Nejslavnějším dílem britského spisovatele J. R. R. Tolkiena   je bezpochyby Pán prstenů, kterého zná jistě alespoň z doslechu snad každý filmový fanda. V těsném závěsu se pak drží pohádkovější Hobit, jehož před lety režisér Peter Jackson   také adaptoval jako fantasy trilogii. Čtenáři vám ale povědí, že oba výše zmíněné příběhy tvoří jen malinký zlomek Tolkienovy tvorby.

Výroba

Celé dějiny Středozemě (a nejenom jí) jsou totiž popsány ve větším, nikdy nedokončeném díle nazvaném Silmarillion. To je nicméně pro mnohé nepřekousnutelným oříškem – jeho jazyk je složitý, v záplavě velmi podobných jmen a názvů se velice rychle ztratíte, většina knihy se čte spíš jako učebnice dějepisu a základní orientaci v něm získáte až nejdřív napotřetí nebo napočtvrté.

Knižní Pán prstenů odhaluje svá tajemství! Co všechno se do filmové trilogie nevešlo?

Pokud se už teď na čtení podobného díla necítíte, máme pro vás dobrou zprávu. Udělali jsme to za vás! A co víc, vybrali jsme ty nejlepší příběhy, které mají velkou šanci dostat se jednou (nejspíš ale přeci jen ve vzdálenější budoucnosti) na plátna kin! Pohodlně se usaďte, vše vám náležitě vysvětlíme – slibujeme, že pro pochopení tohoto článku nebudete potřebovat nic než základní znalost filmového Hobita a Pána prstenů!

1) Melkorova zrada

Balrog

Saurona, Temného pána a profesionálního šperkaře, si ještě určitě pamatujete. Ústřední padouch, který jako ohnivá bulva kul pikle proti všem mírumilovným obyvatelům Středozemě – to se z hlavy nevykouří. V dávných časech byl však jen jedním ze služebníků mocnější zlé bytosti s takřka božskými schopnostmi, která se jmenovala Melkor. Tu na počátku věků porazili její božští kolegové Valar a zavřeli ji do magického vězení.

Jelikož žádný film či seriál zpracovávající Silmarillion zatím neexistuje, využíváme pro ilustraci relevantní obrázky z Pána prstenů a Hobita.

Po mnoha a mnoha letech ale Melkora propustili a ten zjistil, že se v mezičase na božský ostrov Valinor nastěhoval tehdy ještě mladý národ elfů a těší ze světla dvou stromů, které ozařovaly celý svět. Melkora to docela nakrklo, spojil se s obří pavoučicí Ungoliant, matkou Oduly z Návratu krále 90 %, a stromy zničil. Elfům sebral i tři šperky silmarily, v nichž bylo světlo stromů uzavřeno. Potom utekl.

Ungoliant byla ale hladová a chtěla silmarily pozřít, takže si musel Melkor na pomoc zavolat svou osobní gardu balrogů. Ano, čtete dobře. Byl tak drsný, že měl vlastní jednotku ohnivých démonů, kteří ho poslouchali na slovo. Ve starých časech Tolkienova světa ještě kouzla prostupovala vším a lidé, kteří měli později nahradit elfy, ještě kdesi spali a čekali na probuzení.

2) Fëanor, největší z řemeslníků

Kovárna

Tenhle příběh se hodně prolíná s tím předchozím, takže by bylo možná nejlepší je oba spojit – ale to posuďte sami. Šperky silmarily, které Melkor ukradl, totiž vytvořil elf Fëanor, nejmocnější, nejzručnější a vůbec skoro ve všem nejlepší příslušník svého národa. Neměl moc dobré vztahy s rodinou, ale stejně dokázal zburcovat skoro všechny své příbuzné a vytáhl z ostrova bohů Valinoru na Melkora, aby získal šperky zpátky a zahubil tohoto strašlivého nepřítele (tak to u Tolkiena prostě občas chodí).

Hobit: Proč nová trilogie Petera Jacksona nedosáhla kvalit Pána prstenů?

Když mu jiní elfové, kteří vyráběli lodě, nechtěli pomoct v jeho záměru, jednoduše si prosekal cestu. Své vlastní příbuzné nechal umrznout na svém šíleném tažení k branám Melkorovy pevnosti Angbandu. Nakonec zemřel, když ho přepadli balrogové a jeho duch hořel tak silně, že sežehnul tělo, ze kterého vyšel. Fëanor byl prostě pravým opakem unylých, teskně vzdychajících elfů z dosavadních filmů a proto bychom ho strašně rádi viděli v akci!

Elfové vs skřeti

Zbylí uprchlí elfové byli nicméně po jeho smrti v dost prekérní situaci. Melkor se schovával za svými hradbami a odrážel jejich útoky, hodní bohové Valar na ně byli naštvaní, protože si dovolili zdrhnout. Přesto se zvlášť ze začátku zdálo, že mají šanci zvítězit. Během tisíců let (elfové jsou nesmrtelní a Melkor taky) je ale Nepřítel zatlačil do defenzívy, odehrála se spousta neskutečně epických bitev se statisíci skřetů, zástupy balrogů, vlkodlaky, obřími draky, naštvanými trpaslíky, magií a v jednom případě došlo i na badass souboj mezi velkokrálem elfů a Melkorem samotným.

3) Beren a Lúthien

Aragorn a Arwen

Všechna vojenská síla elfů nakonec ničeho nedosáhla, jistý nepravděpodobný vztah dal ale vzniknout jednomu z největších vítězství nad Melkorem. Mysleli jste si snad, že mezidruhová láska Aragorna a Arwen byla prvním případem v celých dějinách? Vůbec ne, tenhle titul patří Berenovi a Lúthien (jejichž jsou oba výše zmínění potomky, ale s tím vám fakt nebudeme motat hlavu).

