Snímek Třináct životů (Thirteen Lives) z roku 2022 sleduje příběh podle skutečných událostí z roku 2018. Jedná se o záchrannou misi 12 chlapců z juniorského fotbalového týmu „Wild Boars“ a jejich fotbalového trenéra Ekkaphon Chanthawonga, kteří zůstali uvězněni v zatopeném jeskynním systému Tham Luang Nang Non v Thajsku.
Událostí se zabývala média po celém světě, ale až Ron Howard dokázal diváky vtáhnout do centra dění s neuvěřitelně autentickou a detailní podívanou, kterou můžeme obdivovat i u dalších počinů režiséra, jmenovitě u Apollo 13 (1995) a Rivalové (2013).
Většina filmu věrně sleduje snahu britských potápěčů Johna Volanthena (Colin Farrell) a Ricka Stantona (Viggo Mortensen), jenž jsou povoláni thajskou vládou, aby vedli operaci do Tham Luang s cílem najít chlapce a jejich trenéra.
Po deseti dnech a dvou vyčerpávajících průzkumech úzkými tmavými jeskyněmi zjišťují, že všech 13 chlapců jsou po týdnu uvěznění zázračně naživu.
Nastává nový problém, jak dostat chlapce ven z jeskyně, když proplavání dá zabrat i zkušeným potápěčům?
Film skvěle divákovi přibližuje detaily a úskalí záchranné akce.

Volanthen a Stanton byli velice zkušení ve svém oboru, ale to, o co se pokoušeli během této záchrany nikdy dříve nezkoušeli. Nevěděli, zda se jim podaří 13 chlapců zachránit. To je i velmi patrné ze samotného snímku, ve kterém o sobě záchranáři často pochybují.
Snímek zdařile poskytuje pohledy na obtížnost tohoto úkolu, hlavně během scény, kdy potápěč Chris Jewell (Tom Bateman) je uvnitř jeskyně značně dezorientovaný, což zdůrazňuje, že i ti nejvíc vytrénovaní jedinci jsou za extrémních okolností náchylní k pochybení.
Howardovo zahrnutí těchto momentů do filmu jde výrazně proti archetypu hrdiny, aby ukázal, jakých úžasných výkonů jsou lidé schopni, když jsou nuceni v extrémních podmínkách improvizovat.
Pokud jde o autentičnost filmu, jediným hříchem je, že byl snížen počet záchranářů podílejících se na záchranné misi.
Během skutečných událostí tragicky zemřel 37letý thajský NAVY SEAL Saman Kunan, jehož tragický skon můžeme uctivě sledovat i ve filmu a další NAVY SEAL Bejrút Pakbar zemřel během záchranné mise na infekci, ve filmu se však neobjevuje. Pouze je zmíněn v závěru filmu.
Během natáčení filmu byli po celou dobu přítomni konzultanti, kteří se zúčastnili reálné záchranné akce.
Třináct životů je ale věrný událostem i mimo jeskynní systém. Mise byla možná jen díky podpoře tisíců lidí, kteří se shromáždili v provizorním městě. Ti všichni se snažili přispět.
Film zdůrazňuje tyto zásadní přínosy během celého dění. Jedním z klíčových příkladů je operace vedená Thanetem Natisrim, thajským inženýrem, který vymyslel jak vypustit vodu z jeskynního systému zatopením místních polí a zničení živobytí mnoha farmářů. Farmáři nezištně a prakticky okamžitě souhlasili s tímto plánem. Všechny tyto detaily uvedené ve filmu se opravdu udály.
Colin Farrell svou roli nepodcenil, často byl v kontaktu se skutečným Johne Volanthenem a dal se na dálkový běh. Absolvoval také potápěčský kurz.
Film měl být původně uveden v kinech, ale studio MGM bylo koupeno společností Amazon.
Od srpna roku 2022 je heroický snímek k dispozici na streamovací platformě Amazon Prime Video.
Dále hrají: Joel Edgerton, Pattarakorn Tangsupakul, Sukollawat Kanarot, Teerapat Sajakul, Sahajak Boonthanakit, Vithaya Pansringarm, Teeradon Supapunpinyo, Nophand Boonyai, Paul Gleeson, Peter Knight