět nějaké ty supertajné informace, namiřte si to rovnou k nejbližšímu obchodu značky Apple. Druhý Captain uvnitř strávil několik minut, ukázal hezkých pár produktů a dokonce jsme se dočkali i krátkého pokecu se členem obsluhy. Filmaři se sice rádi vymlouvají, že konkrétní značky ukazují proto, aby se divák cítil víc jako v realitě, čeho je ale moc, toho je příliš.

Snímek se ale nebál ani spolupráce s konkurencí, takže se dočkáme i telefonu HTC a monitoru od Dellu, mnoha automobilových značek a dokonce i loga newyorské zoologické zahrady.

3) Amazing Spider-Man 65 % (Bing, Sony)

Bing

Jedním z nejznámějších a mimořádně okatých případů product placementu je scéna, kdy Peter Parker doma vyhledává na internetu. Používá k tomu totiž vyhledávač Bing, který samozřejmě jenom závistivě hledí na takřka absolutní monopol Googlu a první volbou není pro valnou většinu uživatelů. V roce 2012, kdy vyšel Amazing Spider-Man, měl celosvětově jen asi pětiprocentní podíl a na podobných číslech se drží dodnes.

Captain America kocourem. Když si Marvel dělá srandu z vlastních postav

Všichni obyvatelé Parkerova světa navíc používají takřka exkluzivně hardware společnosti Sony – počítače, telefony, kamery, notebooky, sluchátka… Proč tomu tak je, není vůbec těžké uhádnout. Snímek totiž produkovala společnost Columbia Pictures, která patří (jak jinak) právě pod Sony.

4) Já, robot 82 % (Audi, FedEx, Nike)

Audi

Will Smith   řídí ve volné adaptaci legendárních povídek spisovatele Isaaca Asimova   nablýskané, futuristické Audi. Jasně, v něčem jezdit musí a my bychom to snadno přešli bez reptání. Stejně tak nám nevadí ani doručovací robot FedExu, který hrdinu obtěžuje hned po otevření dveří. Já, robot na nás ale doslova útočí reklamou na Smithovy boty.

Hlavní postava o nich mluví, vedlejší postavy o nich mluví a kamera řádně zaostřuje, aby nám ani na sekundu neuniklo logo Nike. Pokud chcete chodit ve stejné obuvi jako zachránce lidstva před umělou inteligencí, máte možnost.

5) Muž z oceli 72 % (Nokia, Nikon, Sears, Budweiser)

Muž z oceli

Podle nepotvrzených informací zaplatil product placement významnou část superhrdinského snímku Muž z oceli. Jisté je, že si prostě nešlo nevšimnout třeba obchodu Sears, skrze který se postavy ve filmu vzájemně prohazovaly. Tvůrci si také dali záležet, abychom si všimli, že Lois Lane používá ke své novinářské práci fotoaparát Nikon.
A je toho samozřejmě víc, včetně tehdy nového modelu Nokia Lumia 925 či piva Budweiser, které se už objevilo jednou výše.

6) Skyfall 81 % (Heineken)

Vaio

Filmy o agentovi 007 byly pro korporace dlouhá léta zemí zaslíbenou, přestože poslední Spectre 70 % krapet utáhlo šrouby. Krom smartphonů Sony, vozů značky Aston Martin, vodky Belvedere či hodinek Omega jste si mohli všimnout třeba piva Heineken, a to rozhodně ne náhodou. Jen za Skyfall prý značka zaplatila 45 milionů dolarů a za vynaložené peníze dostala řádnou protihodnotu.

Easter eggs: 10 detailů chytře poschovávaných v populárních filmech

Herec Daniel Craig   se objevil v reklamě a v internetové hře Heinekenu a první smlouva, kterou autoři bondovek s výrobcem alkoholu uzavřeli, se datuje až do roku 1997. Tomu teprve říkáme product placement.

7) Nejlepší film, jaký byl kdy prodán 74 % (rekord)

Rekord

Guinessova kniha rekordů uvádí Nejlepší film, jaký byl kdy prodán jako rekordmana v oblasti product placementu a my jí to rádi věříme. Jeho režisér a scénárista Morgan Spurlock   se totiž rozhodl zmapovat svět marketingu a napadlo ho, že by mu to mohly světové značky rovnou celý film zaplatit. A podařilo se – dokument nakonec celý rozpočet získal právě za skrytou reklamu a společnost POM Wonderful dokonce zaplatila za to, aby se její název dostal přímo do originálního názvu. Product placement zkrátka nezastavíte!

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu