Seriál Pán prstenů: Prsteny moci (The Lord of the Rings: Rings of Power) se setkal s řadou kontroverzí. Špatná kritika se zaměřila převážně na rozmanitější herecké obsazení. Také ale existují mnohem legitimnější důvody, proč zapřísáhlí fanoušci J. R. R. Tolkiena nemusí tento seriálový počin zobrazující Druhý věk Středozemě zrovna milovat.
Tolkien za svůj život vytvořil fiktivní podrobnou historii světa, kterou mnoho fanoušků studovalo více než skutečnou historii. Láska a úcta k původnímu Tolkienovu dílu může způsobit, že zapřísáhlí fanoušci Prsteny moci nedokáží tolerovat pro jejich značný odklon od původního kánonu.
Zde je pár zajímavých odklonů od kánonu pro seriálovou adaptaci streamovací platformy Amazon Prime Video.
Mithril a Silmaril
V Tolkienově vyprávění je Mithril vzácným a cenným kovem, který se dal používat k výrobě odolného a lehkého brnění. Jedná se o rudu, jenž trpaslíci těžili příliš hluboko v Khazad-dûm a těžbou probudili Balroga. V Prstenech moci má Mithril navíc sílu zachránit elfy, jejichž světlo pohasíná. Tato síla je v Tolkienových dílech spojována se Silmarily, jenž jsou zářícími klenoty, ve kterých je uzavřeno světlo Dvou stromů vytvořených Yavannou. Klenoty byly vytvořeny ve Valinoru během Hvězdných věků.
Cizinec
V Prstenech moci zatím v první sérii nebyla odhalena identita Cizince, jenž putoval s Chluponohy. Spekuluje se o postavě Gandalfa. To by ale posunulo čarodějův příchod do Středozemě o značný počet let, jelikož byl Gandalf vyslán Pány Západu do Středozemě až kolem roku 1000 Třetího věku. Také se může jednat o jednoho ze dvou Modrých čarodějů – Alatara nebo Pallanda. Pokud by to byla pravda, jednalo by se o další změnu kánonu, jelikož Modří čarodějové údajně dorazili do Středozemě společně.
Celebrimbor a tři prsteny
V seriálu je kování tří prstenů týmovou prací Galadriel, Elronda a Celebrimbora. To přímo odporuje původním Tolkienovým spisům, jelikož je zde uvedeno, že tyto tři prsteny ukoval Celebrimbor zcela sám. V seriálu se jedná o dramatický efekt, jelikož mladý Elrond musí obětovat kousek Mithrilu, který mu byl darován Durinem.
Sauronův alias
V Tolkienových knihách Sauron skutečně ovlivňoval dění Druhého věku pod rouškou jiného jména stejně tak, jak to dělal v seriálové adaptaci. Z nespecifikovaných důvodů se ale seriál rozhodl změnit jeho jméno z Annatara na Halbranda. Vzhled byl také změněn z elegantního vysokého elfa na ošuntělejšího a obyčejnějšího člověka.
Palantír a jeho používání
Nástroj v Tolkienově díle je používán ke komunikaci na velké vzdálenosti. V Prstenech moci Galadriel používá palantír k předpovídání budoucnosti. V seriálu Galadriel pomocí palantíru spatří pád Númenoru. Předpovídat budoucnost v původním knižním kánonu umí Galadrielino zrcadlo.
Série se odehrává tisíce let před událostmi Hobita a Pána prstenů. Začíná v době míru a pokrývá většinu událostí Druhého věku Středozemě.
První sezóna nabízí celkem 8 dílů a byla potvrzena i druhá sezóna. Oficiální datum uvedení druhé série zatím nebylo potvrzeno.
6 komentářů
K seriálu… ne Ne NE. Jak si nekdo mohl myslet, že to bude dobrý nápad.. Nejsem zrovna kritická co se týče kinematografie, ale tohle to je tisíckrát větší zlo než nová trilogie star wars a to už je co říct. Jestli chtěli něco s tímto námětem natočit, udělali by líp, kdyby to nikdy nespojovali se Středozemí, měli si prostě vymyslet něco nového. Radši bych si stěžovala na to, že
Má pravdu ta žena. Dokonalá předloha i filmové zpracování, nebo třeba logika jsou zde znásilňovány od prvního dílu. Kdyby se jednalo o vlastní dílo, jsem tolerantnější. Rozhodne by ale seriál neměl takovou sledovanost, která vyplývá že zvědavosti a síly značky.