Těžko věřit, že to příští rok bude už dvacet let od premiéry prvního Shreka 87 %. Animák z dílny DreamWorks ve své době znamenal malou revoluci – netradičně se totiž rozhodl pobavit nejen děti, ale i jejich rodiče. Zrodil se fenomén a snímek o zeleném zlobrovi postupně dostal tři pokračování. Dnes vám o legendární jedničce prozradíme leccos zajímavého.
1) Shreka mohl dabovat Nicolas Cage
Pod cibulovitými zlobřími vrstvami se měl původně skrývat herec Nicolas Cage , jehož si můžete pamatovat třeba jako Ghost Ridera nebo hlavního hrdinu série Lovci pokladů. Roli však odmítl. Styl kresby Shreka by totiž prý mohl ovlivnit způsob, jakým se na něj dívají děti, na čemž herci velmi záleželo.
Vsadily na jistotu. Diváky těchto 7 filmů nenadchlo, zato vydělalo ranec
Cage Shreka srovnal s trochu podobnou postavou táty ze snímku Croodsovi 77 %: „Chci, aby se děti dívali na Gruga a říkaly si: ‚No, je trochu děsivý, ale uvnitř je jako velký medvídek.‘ Nebyl jsem si jistý, zda bych totéž dokázal se Shrekem.“
2) Tvůrce filmu ohrožoval aligátor
Jeden z tvůrců, Douglas Rogers, si vyrazil na magnóliovou plantáž. Chtěl ji obhlédnout, aby se inspiroval pro práci na Shrekově domovské bažině. Nemile ho však překvapil místní aligátor, který nebohého filmaře nějakou chvíli naháněl. Tvůrci se snažili zachytit i takové detaily, jako třeba realisticky působící zlobrovu sprchu bahnem. V zájmu věrného vyobrazení se sami blátem polévali.
3) Fionino říhnutí bylo autentické
Krásnou princeznu Fionu původně neměla v originálním znění namluvit Cameron Diaz . Tvůrci počítali s herečkou Janeane Garofalo , kterou jste později mohli slyšet třeba ve snímku Ratatouille 85 %. Garofalo prý nikdy nezjistila, proč se ji tvůrci nakonec rozhodli vyměnit.
Cameron Diaz se každopádně role Fiony zhostila se ctí. Když se ale jednou při nahrávání napila koly, říhla si hlasitě do mikrofonu. Místo aby tvůrci moment vystřihli, rozhodli se jej obrátit v žert a přidali jej do snímku.
4) Farquaad je větší kruťas a narcis, než jste mysleli
Ústřední padouch lord Farquaad neváhá riskovat životy rytířů, protože je příliš zbabělý, než aby vyrazil zachránit princeznu Fionu osobně. Navíc vyžene všechny pohádkové bytosti do Shrekovy bažiny.
Zábavní zlotřilci: 10 padouchů, kteří nás ve filmu dovedou pobavit
Všimli jste si ale, že zabije medvědí maminku? V první scéně zatýkání kouzelných tvorů zahlédneme celou rodinu pohromadě, do bažiny už ale dorazí jen plačící táta se synem. Máminu kožešinu pak zahlédneme na podlaze Farguaadovy ložnice. Však mrkněte sami.
Za zmínku také stojí katedrála, kde Farquaad organizuje svatbu. V jednom záběru si totiž můžeme všimnout, že vitráže v oknech vyobrazují lorda v nadživotní velikosti. Nechává se Farquaad oficiálně uctívat?
5) Náročná cesta na plátna
Jak už jsme na našem webu v minulosti zmínili, Shrek se inspiroval stejnojmennou knižní předlohou. Možná však nevíte, že mohl jít do kin i v podobě hraného snímku, do kterého by jen tvůrci přidali nějaké 3D animované prvky. Vzniklo 31 sekvencí ve 36 různých lokacích, jenže testovací publikum v roce 1997 nereagovalo podle očekávání.
Shrek, Čelisti i Rambo. Filmy, o kterých možná nevíte, že vznikly podle knih
Celý projekt byl tak zrušen a na Shreka jsme si ještě pár let počkali. Víte mimochodem, odkud se vzalo zlobrovo jméno? Shrek podle všeho znamená něco jako strach v jazyce jidiš, který používali (a dodnes používají) někteří Židé.
6) Skoro bez písničky
Shrek během let nerozlučně srostl s písní All Star od Smash Mouth. Možná vás ale překvapí, že jsme ji ve filmu původně vůbec neměli slyšet. Tvůrci ji totiž původně použili jen provizorně. Mladý umělec Matt Mahaffey měl pro Shreka složit originální píseň, což také udělal. Všichni byli spokojení – tedy až do chvíle, kdy animátoři ukázali úvod Shreka svému tehdejšímu šéfovi Jeffreymu Katzenbergovi.
„Proč prostě nepoužijete All Star?“ zeptal se jich. A bylo to.
7) Klaus Shreka nemá rád
Nakonec ještě jedna zajímavost z tuzemska. Shrek totiž očividně docela leží v žaludku českému exprezidentovi Václavu Klausovi. Ten o filmu v roce 2009 napsal: „Nebyl jsem schopen ocenit zvláštní poetiku Shreka, když jsem viděl tento film. Oknem v hotelu mi ve dne v noci bliká reklama na Shreka jako muzikál. To už si nedovedu představit vůbec.“
V roce 2007 si zase v Lidových novinách stěžoval na hrozící úpadek filmu: „Nahradila ho zcela dominantní televize. Moc bych si však přál, abychom nežili už jen ve světě Shreků, Harry Potterů, Pupenda 75 %, Tmavomodrého světa 80 % či Anglického krále 62 %.“ Tolik moudrosti snad už pro jeden den stačí.