Během válek elfů s Melkorem se zkrátka na světě objevili lidé. Někteří se přidali k záporákům, někteří ale ke klaďasům a Beren patřil právě do té druhé skupiny. V zemi jednoho z elfích králů Thingola pak potkal jeho dceru Lúthien a oba se do sebe zamilovali. Panovník však nějakému smrtelnému póvlu své dítě dát nehodlal a vymyslel proto pro Berena nesplnitelný hrdinský quest: přikázal mu, aby přinesl jeden z ukradených silmarilů, vsazený do Melkorovy koruny.

A světe div se, Beren to s pomocí Lúthien, psího sidekicka a jednoho dalšího elfského krále nakonec dokázal. Nebylo to ale vůbec jednoduché: nejdřív se konala pěvecká soutěž se Sauronem (fakt!), potom infiltrace v převlecích, troufalá lest a nakonec došlo ještě na vlčí lov. Prostě látka, která si o převedení do filmové podoby přímo říká a my bychom ji extrémně rádi viděli.

4) Húrinovy děti

Dračí oko

Představte si, jak by to vypadalo, kdyby psal Pána prstenů George R. R. Martin  . Asi tak nějak působí na knížek neznalé fanoušky Středozemě příběh hrdiny Húrina a jeho dětí. Toho totiž zajal Melkor a udělal mu něco hodně, ale hodně ošklivého. Proklel jeho rodinu a Húrina donutil, aby se díval, jak temná magie působí. Hrdinův syn Túrin jí byl zasažen ze všech nejvíc: zavraždil svého nejlepšího přítele a spostu dalších nevinných, zamiloval se do vlastní sestry a nakonec spáchal sebevraždu.

V příběhu Húrinových dětí se objevuje zrada, nenávist, masakry skřetů i elfů, drak s hypnotizujícím pohledem a pořádná dávka nespravedlnosti a zmaru. Proto jde samozřejmě o jeden z příběhů, které bychom na velkém plátně viděli nejraději a pokud možno co nejdřív. Jeho temné zakončení by navíc znamenalo změnu, neboť se většina Tolkienových příběhů uzavírá spíš tak trochu hořkosladce.

5) Pád Gondolinu

Glamdring

Jak už jsme zmínili dřív, elfové válku s Melkorem nakonec prohráli. Posledním z jejich království, které se drželo, byl Gondolin. Toto hrdé, krásné skryté město však nakonec zradou objevili nepřátelé a přišlo mohutné obležení. Rozpoutalo se jedno z největších obléhání historie, vedle kterého vypadal pozdější Sauronův útok na Minas Tirith jen jako dětská hra.

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Nebudeme to natahovat: už z podnadpisu je zřejmé, že Gondolin nakonec padl. Zahynul přitom šéf Melkorových balrogů, elfí král města, jehož meč později získal čaroděj Gandalf a samozřejmě padla i spousta statečných bojovníků a mrzkých skřetů. Tajnou cestou ale včas uprchlo několik hrdinů, jejichž potomci nakonec zvrátili běh války a přivedli pomoc od bohů z Valinoru. Ta definitivně zlomila Melkorovu vládu, silmarily byly dobyty zpět, draci a balrogové téměř vyhubeni a ostatní zlí tvorové rozehnáni.

6) Vzestup Saurona

Sauron

To ale samozřejmě neznamenalo konec zla v Tolkienově světě. Melkorův služebník Sauron totiž podvedl elfy a vykoval Jeden prsten, díky kterému získal nedozírnou moc. V oné době mu ale ještě dokázali vzdorovat lidští králové z ostrova Númenor, zajali ho a odvedli s sebou. Sauron však využil svůj talent ke lžím a klamům a postupně obrátil Númenorské obyvatele proti valinorským bohům.

Ti byli nakonec přinuceni zničit celý ostrov a Sauron tím vymazal své nejmocnější nepřátele z mapy světa. Zachránil se však Elendil a jeho synové Anárion a Isildur, kteří s elfy zformovali poslední spojenectví a nakonec dokázali useknout Prsten ze Sauronovy ruky a ukončit válku. Isildur nicméně šperk nezničil v plamenech Hory osudu a tak nakonec muselo dojít i k událostem popsaným v Pánu prstenů.

7) Říše Černokněžného krále

Černokněžný král

Mnoho zajímavých událostí se ale stalo i mezi oběma Sauronovými porážkami. Na závěr si zmíníme alespoň vzestup Angmaru, země Černokněžného krále. Sever Středozemě totiž dlouho ovládali arnorští králové, předkové našeho známého dědice Aragorna. Potom ale Sauron vyslal svého nejmocnějšího služebníka, Pána nazgûlů, aby zemi lidí zničil.

Boje mezi Arnorem a Angmarem trvaly celé generace, nakonec ale lidské království padlo a z bývalých šlechticů se stali pouzí hraničáři, skrývající se v divočině. Zničen ale byl i Angmar, neboť z Gondoru přišly posily, svými silami přispěli i elfové a také hobití lučištníci.

Černokněžný král musel uprchnout zpět za svým Temným pánem a společně sbírali sílu ještě mnoho let, než Sauronova moc opět vzrostla a rozpoutala se velká válka o Prsten. Ale to už je příběh, který všichni dobře známe.

A proč jsme dali do obrázku v náhledu Galadriel? Nebudete nám to věřit, ale je tak stará, že zažila skoro všechny výše vypsané události!

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu